TP-Link TL-WR743NDv2 jako odbiornik - WISP

Router bezprzewodowy TP-link TL-WR743NDv2 może działać jako odbiornik sieci bezprzewodowej. Tryb Client Router umożliwia nawiązanie połączenia z siecią bezprzewodową naszego dostawcy internetu i jej jednoczesne bezprzewodowe lub przewodowe udostępnianie na urządzenia w sieci lokalnej naszego domu czy mieszkania. Niestety lokalny punkt dostępowy routera korzysta z tego samego radia co odbiornik co sprawia że zasięg sieci bezprzewodowej w naszym mieszkaniu może być słaby (antena znajduje się na zewnątrz). Dobrym rozwiązaniem jest wtedy zastosowanie dodatkowego routera bezprzewodowego lub punktu dostępowego w mieszkaniu.
Client Router - Wirelessly connect to WISP station/hotspot to share Internet to local wireless and wired network - zwany w skrócie WISP.

Konfiguracja routera w tym trybie jest bardzo prosta. Router bezprzewodowy TL-WR743NDv2 domyślnie działa w trybie Client Router.
KROK 1
Podłączenie anteny zewnętrznej w miejsce oryginalnej do gniazda RP-SMA routera a następnie kablowe podpięcie tp-linka do komputera.

KROK 2
Sprawdzamy konfigurację naszego komputera tak aby karta sieciowa pobierała adresację automatycznie z serwera DHCP podłączonego wcześniej routera:

Jeżeli mamy tak skonfigurowaną kartę sieciową możemy wpisać do przeglądarki internetowej adres IP routera. Domyślna adresacja dla tego modelu to http://192.168.0.1 lub http://tplinklogin.net. Po czym musimy zobaczyć tabelkę do wpisania Użytkownika i Hasła:

Tu domyśla konfiguracja to Użytkownik: admin i Hasło: admin
KROK 3
Po poprawnym logowaniu przeglądarka przenosi nas do panelu konfiguracyjnego routera:

Tu w zakładce Operation Mode sprawdzamy czy domyślna konfiguracja routera to Client Router:

Jeżeli konfiguracja routera jest poprawna możemy przejść do zakładki Wireless->Wireless Settings gdzie możemy znaleźć przycisk Survey którym wyszukujemy sieć z którą chcemy się połączyć:

Jeżeli nasza sieć znajduje się na liście (antena jest poprawnie ustawiona) klikamy Connect:

Po kliknięciu Connect przeglądarka z powrotem przeniesie nas do zakładki Wireless Settings gdzie musimy uzupełnić konfigurację o rodzaj i hasło (klucz zabezpieczający) sieć bezprzewodową po czym klikamy SAVE:

Router poprosi nas o Reboot czyli ponowne uruchomienie urządzenia. W zakładce Local Wireless AP Setting możemy ustawić nazwę naszego punktu dostępowego.

Kiedy router ponownie się uruchomi możemy już korzystać z internetu. Możemy sprawdzić to w zakładce STATUS gdzie Client Status powinien wskazywać RUN a adresacja portu WAN powinna być kompletna:

Ostatnia konfiguracja to zabezpieczenie sieci lokalnej którą utworzył nam TP-link w zakładce Wireless->Wireless Security