Transmitery Powerline TP-LINK TL-PA4010

Testowałem ostatnio transmitery sieciowe PLC firmy TP-link a dokładnie model TL-PA4010. Po teście na jednym obwodzie prądowym (ta sama faza) przystąpiłem do testowania połączenia przez dwa liczniki energii elektrycznej i różne fazy. Ku mojemu zdziwieniu okazało się się urządzenia po włożeniu do dwóch różnych gniazd (różne fazy) i przyciśnięciu guzika Pair na jednym i drugim urządzeniu połączyły się bez żadnego problemu. Oto mały schemat mojej instalacji elektrycznej na której dokonałem testu:

Dorzucam jeszcze testy z Total Commandera i kopiowanie pliku na pendrive-a podłączonego do routera. W teście wykorzystałem ten sami plik z filmem kopiowany z komputera na dysk sieciowy w różnych konfiguracjach połączeń sieciowych:
Połączenie kablowe komputera bez użycia transmitera PLC:


Połączenie przez PLC na tej samej fazie w obrębie jednego mieszkania (dokładnie dwa sąsiednie pokoje):

Połączenie przez PLC na różnych fazach i przez dwa liczniki energii elektrycznej:

Jak dla mnie to cenna informacja i dziękuję za test!

Dużo zależy od potencjalnych zakłóceń w sieci elektrycznej. Generowane są one przez inne odbiorniki (przetwornice w zasilaczach, silniki elektryczne itp.)

Tylko tyle informacji, że sparowały się?
Dla mnie to za mało. Chętnie bym kupił, ale nie kota w worku.
Niestety serwis http://www.tp-link.com.pl/support/contact/ nie odpowiada na pytania.
Może tutaj ktoś umiałby coś powiedzieć o szybkości transmisji?
Jaka była odległość do trafo?
Jeśli połączenie odbyło się poprzez "zero", to jakie spełniało warunki?
Jak zakłócenia (praca innych urządzeń) wpływały na obniżenie transferu?

Każda instalacja jest inna więc trudno generalizować i mówić że 100% u ciebie będzie działać bo u mnie było wszystko w porządku.

@wczoraj
zawsze możesz położyć przewód i będziesz miał pewny zakup.
Ja mogę ci podać nawet parametry oleju jakim jest chłodzony transformator :stuck_out_tongue:

Tak na marginesie jest opcja żeby kupić w internecie i przetestować. Zawsze możesz zwróci bez podania przyczyny.

W plecy koszt wysyłki do sprzedawcy.
Życia by zabrakło na testowanie wszystkiego, co chce się używać.
Obowiązkiem sprzedawcy jest poinformowanie nabywcy o własnościach produktu.

Jak najbardziej informuje max. 300m na jednej fazie. Niestety zakłóceń i stanu twojej instalacji elektrycznej nikt nie przewiduje w ciemno.

Potrzebuję Internetu w garażu/warsztacie oddalonym o 30m. Nie mogę położyć kabla Ethernet, a WiFi też odpada ze względu na zbyt dużą ilość ścian po drodze. Garaż niestety, też ma licznik, ale jest podłączony do tego samego słupa, co dom. Taką samą fazę znajdę doświadczalnie, tylko pytanie moje brzmi: Czy jest szansa, że urządzenie powerline się połączy? Na prędkości mi nie zależy - wystarczy głupie 2-3Mb/s, ale zależy mi na braku zerwań połączenia.

Kolego trudno coś prognozować. Sam licznik wpływa bardzo negatywnie na transmisje PLC więc nikt tu gwarancji ci nie da.

Rozumiem. Miałem jednak nadzieję, że skoro tak producenci zachwalają wysoką prędkość transmisji, to za cenę jej drastycznego spadku może dałoby się uszczknąć te kilka metrów więcej na zasięgu...
Kolego Adminie, Ty testowałeś połączenie przez 2 fazy oraz 2 liczniki. Mógłbyś się wypowiedzieć jakie prędkości osiągasz i przede wszystkim, czy połączenie jest stabilne?

Nie robiłem niestety testu prędkości ale połączenie jest stabilne bo działa na tym tuner SAT u znajomego.

A jaka jest mniej-więcej odległość/długość kabli elektrycznych?

Okło 20 - 30 metrów plus dwa liczniki w sieci.
Dorzucam jeszcze testy z Total Commandera i kopiowanie pliku na pendrive-a podłączonego do routera. W teście wykorzystałem ten sami plik z filmem kopiowany z komputera na dysk sieciowy w różnych konfiguracjach połączeń sieciowych:
Połączenie kablowe komputera bez użycia transmitera PLC:

Połączenie przez PLC na tej samej fazie w obrębie jednego mieszkania (dokładnie dwa sąsiednie pokoje):

Połączenie przez PLC na różnych fazach i przez dwa liczniki energii elektrycznej:

Dzięki. Teraz nabrałem nadziei, że i u mnie to zadziała. Oczywiście zrobię tak, że zamówię transmittery PLC w Internecie, spróbuję, a jak nie będzie działać, to odeślę przed upływem 10 dni.

Myślę że to będzie najlepszy pomysł. W razie problemów zapraszam ponownie na forum.

Zastanawiam się, czy stosowanie transmiterów Powerline zakłóca linie ADSL? Mój kabel telefoniczny w ścianie biegnie, niestety, bardzo blisko kabla elektrycznego, stąd moje obawy o zakłócanie Neostrady. Czy ktoś używa transmiterów posiadając linię ADSL? Może się taka osoba wypowiedzieć, czy wpłynęło to na parametry łącza (tłumienie, SNR, CRC)???

Posiadam linię ADSL ale nie jest ona blisko przewodów elektrycznych więc trudno coś powiedzieć. Nie odnotowałem żadnych spadków w synchronizacji na modemie ADSL-owym podczas używania PLC.

Taka dygresja: Ciekawe co będzie z tymi "yntelygentnymi" licznikami prądu, co zaczynają w Polsce wymieniać. Teoretycznie nie powinny się zakłócać z PLC, ale ciekawe jak to jest w praktyce? Poza tym teraz, jak sam wcześniej pisałeś - jest w praktyce możliwość puszczenia sygnału z transmitera przez licznik analogowy, a nawet pomiędzy fazami. A jak będzie z tymi "szpiegowskimi" licznikami?