Clonezilla i WiFi konfiguracja

Heinz no wiesz mam wpiętego Sandisk 32GB szybki zapis 20 MB/s odczyt 30 MB/s


jeśli chodzi o szybkość między wifi a routerem to nie wiem jak to sprawdzić?

Sprawdzisz wysyłając plik na serwer.
Jeśli nie masz routera z wysokiej półki to ciężko będzie przekroczyć 10MB/s

najpierw Gubałówka :smiley: na Rysy jeszcze przyjdzie czas

no tak, ale to jest REALNA wydajność? czy katalogowa?
zdajesz sobie sprawę, że przy połączenu wifi w standarcie IEEE 802.11g (a nic więcej twoja karta nie potrafi) będziesz miał w porywach może jakieś 10% tych wartości?
skoro masz sambę na routerze to możesz sprawdzić szybkość kopiowania pliku z/na komputer(a) na/z pendrive po wifi

jest to realna prędkość pendrive - komp przy usb 2.0
Macie racjię szybkość po wifi podczas przesyłania pliku z kompa na pena który działa jako serwer w tplinku 1043 v1 to 1.5MB/s sprawdzane filezilla

hura wifi w clonezilli odpaliło z parted magic z 2016 wychaczyłem w parted magic jeszcze jeden program partition image i z ciekawości to nim spróbowałem się połączyć z serwerem i kapa nie da się wysypuje się .
Jak zrobić screen shota w parted magic?
bo chciałbym wam to pokazać.

tak szybko kupiłeś świeżą wersję?
nie wiem co tam obecnie jest na pokładzie, ale z pewnością jest jakaś przeglądarka grafiki z opcją screeshotów

no jest coś takiego tu gdy robię screena to przysłania mi te okienko widok tego co chce screenować :slight_smile:
dlatego nie wiem co mam zrobić by udał się zrzut

najprościej? program graficzny umieść na innym pulpicie i szybko zmień pulpity (mając ustawiony zrzut ekranu z opóźnieniem) :smiley:
albo wybierz zrzut tylko aktywnego okna?
z całą pewnością metod są setki, mi jednak wystarcza wersja sprzed paru lat, więc nie wiem co jest w bieżącym wydaniu

Ogólnie się zastanawiam czy się nie przesiąść na linuxa z windowsa tylko od czego najlepiej zacząć gdy dystrybucji jest tak wiele?

ze screenshoot sobie poradziłem poniżej w ten sposób

z clonezillą po załadowaniu systemu miałem problem ponieważ clonezilla nie widziała dysków z tego co widze wywaliła taki komunikat

zrobiłem tak przeładowałem od nowa system i jest okej ale skąd się to bierze i jak szybciej sobie z tym poradzić?


Jeśli chodzi o partition image to wpisaje tak

wywala mi w momencie wpisania loginu i hasła to

Co do linuxa to ja zaczynałem od debiana ale szybko przeszedłem na ubuntu. Dziś używam win10 ale mam ubuntu na wirtualnym i na drugim pc.
Niektórzy wolą Linuxa Mint przez to że jest bardziej podobny do windowsa.
Najlepiej pobierz sobie iso każdego systemu i pobaw się tym chwilę. Który Ci przypadnie do gustu to sobie zainstaluj.

W Pierwszym przypadku masz błąd bo partition image nie znalazł niezamontowanej partycji a on pracuje tylko na takiej. ( w przypadku zamontowanej partycji struktura jej może się zmienić.)
W drugim przypadku opcja serwer dotyczy dedykowanej aplikacji która jest postawiona na innym komputerze:
https://www.partimage.org/Partimage-manual_Network-support#The_server
Jeśli chcesz używać samby poprostu zamontuj zasób i wybierz go jako docelowe miejsce.

Ok rozumiem jak sobie zamontować sambe w parted image ??
Pozdrawiam
Ps:Dziekuje za cierpliwość oby było takich ludzi jak wy więcej. :slight_smile:

Nie w parted image tylko normalnie w linuxie.
Np poleceniem w konsoli:
mount -t cifs [img][img]192.168.1.1[img]all /mnt/ -o user=**user**,password=**pass**
user i pass zamień na swoje.
Tym sposobem Pendrive w routerze będzie dostępny w folderze /mnt/ i to tam powinieneś wykonać obraz partycji.

sądząc po znajomych którzy przesiadali się z windowsa, to chyba króluje ubuntu (w paru odmianach)
nie wiem co masz za sprzęt, ale (sądząc po karcie WiFi) podejrzewam niezbyt świeżego laptopa, więc popatrz też na to
http://www.tecmint.com/linux-distributions-for-old-computers/
(choć pierwsze propozycje z tej listy nadają się na zabytki klasy zerowej :D)
a wracając do tematu obrazu partycji - stąpasz po cienkim lodzie robiąc obraz partycji 75GB na udziale na którym jest 24GB wolnego miejsca (tak widziałem, że masz tylko ~15GB danych, więc się raczej zmieści, ale to nie jest dobry zwyczaj)

Szopen masz racjie win mi się trochę rozrósł muszę go zainstalować od nowa całość po skonfigurowaniu wgraniu sterów itp. zajmie ok 5 GB na penie się zmieści w momencie gdy robiłem ten zrzut ćwiczyłem z żadnym poważnym zamiarem .
Powiem wam linux to nie odkryta i niedoceniana przez wielu kraina miodem i mlekiem płynąca .
tylko jak się tych wszystkich komend nauczyć ? :slight_smile:
chętnie przygarnąłbym jakąś książkę w której jest wszystko. :slight_smile:

Nie ma chyba sposobu się wszystkiego nauczyć. 99% wszystkiego czego będziesz potrzebował jest opisana w internecie. Dodatkowo każde polecenie ma swój manual aby wiedzieć jaką składnię można mu opisać
wystarczy wpisać polecenie oraz dodać --help aby to wywołać.
Żeby wiedzieć co potrzebujemy to wrzucamy zapytanie do wyszukiwarki:
"uruchomienie samby linux"
"ustawienie adresu IP linux"
"serwer druku linux"
itp. można zmienić frazę linuź na naszą dystrybucję np ubuntu, mint czy openwrt.

Szopen zaciekawiłeś mnie pisząc to nie jest dobry zwyczaj co miałeś na myśli ?

jak to co? - jeśli obraz partycji nie zmieści się na wolnej przestrzeni, to taka robota o kant d**y :smiley: w szczególności mam na myśli stracony czas
zawsze należy zakładać najgorszy przypadek - w tym wypadku przyjąć, że dane nie będą kompresowalne, czyli dobrą praktyką jest posiadanie wolnego miejsca na obraz więcej niż rozmiar partycji, której obraz robimy

w praktyce obraz windowsa powinien być dobrze kompreesowalny, ale zbyt optymistyczne założenia zawsze prowadzą do kiepskiego rezultatu

Nastepny problem gdy chce wykona obraz partycji i go zaszyfrowac wyskakuje mi takie cos

komunikat jest dość jasny i czytelny - brak programu:
ecryptfs
zgłoś to jako błąd do autora kompilacji parted magic, przecież tych paru dolców nie wziął za nic

Szopen to w jaki sposob zaszyfrowac ten obraz ?

tzn.ze clonezilla w tej edycji nie jest wyposazona w ten program?

pozostaje sciagnac starsza wersjie