QoS pobieranie na Gargoyle

Przedstawiam sposób na ograniczenie prędkości pobierania (funkcja QoS) skonfigurowane na routerze TP-link WDR4300 oraz Gargoyle v 1.5.10.7 oraz motyw Blue Ice.
Pierwszy obrazek przedstawia pełną prędkość pobierania mojego łącza czyli 1,2MB/s bez żadnych ograniczeń, plik o wielkości 50MB pobieram ze strony http://www.noc.gts.pl

Moje przykładowe założenie jest takie żeby ograniczyć download (ruch do) wszystkim w sieci którzy pobierają pliki przez przeglądarkę internetową (HTTP). Router ogranicza wtedy automatycznie prędkość pobierania do 120KB/s.
KROK 1
Logujemy się na urządzenie przez przeglądarkę internetową http://192.168.1.1 o ile wcześnie nie zmieniliśmy adresacji. Wpisujemy wcześniej ustalone hasło i zabieramy się do konfiguracji routera:

Po zalogowaniu się do panelu konfiguracyjnego routera wybieramy zakładkę Firewall->QoS (pobieranie)

Ptaszkując Włącz QoS (kierunek - pobieranie) włączamy usługę, która jest już domyślnie skonfigurowana.

KROK 2
Przechodzimy nieco niżej do konfiguracji QoS w pierwszej kolejności ustawiając Nową klasę usługi, nazywamy ją swoją własną nazwą (u mnie jest to download)

KROK 3
Przechodzimy nieco wyżej aby skonfigurować Nową regułę klasyfikacji aby router wiedział komu i jak ma ograniczać pasmo. Na koniec klikamy Dodaj regułę.

Po dodaniu naszej reguły przesuwamy ją strzałkami na samą górę aby router traktował ją priorytetowo, usunąłem też reguły dotyczące portu 80.

KROK 4
Schodzimy na sam dół i klikamy Zapisz zmiany - chwilę czekamy ponieważ router zapisuje wprowadzoną przez nas nową konfigurację.

Teraz możemy przetestować nasze ograniczenia w przeglądarce internetowej

Oczywiście sama reguła klasyfikacji może dotyczyć różnych hostów w sieci (konfiguracja IP) czy różnych usług/protokołów jakie dostępne są w sieci czy internecie.