Instrukcja wykonania testów programem WinMTR


(Marcin) #1

Często zdarza się że mamy problemy ze stabilnością naszego łącza internetowego. Występują spowolnienia lub całkowita utrata dostępu do internetu. Wtedy najczęściej używam aplikacji lub stron internetowych typu speedtest. Niestety te aplikacje nie pokazują nam dokładnie gdzie takie spowolnienie występuję tzn. w którym segmencie sieci. Warto oczywiście wiedzieć jaką mamy realną prędkość w dostępie do internetu. Osobiście używam:

Bardzo dobrym narzędziem do tego typu testowania jest WinMTR który bada drogę (ścieżkę) jakie pakiety danych z naszego komputera przebywają do docelowego hosta (serwera) w internecie. Na podstawie szybkości odpowiedzi z danych hostów i utraconych pakietów możemy stwierdzić gdzie występują problemu z naszym łączem internetowym.

Przed uruchomieniem programu należy wyłączyć w systemie wszystkie programy typu p2p, torrent tak aby dodatkowo nie obciążać łącza internetowego. Następnie uruchamiamy nasz program - WinMTR.exe

W polu host wpisujemy jakiś znany adres domeny www.wp.pl, www.onet.pl czy www.google.com lub też adres IP serwera z którym komunikacja sprawia nam problemy a następnie klikamy Start - co sprawia że rozpoczyna się testowanie łącza:

Po około 10 - 15 minutach możemy stwierdzić w którym miejscu są największe pingi i straty szybkości naszego łącza:

Hostname - adres IP lub nazwa sieciowa kolejnego routera w sieci
Nr - kolejny router, host na drodze pakietów danych z naszego komputera
Loss% - procent strat na danym przeskoku (najlepiej jak jest 0%)
Sent - ilość wysłanych pakietów (ping-ów)
Recv - ilość odebranych pakietów (ping-ów)
Best - najlepszy ping
Avrg - średnia prędkość pingu
Worst - najgorsza prędkość odpowiedzi
Last - ostatnia odpowiedź

Testy najlepiej przeprowadzić o różnych porach dnia i nocy aby mieć przegląd sytuacji i zapisać sobie w pliku tekstowym lub html z podaniem daty i godziny pomiaru:


Tl-wdr 4300 problem z odpowiedzią do usługodawcy internetu
Router tp link WR740N
Router TP-LINK WR841N: Skoki pingu
PING i Pakiety
TP-LINK WR841N - Lagi Fifa 14 PS4
TL-WR841N + MultiMedia = zrywanie połączenia
TL-WR340G Duży problem z internetem
TL-WN722N - problem z plynnoscia
Ping i pakiety od 16-23