Wifi większy zasięg- router z WDS, extender czy repetear?

Witam
Podepnę się pod temat, bo nie chcę zakładać niepotrzebnie nowego, a problem mój dotyczy także wyboru urządzenia do wzmocnienia sieci wifi.
Na pierwszym piętrze w dwu piętrowym domu z poddaszem znajduje się router adsl Zyxel P660HN-F1Z działający w sieci N 300mb/s, na parterze, gdzie teraz mieszkam jest aktualnie zmostowany z nim przez WDS router TP-WR841N w celu poprawienia zasięgu wifi. Sieć wifi jest sklonowana, DHCP w routerze na dole wyłączone. Sprawdzałem zasięg inSSIDerem i tak to wygląda:
Zyxel
signal: 52 link score: 81
TPLink
signal: 40 link score: 83
Żle więc nie jest.
W niedługim jednak czasie przeniosę się na drugie piętro wraz z poddaszem i sprawa wygląda tak.
Od razu na początku dodam, że upadł pomysł ciągnięcia kabla LAN i użycia PLC (drugie piętro jest w innej fazie niż piętro z routerem).
Jak wychodzę piętro wyżej Zyxela jest gorzej.
O TP-Linku nie piszę, bo został podczas testu na parterze, ale według inSSIDera wynik zbliżony do tego na dole był tylko w pokoju nad nim, czyli w sypialni, gdzie laptop nie będzie często używany, ale w innych pomieszczeniach juz nieciekawie. Na tym samym poziomie gdzie indziej wynik był:
signal: 60-70 link score: 50
Na poddaszu to już kicha poddaszu, gdzie ma być często używany laptop u syna w pokoju. Zyxel ma:
signal: 80 link score: 30.
Jako ułatwienie załączam graficzne przedstawienie domu wraz z sygnałami

W obliczu tego planuję tak:

  • kupić na początek do Zyxela mocniejsze anteny. Oryginalne mają 2dbi, ja aktualnie zamówiłem dwie z TP-Linka po 5dbi. Już coś powinno pomóc
  • zamontować na górze jedno z trzech urządzeń w pokoju nad Zyxelem:
  1. extendera typu TL-WA830RE (ok.130zł) lub TL-WA850RE (ok.120zł)
    lub
  2. TL-WA901ND ACCESS POINT 300Mbps Repeater (ok.180zł)
    lub
  3. routera TL-WR842ND i zmostowanie przez WDS jak mam to zrobione na dole lub wgranie Gargoyla i rozszerzenie jego możliwości (ok. 130zł)
    Nie bardzo wiem, które rozwiązanie byłoby najlepsze. Niby aktualnie chcę rozszerzyć tylko wifi na tym piętrze i może trochę na poddaszu. Jeżeli chodzi o poddasze, to myślałem, że tu mógłbym kiedyś wewnętrznie zastosować PLC, czyli od wzmacniacza sygnału niezależnie jaki kupię podłączyć jeden transmiter i drugi na poddaszu. Jeżeli chodzi o sieć i przyłączanie innych urządzeń to tylko wifi.
    Pytanie jest, które z urządzeń najlepiej spełni swoją funkcję. Które jest najmocniejsze. Najbardziej mi podchodzi TL-WA901ND ACCESS POINT 300Mbps Repeater. Ma też funkcję wzmacniacza sygnału a dodatkowo ma trzy anteny po 4dbi, więc razem 12dbi. Jest teoretycznie mocny. Tylko nie będę do niego podłączał skrętki i używał jako AP (bo chyba tylko tak się używa AP) więc nie wiem czy trzeba tyle przepłacać. Range extendery są niby słabsze, ale może wystarczą na moje potrzeby. Albo router i WDS?
    Bardzo proszę o poradę.
    temat wydzieliłem //Heinz

Nowe PLC radzą sobie z różnymi fazami, sam testowałem:

Osobiście wolę PLC. Pewniejsze i stabilniejsze. Kasa trochę większa ale cóż. Tylko pytanie czy moga byc te tańsze modele typu 2010 czy te które testowales. Poza tym chciałbym połączyć transmiter z gniazdkiem i może bezprzewodowy. Chyba ze oba z gniazdkiem i do drugiego podepne posiadany router

Niestety nie umiem ci tego zapewnić w 100% bo testowałem serie 4 i 6.

