Jaki router do VDSL?

Witam, jaki router kupić do obsługi VDSL? Mam Neostradę od Orange 80Mb/s, dostałem do niego FuxBoxa, ale nie jestem z niego zadowolony:

Chcę zamienić 2 urządzenia na jedno, ale chyba niewiele jest dostępnych urządzeń obsługujących VDSL, z TP-LINKa znalazłęm tylko tego:
http://www.tp-link.com.pl/products/details/?categoryid=&model=TD-W9980

Ale on jeszcze nie jest dostępny na naszym rynku, a wiadomo może kiedy będzie? No i czy router obsługujący VDSL2 obsłuży też VDSL? :wink:

Z tego co wiem to w trzecim kwartale tego roku. Trudno coś jeszcze powiedzieć o urządzeniu skoro się go nie testowało.

Co wzbudza twoją niechęć do tego routera? Zawsze może działać jako modem a reszta na innym routerze.

Ma bardzo słaby sygnał Wi-Fi, albo przynajmniej niewystarczający. I właśnie działa jako modem, a sygnał idzie przez TP-LINKa. Ale jakość sygnału jest głęboko poniżej oczekiwań, jest słaby i często go zrywa. Inną kwestią jest to że mam 2 urządzenia w miejscu dość nieodpowiednim, wcześniej TP-LINK wisiał na ścianie było ładnie, teraz wisi dalej ale jeszcze na dole muszę mieć tego FunBoxa, chcę te 2 zamienić na 1 lepszy.

Przy dużym metrażu mieszkania/domu jedno urządzenia (punkt dostępowy) może okazać się nie wystarczający. Pamiętaj że urządzenia SOHO mają ograniczenia mocy do 100mW w UE.

Metraż nie jest wcale jakiś wielki, to dom jednorodzinny. Router wisi w tak dobrym miejscu że sygnał obejmuje piętro, piwnice i ogród. Póki nie było FunBoxa to Wi-Fi jakoś śmigało, teraz dopiero zrywa dość często. A skoro TD-W8960N z 2 antenami 3dBi obejmował sygnałem taką powierzchnię to TD-W9980 z 5 antenami powinien zapewnić wręcz rewelacyjną jakość. Inna sprawa że jak wyłączyłem w TP-LINKu DHCP to PS4 łapie sygnał chyba tylko z FunBoxa, patrząc po jego sile (wcześniej było ok 60%, teraz 30%) jest to trochę za mało.

Ilość anten nie jest związana z zasięgiem tylko z prędkością sieci.

No tak, ale ma te anteny o wiele mocniejsze.

Tym bardziej zastosował bym dwa urządzenia. Zostawił bym sobie Funbox-a i jeżeli masz jeszcze tego W8960N skonfigurował jako AP (połączenie kablowe z głównym routerem).

Tak mam właśnie zrobione, ale jakość nie jest najlepsza:

Moja to Bubu_Network :wink:

Sygnał poniżej -70dBm to już oznacza niestabilności. Ty masz -81dBm więc nie ma się co dziwić. Jak daleko masz TP-linka od punktu pomiaru, ile ścian? Karta sieciowa jest sprawna?

Ok 5,5 metra, ściany ciężko policzyć, teoretycznie 2, a praktycznie 0, bo to jest prawie w lini prostej przy otwartych drzwiach :wink:
A co do karty, to skąd mam wiedzieć? Korzystam z internetu więc chyba jest sprawna. Na drugim laptopie są podobne odczyty :wink:

Zmień położenie routera, zrób pomiary blisko routera powinno być około -30dBm.

Zanim go tam powiesiłem robiłem pomiary, to miejsce jest najbardziej optymalne, no i w sumie jedyne gdzie jest gniazdo telefoniczne i prąd :wink:

-81dBm to nie jest miejsce optymalne niestety. Ma prawo być niestabilnie.

Niestety nie mam zbyt wielu możliwości jego ustawienia. Hol jest po remoncie, więc go raczej nie przewieszę, zwłaszcza że z tego miejsca co jest obejmuje to co ma obejmować, a że sygnał jest jaki jest to już inna sprawa. Największy problem jest z kablami, których nie ma jak pociągnąć.

Listwy przypodłogowe, korytka kablowe, klej na ciepło - jest wiele możliwości instalatorskich.

Korytka kablowe już są w narożniku, ale raczej na pewno nie dostał bym zgody na jakąkolwiek ingerencje w ściany, bo skoro "działa" po co zmieniać? W tym miejscu naprawdę nie mam zbyt wielu możliwości zmiany położenia. Może zrobię zdjęcie byś zobaczył jak to wygląda.

Są jeszcze inne możliwości zwiększenia zasięgu sieci bezprzewodowej -

Tu masz zdjęcie jak to u mnie wygląda:

W te kremowe ściany nie chce ingerować, ewentualnie może by się dało go powiesić nad FunBoxem, obok dzwonka, ale nie wiem czy tak niewielka zmiana coś pomoże :wink:

Już takie położenie nie ma sensu. Urządzeni są w tym samym miejscu pomieszczeniu i to bardzo blisko siebie. W8960N powinien być umieszczony tam gdzie ten zasięg jest słaby (inna kondygnacja/pokój) wtedy będzie to miało jakiś sens. W tej konfiguracji kanał 11 (jak widać na inSSIDerze) na obydwóch jeszcze dodatkowo się zakłócają.