Failsafe - na kłopoty z Open-WRT

Tryb failsafe jest rozwiązaniem które może nas uratować gdy popełnimy błąd w konfiguracji routera z open-wrt (np. Gargoyle), zapominmy hasło root-a i utracimy bezpośredni kontakt z routerem (interface graficzny czy konsola ssh). Warto pamiętać aby przed dokonaniem każdej zmiany konfiguracji routera sporządzić sobie kopię zapasową konfiguracji.
Pierwszą sprawą jaką robimy to ustawiamy stałe IP dla komputera którym będziemy się komunikować z routerem w trybie failsafe, ponieważ router w tym trybie ma wyłączony serwer DHCP.
Ustawiamy zatem:
IP komputera: 192.168.1.100
Maska: 255.255.255.0

Następną czynnością jest wprowadzenie routera w tryb failsafe. W przypadku TP-Link TL-WR1043ND po włączeniu zasilania należało poczekać aż dioda SYS zacznie wolno migać i wtedy naciskamy jednorazowo przycisk QSS (WPS/RESET), od tego czasu dioda SYS zaczęła migać szybko - oznacza to, że router wszedł w tryb failsafe.
Innym sposobem który działa w WR740N i WDR4300 jest włączenie urządzenia do zasilania i szybkie naciskanie przycisku QSS aż dioda SYS zacznie szybko pulsować, co oznacza że router wszedł w tryb failsafe.
W trybie failsafe router ma stały adres IP 192.168.1.1, a można się do niego dostać przez telnet bez hasła. Używając Windows możemy do połączenia się z routerem wykorzystać program PuTTY - Telnet na porcie 23:

W trybie failsafe przez putty możemy wykonać polecenia:
firstboot - reset routera do ustawień fabrycznych;
mount_root - montowanie partycji konfiguracji;
passwd - ustawienie hasła root-a;
etc/config - katalog z plikami konfiguracyjnymi;
reboot -f - restart routera.

Po czym próbujemy połączenia przez interfejs graficzny i przeglądarkę internetową lub dalej konfigurujemy router przez telnet i SSH.
Autor: Marcin Goluch