Coraz więcej zapytań w sieci i na forach internetowych dotyczy rozszerzenia zasięgu sieci bezprzewodowej w naszym domu lub mieszkaniu. Większość standardowych routerów SOHO nie zapewnia nam zasięgu który daje komfort korzystania z sieci w całym domu lub dużym mieszkaniu. Zadajemy więc sobie i innym pytanie co możemy w takiej sytuacji zrobić? Odpowiadając na to zapytanie przedstawiam pięć sposoby na rozwiązanie tego problemu.
Zaczynamy od garści teorii
Przykładowa propagacja fal radiowych w paśmie 2,4GHz
Można z tego wywnioskować że najlepszy zasięg i jakość pracy sieci bezprzewodowej mamy w pomieszczeniu gdzie umieszczony jest router bezprzewodowy/punkt dostępowy no i w najbliższej okolicy. Pozostałe pomieszczenia mają szczątkowy zasięg i często problemy z jakością połączenia. Dużo zależy od materiałów z których wykonany jest dom/mieszkanie oraz zakłóceń jakie mogą występować w eterze.
Wszystko można wywnioskować z diagnostyki sieci bezprzewodowej jaką musimy przeprowadzić:
1. Zmiana położenia istniejącego routera
Często, aby poprawić zasięg w najdalszych zakamarkach naszego mieszkania wystarczy przesunąć router gdzieś w centralne jego części aby powierzchnia do pokrycia była z każdej strony równomierna. Bardzo często takie przemieszczenie poprawi nam komfort korzystania z sieci bezprzewodowej, zapewniając stabilny sygnał w całym mieszkaniu.
Plus - szybkość wykonania instalacji, niski koszt.
Minus - przedłużenie kabla łączącego modem lub antenę od dostawcy.
2. Zakup anteny o większym zysku energetycznym
Często dużą poprawę zasięgu daje wymiana anteny na taką o większym zysku energetycznym. Sposób jest bardzo prosty bo polega na wymianie istniejącej anteny. Niestety bardzo często możemy trafić na antenę większą gabarytami niestety o słabszym zysku energetycznym. Jest to dość popularne na aukcjach internetowych. Musimy także pamiętać że antena o większym zysku zawęża swoje pasmo promieniowania, stając się bardziej kierunkowa niżę dookólna antena. Należy wtedy pamiętać o doświadczalnej zmianie położenia routera aby uzyskać pożądany efekt na komputerze-odbiorniku. Sposób tani i prosty w wykonaniu ale często nie przynoszący pożądanych efektów (jakość anten) i brak doświadczenia użytkowników.
Plusy - szybkość i łatwość montażu
Minusy - koszt anteny, nie wszystkie routery mają odkręcaną antenę, zakup anteny o mniejszym zysku niż deklarowany (uwaga aukcje internetowe).
Anteny wewnętrzne:
TL-ANT2403N
TL-ANT2405C
TL-ANT2405CL
TL-ANT2408C
TL-ANT2406A
TL-ANT2408CL
Anteny zewnętrzne:
TL-ANT2409A
TL-ANT2409B
TL-ANT2414A
TL-ANT2414B
TL-ANT2424B
TL-ANT2412D
TL-ANT2415D
3a. Zakup dodatkowego punktu dostępowego
Bardzo prostym rozwiązaniem jest zakup dodatkowego punktu dostępowego - access point lub router bezprzewodowy i połączenie go z głównym routerem skrętką komputerową a umieszczenie w miejscu (lokalizacji) ze słabym pokryciem głównego routera. Jest to sposób mający zastosowanie szczególnie w lokalizacjach wielokondygnacyjnych (piętro - parter). W takiej konfiguracji zasięg na pietrze pozostaje bez zmian a kondygnacja niżej otrzymuje lepsze pokrycie.
