Tp-Link TD-W8968 słaby zasięg, coś mocniejszego czy wymiana anten

Witam, mam problem, ponieważ kupiłem router TD-8968, mając nadzięję że będzie lepszy od poprzedniego liveboxa, ale po podłączeniu zawiodłem się, router stoi na piętrze w mieszkaniu o pow.120mk, na górze idąc do sąsiedniego pokoju już są problemy z zasięgiem, schodząc na dół albo w niektórych miejscach go nie ma, albo jest ale słaby.
I teraz pytanie bawić się w zakładanie mocniejszych anten czy może wziąć model 8970 ? Co byscie doradzali w tej sytuacji ?

Przy tak dużym metrażu i murach które świetnie tłumią sygnał 2,4GHz to trudno coś powiedzieć po kilku słowach. Poza tym każdy router SOHO (użytek domowy) ma ograniczoną moc do 100mW. Zainstaluj inSSIDer-a i daj jakieś pomiary na forum. Wymiana anten to jedna z możliwości od której można zacząć -


Osobiście poszedł bym w PLC lub dodatkowy punkt dostępowy połączony kablem do głównego routera.

nie zainstaluję, ponieważ zasięg sprawdzam telefonami, a pc podłączony lan-em mam, dodam że model 8968 kupiłem za 179zł, a 8970 mogę dostać za 215zł, więc wymieniać anteny czy wymienić router na inny model ?
Dodam że nie bardzo mam jak pociągnąć jakikolwiek przewód do ew. punktu dostępowego, a nawet na piętrze zasięg nie jest idealny...

Jeżeli masz telefon to Wifi Analizer.

Sposobów jest kilka poczytaj mój poradnik. Moim zdaniem wymiana routera i tak nie załatwi twojego problemu.

Trudno mi oceniać nie widząc obiektu ale zawsze są jakieś możliwości (listwy przypodłogowe, kanały wentylacyjne, korytka kablowe, ciepły klej).

Dodam że dom bryła kwadratowa, i pomieszczenia praktycznie kwadraty równe, dom z lat 70 dużo stali w stropie itp. więc może tu jest problem...
Pomiaru dokonać na dole domu ?

Im więcej tym lepiej. Wrzuć kilka pomiarów z opisem jak daleko od routera i jakie przeszkody.

Dobra mam
1 Jest to pomieszczenie w którym znajduje się router
2 od routera dzieli jedna ściana i około 3metrów
3 6metrów 2 ściany
4 parter w pomieszczeniu pod routerem
5 parter w pomieszczeniu dalej
6 najdalszy punkt na dole od routera

Sygnał do -70dBm jest do przyjęcia poniżej to już na pewno będzie zrywać połączenie. Tak jak mówiłem masz dwa wyjścia PLC (np. TP-Link TL-PA2010KIT) plus dodatkowy punkt dostępowy lub kabel i dodatkowy punk dostępowy. Zmiana anten czy routera nic tu nie da.

Czyli nawet jesli wsadzę mocniejsze anteny nic nie polepszy się ? Ile kosztowałby przykładowy punk dostępu ? Tylko że nawet na górze mam poniżej -70 ;/

Antena o większym zysku zawęża pasmo staje się bardziej kierunkowa w swojej charakterystyce (bo nie jest wzmacniaczem).

Wybrał bym WR740N i skonfigurował jako AP -


Jest jeszcze opcja z repeater-em WA850RE lub coś podobnego ale gwarancji nie daję bo to dopiero okaże się po sparowaniu.

No, ale czegoś nie rozumiem bo niby taki dobry zasięg miał być, a tu porażka nawet w tej samej wysokości szału nie robi z zasięgiem, kumpel ma jakiegoś belkina z 1 antenką i jestem 50m od jego domu i mam zasięg, więc o co tu chodzi, może po prostu tp-linki są za słabe ?

Trudno powiedzieć co to za Bleklin i jakiem ma parametry radiowe (może jakiś starszy i sieje z większą mocą). Tak jak pisałem teraz routery mają ograniczenie mocy (względy bezpieczeństwa - promieniowanie mikrofalowe).
Pokombinuj ze swoim jeszcze zmieniając miejsce położenia.

Jeśli wybrał bym WR740N to muszę je połaczyć przewodem między sobą ? Interesowałoby mnie coś, abym mógł bezprzewodowo np. czy jesli użyłbym TL-PA4010 podpinając do niego router i służyłby jako punkt dostępu, czy lepiej zastosować WA850RE ?

Tak że WR740N może działać jako wzmacniacz tryb WDS. Sam widzisz że sieć bezprzewodowa w zabudowie to loteria i nic na 100% nie można doradzić dopóki nie podłączysz sprzętu i nie sprawdzisz zasięgu.

Nie mam mozliwości pociągnięcia przewodu tu jest największy problem, a z tym zasięgiem bezprzewodowym to porażka jedna wielka.

A jeszcze jedno czy jeżeli na dole będzie taki tańszy router jako punk dostępu to pokryje on całą powierzchnie dołu ?

Nie znam tłumienia ścian w twoim mieszkaniu i potencjalnych zakłóceń więc też nie powiem że na 100% tak.

Patrząc na górę, dwie ściany przeszkody i już prawie -70dB, więc na dole ściany są takie same...

Trudno się odnieś mając pomiary tylko z jednego urządzenia nie wiedząc pomieszczeń. Tak jak powiedziałem sieć bezprzewodowa w zabudowie to loteria.

Dobra, więc jesli zdecydowałbym się na WR740N, ale narazie nie łączyć go przewodem tylko bezprzewodowo jakimś wzmacniaczek to który byś polecił jako dobry produkt ? pojadę kupię przetestuje, jeśli będzie lipa mam 10 dni na zwrot...