TD-W9980 czy Archer D5

Witam zastanawiam się nad wyborem routera wstępnie wybrałem TD-W9980 lub Archer D5 ,który wybrać, który będzie miał lepsze wi-fi ?

Są to podobne ale różniące się modele obu modelach dwupasmowe WiFI, ale D5 obsługuje dodatkowo pasmo AC.W W9980 dodatkowo obsługuje VDSL.
Zasięg WiFi powinien być bardzo podobny, jednak nie testowałem tych urządzeń.

w związku z tym ze D5 ma ac to bedzie lepiej sobie radził w pomieszczeniach zamkniętych ściany i takie tam .

Niestety nie. AC to większa prędkość przesyłu. Lepszy zasięg jest na paśmie 2,4GHz

Pytam o routery 5GHz bo jest duzo sieci w okolicy zaczynają się nakładać pomyślałam że przejde na 5GHz
czy mozna D5 po wgraniu jakiegoś dodatkowego oprogramowania przerobić na vdsl ?
to jaki router do adsl co by miał dobry zasięg w mieszkaniu ,gdyby miał jeszcze zasięg na zewnątzr też nie będzie źle?

to jaki router do adsl co by miał dobry zasięg w mieszkaniu ,gdyby miał jeszcze zasięg na zewnątzr też nie będzie źle?
Żaden. Jednym urządzeniem ciężko będzie objąć zasięgiem większy obszar. Zwłaszcza przy dużym zaszumieniu otoczenia na 2,4GHz. Ja mam eter niemal czysty w okolicy, a nie daję rady na antenach 8dBi pokryć obszaru w promieniu 25m od domu. I to ja liczę max zasięg, nie liczę jakości połączenia, które w tym wypadku nadaje się jedynie do przeglądania Onetu. O graniu, VoIP, czy streamowaniu filmów mogę zapomnieć. Ale wystarczy, ze router postawię na parapecie okna ( od zewnątrz), to już mam super połączenie, bo laptop "widzi" się z nim bez przeszkód. Dodatkowo, smartfony i tablety maja kiepskie anteny i mając nawer porządne WiFi w routerze, te urządzenia mogą mieć problemy z zasięgiem. Nazywa się to chyba "efekt ukrytej stacji". Jedyna skuteczna i dająca nieomal gwarancję powodzenie opcja to kilka AccesPointów rozmieszczonych równomiernie w domu i ewentualnie też na zewnątrz podpiętych kablowo do głównego routera. W samym domu powinno wystarczyć przejście na 5GHz, o ile dom nie jest wielopiętrową willą na 200m2. Poza domem 5GHz może nie wystarczyć. Gdzie mieszkasz? Blok, osiedle domków jednorodzinnych?, wieś?

Dom jednorodzinny parter pietro wieś ,kilka osób w okolicy sąsiadów postawiło swoje anteny i rozsyłają ,zaczyna się zagęszczać

Pokaż jakieś pomiary otoczenia z programu inSSIDer.

D5 ma antenę 2dB ,a TD-W9980 3,5dB to starczy na pokrycie chociaż domu zarówno w jednym jak i w drugim przypadku ?
Coraz mniejsze te anteny dają . Znacie moze jakies testy tych routerów .

Kolego nikt ci nie da gwarancji bo nie znamy warunków w twoim domu. Duże tłumienie mają ściany i sufity a moc w routerach jest ograniczona do 100mW (przepisy unijne) bo jak by nie było 2,4GHz i 5GHz to mikrofale które w dużych dawkach (większa moc) są szkodliwe dla człowieka. Nie znamy też potencjalnych zakłóceń które także mogą negatywne wpływać na sygnał.
Z doświadczenia wiem że w dużych domach jednym routerem (punktem dostępowym) nie zapewnisz stabilnego pokrycia ale są na to sposoby

rozumiem po prostu tak teraz patrze a np 8970 miał 3 anteny po 5dB

Kolego, słuchaj wreszcie, co się do Ciebie mówi, a nie lamentuj, że jedna antena jest o 0,5dB słabsza od drugiej - wstaw z łaski swojej te screeny z programu inSSIDer, to powiemy, czy jest szansa, że będzie działać na jednym routerze, czy nie ma szans i trzeba kombinować inaczej. Gwarancji nikt nie da, ale można oszacować, czy "raczej będzie działać", czy może "prawie na pewno nie zadziała".