Testowałem ostatnio transmitery sieciowe PLC firmy TP-link a dokładnie model TL-PA4010. Po teście na jednym obwodzie prądowym (ta sama faza) przystąpiłem do testowania połączenia przez dwa liczniki energii elektrycznej i różne fazy. Ku mojemu zdziwieniu okazało się się urządzenia po włożeniu do dwóch różnych gniazd (różne fazy) i przyciśnięciu guzika Pair na jednym i drugim urządzeniu połączyły się bez żadnego problemu. Oto mały schemat mojej instalacji elektrycznej na której dokonałem testu:
Dorzucam jeszcze testy z Total Commandera i kopiowanie pliku na pendrive-a podłączonego do routera. W teście wykorzystałem ten sami plik z filmem kopiowany z komputera na dysk sieciowy w różnych konfiguracjach połączeń sieciowych: Połączenie kablowe komputera bez użycia transmitera PLC:
Dużo zależy od potencjalnych zakłóceń w sieci elektrycznej. Generowane są one przez inne odbiorniki (przetwornice w zasilaczach, silniki elektryczne itp.)
Tylko tyle informacji, że sparowały się?
Dla mnie to za mało. Chętnie bym kupił, ale nie kota w worku.
Niestety serwis http://www.tp-link.com.pl/support/contact/ nie odpowiada na pytania.
Może tutaj ktoś umiałby coś powiedzieć o szybkości transmisji?
Jaka była odległość do trafo?
Jeśli połączenie odbyło się poprzez "zero", to jakie spełniało warunki?
Jak zakłócenia (praca innych urządzeń) wpływały na obniżenie transferu?
W plecy koszt wysyłki do sprzedawcy.
Życia by zabrakło na testowanie wszystkiego, co chce się używać.
Obowiązkiem sprzedawcy jest poinformowanie nabywcy o własnościach produktu.
Potrzebuję Internetu w garażu/warsztacie oddalonym o 30m. Nie mogę położyć kabla Ethernet, a WiFi też odpada ze względu na zbyt dużą ilość ścian po drodze. Garaż niestety, też ma licznik, ale jest podłączony do tego samego słupa, co dom. Taką samą fazę znajdę doświadczalnie, tylko pytanie moje brzmi: Czy jest szansa, że urządzenie powerline się połączy? Na prędkości mi nie zależy - wystarczy głupie 2-3Mb/s, ale zależy mi na braku zerwań połączenia.
Rozumiem. Miałem jednak nadzieję, że skoro tak producenci zachwalają wysoką prędkość transmisji, to za cenę jej drastycznego spadku może dałoby się uszczknąć te kilka metrów więcej na zasięgu...
Kolego Adminie, Ty testowałeś połączenie przez 2 fazy oraz 2 liczniki. Mógłbyś się wypowiedzieć jakie prędkości osiągasz i przede wszystkim, czy połączenie jest stabilne?
Okło 20 - 30 metrów plus dwa liczniki w sieci.
Dorzucam jeszcze testy z Total Commandera i kopiowanie pliku na pendrive-a podłączonego do routera. W teście wykorzystałem ten sami plik z filmem kopiowany z komputera na dysk sieciowy w różnych konfiguracjach połączeń sieciowych:
Połączenie kablowe komputera bez użycia transmitera PLC:
Dzięki. Teraz nabrałem nadziei, że i u mnie to zadziała. Oczywiście zrobię tak, że zamówię transmittery PLC w Internecie, spróbuję, a jak nie będzie działać, to odeślę przed upływem 10 dni.
Zastanawiam się, czy stosowanie transmiterów Powerline zakłóca linie ADSL? Mój kabel telefoniczny w ścianie biegnie, niestety, bardzo blisko kabla elektrycznego, stąd moje obawy o zakłócanie Neostrady. Czy ktoś używa transmiterów posiadając linię ADSL? Może się taka osoba wypowiedzieć, czy wpłynęło to na parametry łącza (tłumienie, SNR, CRC)???
Posiadam linię ADSL ale nie jest ona blisko przewodów elektrycznych więc trudno coś powiedzieć. Nie odnotowałem żadnych spadków w synchronizacji na modemie ADSL-owym podczas używania PLC.
Taka dygresja: Ciekawe co będzie z tymi "yntelygentnymi" licznikami prądu, co zaczynają w Polsce wymieniać. Teoretycznie nie powinny się zakłócać z PLC, ale ciekawe jak to jest w praktyce? Poza tym teraz, jak sam wcześniej pisałeś - jest w praktyce możliwość puszczenia sygnału z transmitera przez licznik analogowy, a nawet pomiędzy fazami. A jak będzie z tymi "szpiegowskimi" licznikami?