Zwiększenie zasięgu sieci bezprzewodowej w domu lub mieszkaniu

Coraz więcej zapytań w sieci i na forach internetowych dotyczy rozszerzenia zasięgu sieci bezprzewodowej w naszym domu lub mieszkaniu. Większość standardowych routerów SOHO nie zapewnia nam zasięgu który daje komfort korzystania z sieci w całym domu lub dużym mieszkaniu. Zadajemy więc sobie i innym pytanie co możemy w takiej sytuacji zrobić? Odpowiadając na to zapytanie przedstawiam pięć sposoby na rozwiązanie tego problemu.

Zaczynamy od garści teorii
Przykładowa propagacja fal radiowych w paśmie 2,4GHz

Można z tego wywnioskować że najlepszy zasięg i jakość pracy sieci bezprzewodowej mamy w pomieszczeniu gdzie umieszczony jest router bezprzewodowy/punkt dostępowy no i w najbliższej okolicy. Pozostałe pomieszczenia mają szczątkowy zasięg i często problemy z jakością połączenia. Dużo zależy od materiałów z których wykonany jest dom/mieszkanie oraz zakłóceń jakie mogą występować w eterze.

Wszystko można wywnioskować z diagnostyki sieci bezprzewodowej jaką musimy przeprowadzić:

1. Zmiana położenia istniejącego routera
Często, aby poprawić zasięg w najdalszych zakamarkach naszego mieszkania wystarczy przesunąć router gdzieś w centralne jego części aby powierzchnia do pokrycia była z każdej strony równomierna. Bardzo często takie przemieszczenie poprawi nam komfort korzystania z sieci bezprzewodowej, zapewniając stabilny sygnał w całym mieszkaniu.

Plus - szybkość wykonania instalacji, niski koszt.
Minus - przedłużenie kabla łączącego modem lub antenę od dostawcy.

2. Zakup anteny o większym zysku energetycznym
Często dużą poprawę zasięgu daje wymiana anteny na taką o większym zysku energetycznym. Sposób jest bardzo prosty bo polega na wymianie istniejącej anteny. Niestety bardzo często możemy trafić na antenę większą gabarytami niestety o słabszym zysku energetycznym. Jest to dość popularne na aukcjach internetowych. Musimy także pamiętać że antena o większym zysku zawęża swoje pasmo promieniowania, stając się bardziej kierunkowa niżę dookólna antena. Należy wtedy pamiętać o doświadczalnej zmianie położenia routera aby uzyskać pożądany efekt na komputerze-odbiorniku. Sposób tani i prosty w wykonaniu ale często nie przynoszący pożądanych efektów (jakość anten) i brak doświadczenia użytkowników.

Plusy - szybkość i łatwość montażu
Minusy - koszt anteny, nie wszystkie routery mają odkręcaną antenę, zakup anteny o mniejszym zysku niż deklarowany (uwaga aukcje internetowe).

Anteny wewnętrzne:
TL-ANT2403N
TL-ANT2405C
TL-ANT2405CL
TL-ANT2408C
TL-ANT2406A
TL-ANT2408CL

Anteny zewnętrzne:
TL-ANT2409A
TL-ANT2409B
TL-ANT2414A
TL-ANT2414B
TL-ANT2424B
TL-ANT2412D
TL-ANT2415D

3a. Zakup dodatkowego punktu dostępowego
Bardzo prostym rozwiązaniem jest zakup dodatkowego punktu dostępowego - access point lub router bezprzewodowy i połączenie go z głównym routerem skrętką komputerową a umieszczenie w miejscu (lokalizacji) ze słabym pokryciem głównego routera. Jest to sposób mający zastosowanie szczególnie w lokalizacjach wielokondygnacyjnych (piętro - parter). W takiej konfiguracji zasięg na pietrze pozostaje bez zmian a kondygnacja niżej otrzymuje lepsze pokrycie.

3b. Zakup zewnętrznego punktu dostępowego
Alternatywą dla zwykłego punktu dostępowego jest instalacja zewnętrzna gdy chcemy uzyskać dobry zasięg bezprzewodowy na zewnątrz budynku, w jego okolicach lub budynkach przyległych (odległość 10-100m). Można zastosować wtedy TP-Link TL-WA5210g lub TL-WA7510N w obudowach odpornych na warunki atmosferyczne. Urządzenia wyposażone w kierunkowe anteny zainstalowane wewnątrz obudowy. Przy większych odległościach stosujemy dwa urządzenia stosując tzw. most bezprzewodowyw konfiguracji AP<->APClient. W takim połączeniu ważna jest widoczność optyczna między punktem docelowym a anteną nadawczą. Wszystkie budynki, drzewa czy inne przeszkody mają negatywny wpływ na transmisję bezprzewodową.

Plus: łatwa instalacja, stabilny i szybki zasięg sieci bezprzewodowej
Minus: koszty w postaci nowego urządzenia.