A czy w serii 4 polacze dwa różne transmitery? Chodzi i taki z gniazdkiem i taki z opcja wifi?

Tak oczywiście, TP-Link Poweline TL-WPA4220KIT
Wygrzebałem w moim magazynie TL-WPA281 i połączyło się też bez problemów z TL-PA4010 na różnych fazach w obrębie mojego mieszkania tak jak na schemacie.

Hmmm
Potrzebuje przepustowosci 300mb/s w wifi.
Moglbym wziąć oba z gniazdkami ale musialbym router podpinac a będę go potrzebowal gdzie indziej. Tak wiec polaczenie zwykłego z gniazddkiem i takiego z wifi byloby wskazane. A może trzeci zaloze u syna, ale nie od razu

Nie masz może możliwości przeprowadzenia testu transmitera 2010P w różnych fazach?

Niestety takowego nie posiadam w swoich zasobach,

Poprostu jest bardziej przystępny cenowo, zwłaszcza jeśli chodzi o wifi... Jak nie wypalą to nie mam jak oddać...

Zawsze możesz kupić wysyłkowo i oddać w terminie przewidzianym ustawowo bez podawania przyczyny.

No jest to jakiś sposób... Pomyślę tylko czy spróbuję cały zestaw PA2010, czy po prostu jeden taki i drugi taki

Myślę że jezeli działa na WPA281 to i będzie działać na modelach PA2010,

Myślę jednak, że zostanę przy 4010.
Tylko pytanie jest jeszcze takie, co lepiej:
kupić drugi transmiter wifi i bezpośrednio z niego pobierać sygnał internetu, czy kupić "zwykły" transmiter z gniazdkiem lub bez i podpiąć do niego skrętką router, na przykład taki jak mam aktualnie czyli WR841N? Jeżeli router to jak go skonfigurować? Tak jak mam aktualnie, czyli mam wyłączone DHCP, ustawioną sieć jak na routerze ADSL wraz z hasłem tak, żeby był przezroczysty i komputery i urządzenia korzystały z mocniejszego punktu wifi? Oczywiście jak podepnę skrętkę, to wyłączę aktualnie włączony WDS...
Ciekaw też jestem, jak się transmitery zachowają na nieco starszej instalacji elektrycznej. Dom jest z lat 50-tych. Na górze jest nowa instalacja, a na dole nie była jeszcze zmieniana. Nie sprawdzę, to się pewnie nie dowiem...

Osobiście kupił bym transmitery bez wifi i podłączył jakiś router bezprzewodowy. Twoje koncepcja jest ok,

Masz rację, dowiesz się jak podłączysz :wink:

No to dzięki za wszystko i do dzieła :slight_smile:
Nie zamykam tematu i dam znać jak i co... Wkleję też aktualne (po zmianach) zrzuty inSSIDera.
Narazie pozdrawiam

Nie masz się co martwić wiekiem instalacji. Ja testowałem i używam w tej chwili zestaw WPA-4220KIT na takowej instalacji i nie ma problemów. Instalacja z miedzi.

Ja tam nie wiem czy moja jest miedziana :slight_smile: ta nowa na pewno ;D

Nawet na aluminium też pójdzie.

Narazie dupa.
Podpiąłem transmitery i się nie zobaczyły. Przynajmniej przy pierwszym podejściu.
Wpiąłem do gniazdka przy routerze i do niego wpiąłem przedłużacz ze wszystkimi sprzętami.
Nacisnąłem PAIR
Wpiąłem na górze u siebie do gniazdka i też nacisnąłem PAIR i oprócz migania podczas parowania, zaświeciła się tylko jedna górna lampka.
Dla testu, jak wpiąłem oba transmitery u siebie na górze, zaświeciły się po dwie lampki.
No chyba że robię coś nie tak...
Oczywiście mówimy o wersji 4010.
Mają przerabiać instalację u teściów, może wtedy coś lepiej zadziała.
Jakby co to ja u siebie mam dwa piętra i będę z nich korzystał, ale kicha z doprowadzeniem internetu.