3b. Zakup zewnętrznego punktu dostępowego
Alternatywą dla zwykłego punktu dostępowego jest instalacja zewnętrzna gdy chcemy uzyskać dobry zasięg bezprzewodowy na zewnątrz budynku, w jego okolicach lub budynkach przyległych (odległość 10-100m). Można zastosować wtedy TP-Link TL-WA5210g lub TL-WA7510N w obudowach odpornych na warunki atmosferyczne. Urządzenia wyposażone w kierunkowe anteny zainstalowane wewnątrz obudowy. Przy większych odległościach stosujemy dwa urządzenia stosując tzw. most bezprzewodowyw konfiguracji AP<->APClient. W takim połączeniu ważna jest widoczność optyczna między punktem docelowym a anteną nadawczą. Wszystkie budynki, drzewa czy inne przeszkody mają negatywny wpływ na transmisję bezprzewodową.
Plus: łatwa instalacja, stabilny i szybki zasięg sieci bezprzewodowej
Minus: koszty w postaci nowego urządzenia.
Proponowane urządzenia:
TL-WA7510N TL-WA5210G TL-WA7210N CPE210 CPE510
4. Zastosowanie repeatera - wzmacniacza sygnału
Jeżeli infrastruktura budowlana uniemożliwia nam położenie nowego okablowania sieciowego, dobrym rozwiązaniem jest wzmacniacz sygnału zwany często repeater-em. Urządzenie odbiera sygnał z głównego routera i wzmacnia jego siłę, powodując polepszenie zasięgu w mieszkaniu lub dużym domu. Dobrze jest zakupić wzmacniacz tej samej firmy z jakiej mamy już główny router. Bardzo funkcjonalnym urządzeniem i zabierającym mało miejsca jest TP-link WA850RE włączany bezpośrednio w gniazdo 230V - bez dodatkowego zasilacza.
Plusy: prosta konfiguracja nie wymagająca dodatkowych instalacji
Minusy: koszt urządzenia, negatywny wpływ wzmacniacza na szybkość w sieci.
Proponowane urządzenia:
RE200 RE210 TL-WA860RE TL-WA730RE TL-WA854RE TL-WA830RE TL-WA850RE TL-WA750RE
5.Wykorzystanie funkcji WDS
Funkcja WDS jest rodzajem mostu bezprzewodowego, wykorzystywaną do zwiększenia zasięgu danej sieci. WDS pozwala także na korzystanie z internetu i zasobów sieci na portach ethernet-owych (LAN).
Plusy: prosta konfiguracja nie wymagająca dodatkowych instalacji, tryb ma bardzo niewielki wpływ na sprawność (szybkość) sieci,
Minusy: zakup nowego routera, urządzenie dodatkowe (tryb WDS) musi być tej samej marki co główny router, negatywny wpływ WDS-a na szybkość w sieci.
6. Montaż adapterów PLC - sieć komputerowa na okablowaniu 230V
Bardzo sprawnie sieć komputerowa może być rozbudowana przy użyciu adapterów PLC, wykorzystujących infrastrukturę prądową w naszym mieszkaniu. Musimy zakupić zestaw urządzeń (minimalnie 2szt. - para) i zestawić połączenie.
Dobrym rozwiązaniem jest użycie jako drugiego urządzenia PLC modelu TL-WPA271lub TL-WPA281 wyposażonego w punkt dostępow:
Oczywiście opcjonalnie możemy zastosować zestaw transmiterów 2xTL-PA211 a do uzyskania większego zasięgu sieci bezprzewodowej punkt dostępowy lub router bezprzewodowy.
Plusy: prosta konfiguracja nie wymagająca dodatkowych instalacji
Minusy: koszt urządzeń,
PA4010KIT WPA2220KIT WPA4220KIT PA8010PKIT PA4010PKIT
Myślę że każdy wybierze coś dla siebie co zapewni mu lepszy komfort i wygodę w korzystaniu z sieci bezprzewodowej w swoim mieszkaniu.