Proponowane urządzenia:
TL-WA7510N TL-WA5210G TL-WA7210N CPE210 CPE510

4. Zastosowanie repeatera - wzmacniacza sygnału
Jeżeli infrastruktura budowlana uniemożliwia nam położenie nowego okablowania sieciowego, dobrym rozwiązaniem jest wzmacniacz sygnału zwany często repeater-em. Urządzenie odbiera sygnał z głównego routera i wzmacnia jego siłę, powodując polepszenie zasięgu w mieszkaniu lub dużym domu. Dobrze jest zakupić wzmacniacz tej samej firmy z jakiej mamy już główny router. Bardzo funkcjonalnym urządzeniem i zabierającym mało miejsca jest TP-link WA850RE włączany bezpośrednio w gniazdo 230V - bez dodatkowego zasilacza.

Plusy: prosta konfiguracja nie wymagająca dodatkowych instalacji
Minusy: koszt urządzenia, negatywny wpływ wzmacniacza na szybkość w sieci.

Proponowane urządzenia:
RE200 RE210 TL-WA860RE TL-WA730RE TL-WA854RE TL-WA830RE TL-WA850RE TL-WA750RE

5.Wykorzystanie funkcji WDS
Funkcja WDS jest rodzajem mostu bezprzewodowego, wykorzystywaną do zwiększenia zasięgu danej sieci. WDS pozwala także na korzystanie z internetu i zasobów sieci na portach ethernet-owych (LAN).

Plusy: prosta konfiguracja nie wymagająca dodatkowych instalacji, tryb ma bardzo niewielki wpływ na sprawność (szybkość) sieci,

Minusy: zakup nowego routera, urządzenie dodatkowe (tryb WDS) musi być tej samej marki co główny router, negatywny wpływ WDS-a na szybkość w sieci.

6. Montaż adapterów PLC - sieć komputerowa na okablowaniu 230V
Bardzo sprawnie sieć komputerowa może być rozbudowana przy użyciu adapterów PLC, wykorzystujących infrastrukturę prądową w naszym mieszkaniu. Musimy zakupić zestaw urządzeń (minimalnie 2szt. - para) i zestawić połączenie.

Dobrym rozwiązaniem jest użycie jako drugiego urządzenia PLC modelu TL-WPA271lub TL-WPA281 wyposażonego w punkt dostępow:

Oczywiście opcjonalnie możemy zastosować zestaw transmiterów 2xTL-PA211 a do uzyskania większego zasięgu sieci bezprzewodowej punkt dostępowy lub router bezprzewodowy.

Plusy: prosta konfiguracja nie wymagająca dodatkowych instalacji
Minusy: koszt urządzeń,

PA4010KIT WPA2220KIT WPA4220KIT PA8010PKIT PA4010PKIT

Myślę że każdy wybierze coś dla siebie co zapewni mu lepszy komfort i wygodę w korzystaniu z sieci bezprzewodowej w swoim mieszkaniu.

Huawei LTE E5377 - jak rozszerzyć sieć WiFi?
Antena TL-W5210G
Dobór routera/AP do zwiększenia zasięgu sieci i internetu po WiFi
Zasięg Tp-Link WDR3600
Tp link td-w8961nd ver 3.0
Co kupić i jak zestawić sprzęt w obecnej sytuacji?
Jaki router pod neostradę
TD-W9980 czy Archer D5
Sieć domowa. Problem
Router do neostrady z mocnym Wi-Fi
Antena TL-W5210G
TP Link TD-W8980 - test zasięgu sieci bezprzewodowej 2,4 GHz i 5GHz
Wzmocnienie wi-fi w domu
TP-link TL-WA701ND V2 - Wolne łącze i inne rzeczy
TL-WN781ND ping skacze + brak dostępu do internetu
Livebox 2.0 + TP-LINK TL-WN881ND
Jak zwiekszyć zasięg?
Wymiana Liveboxa na lepszy router
Jaki router do VDSL?
NetiaSpot zasięg
Router do neostrady z mocnym Wi-Fi
WR842ND sygnał słabszy od WR340G?
Czym zastąpić router F@ST 2704 od Orange?
TP-Link WR1043ND v3 słaby zasięg
Firmware 740n
Tp-Link TD-W8968 słaby zasięg, coś mocniejszego czy wymiana anten
Poprawa sygnału + zakup nowego routera (mieszkanie w bloku)
Kompletna instalacja sieci w nowym budynku
Router do 200 zł
Czym zastapic wysluzonego WR-740N v4?
Zwiększenie zasięgu Liveboxa
Pytanie dotyczące zwiększenia zasięgu WiFi
Drugi router do połączenia przez wifi
Dwa routery ADSL2+,
Zwiększenie zasięgu wifi 5ghz (Technicoor TC7200)
Problem z zasięgiem
Rozszerzenie sieci za pomocą TL-WPA2220KIT
Jaki modem pod NETIE
Zwiększenie zasięgu wifi. Posiadam FunBox'a. Polecono zakup TP-LINK TL-WR843ND
Konfiguracja livebox 2.0 + tp-link w8960n
Problem z WDR3600
Prędkość mostu
W jaki sposób najlepiej rozszerzyc zakres sieci wifi
Konfiguracja i połączenie 2szt WR1043ND+WIFI
TL-WA750RE - problem z repeaterem