Clonezilla i WiFi konfiguracja

Witam ,
używam programu clonezilla chciałbym przesyłać obrazy dysku po sieci wifi bezprzewodowo na serwer samba (pendrive wpięty do routera), clonezilla nie widzi po uruchomieniu mojej karty wifi przez to nie mogę wykonać obrazu,według tej dyskusji się da .

https://sourceforge.net/p/clonezilla/discussion/Clonezilla_live/thread/34c49dea/

niestety nie da się wiem że clonezilla swoją budowe opiera na linuxie chciałbym coś takiego uruchomić czy ktoś potrafiłby mi to skonfigurować mnie to przerasta, będe bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam

Clonezilla jak rozumem to aplikacja która jest uruchomiona na twoim komputerze? Co to za karta bezprzewodowa? Fizycznie masz przez nią dostęp do internetu i sieci?

clonezilla uruchamia się pod windowsem przygotowąłem sobie wersjie władowana na pendrive to jest opisany ten programik
http://clonezilla.org

zobaczcie sami ściągnijcie obraz iso zamontujcie w virtualbox i sami zobaczycie że to nie gada z wifi co zrobić żeby zagadał? :wink:

moja karta wifi intel Pro/wireless 2915ABG

a skąd pomysł na uruchamianie w maszynie wirtualnej?
próbowałeś "normalnie" tj. przygotować bootującą płytę CD/DVD lub pendrive?
http://clonezilla.org/clonezilla-live.php

uruchamiałem z pena ten program pod Windowsem i też na maszynie wirtualnej nie działa .

dobra - inaczej - czy możesz zabootować z tego pena?
nie chodzi mi o żadnego windowsa - clonezilla ma działać spod linuxa (który jest w obrazie)

tak zabotowałem się z tego pena uruchamia się clonezilla z pena co dalej , problemem jest nie łączenie się z siecią WiFi .

o dziwo rozwiązanie podałeś na początku:
https://sourceforge.net/p/clonezilla/discussion/Clonezilla_live/thread/34c49dea/
jeśli jesteś w stanie dojść do ekranu:
"Which network device you want to configure ?"
i widzisz tam poprawne MAC-adresy kart sieciowych (np. eth0 i kluczowe dla tego zagadnienia wlan0) tzn. że najprawdopodobniej clonezilla zawiera ich poprawne sterowniki (choć nie musi! nawet jeśli MAC-adresy są poprawne, no i w tym miejscu jest już nieco za późno na konfigurację - znacznie byś sobie ułatwił zadanie używając połączenia skrętką zamiast WiFi)
więc możesz skorzystać z instrukcji konfiguracji z linii poleceń (tu istotna uwaga - linia poleceń jest dostępna w dużo wcześniejszych krokach, właściwie na samym początku - enter shell/ enter command line)


PS dostępna przestrzeń na udziale sieciowym powinna być większa od rozmiaru partycji, którą chcesz zachować (więc pomysł na zgranie zawartości hdd na pendrive jest raczej słaby, chyba że to wyjątkowo mały dysk)

o dziwo rozwiązanie podałeś na początku:https://sourceforge.net/p/clonezilla/discussion/Clonezilla_live/thread/34c49dea/

Nie znam się na linuksie a mój angielski kuleje a ztego co widze żeby to skonfigurować trzeba wpisać parędziesiąt komend , programy z linka trzeba zainstalować

ponieważ nie są one integralna częścią clonezilli , za każdym wejściem trzeba powtarzać tą procedure ? trochę to irytujące.Są programy ,które obsługują wifi i bootują się pod windowsem , są stworzone właśnie do celu przywracania systemu??Czegoś takiego szukam , chciałem sobie zrobić obraz partycji zaszyfrować i umieścić na moim samba serwerze składającym się z pendrive 32GB w tplinku, a z tego co widze żaden nie obsługuje wifi

jeśli jesteś w stanie dojść do ekranu:"Which network device you want to configure ?"

Doszłem do tego ekranu niestety wyświetla mi tylko karte ethernet przewodową i kapa, ethernetem mi to działa jednak wifi zaginoł a wolałbym przywrócić system na kolanach niż szukać tego kabla.
Pozdrawiam

Wicie co mam trochę wrażenie że clonezilla nie ma sterów do mojej karty wifi intela > intel Pro/wireless
2915ABG zobaczcie

bardzo prawdopodobne, choć trochę to dziwne bo to karta stara jak świat…
możesz spróbować innych buildów (nie wiem który obraz użyłeś), ale są oparte na debianie i na ubuntu - być może któryś zawiera sterowniki twojej karty

parędziesiąt to nie, ale kilka i owszem - tam jest opisane wszystko od podstaw, nikt nie mówił, że to jest "do wyklikania"
w dystrybucji jest midnight commander (mc) który ułatwia "życie w konsoli" :smiley:
raz poprawnie ustawioną konfigurację można sobie zapisać do wykonywalnego skryptu (więc nie trzeba robić tego za każdym razem na tym samym sprzęcie)
żaden mi znany program służący do tego celu nie startuje z pełnowymiarowego windowsa (ponieważ wymaga bezpośredniego dostępu do dysków), ponadto używanie WiFi do backupu całych partycji to strzał w kolano ze względu na wydajność, więc NIGDY nie robiłem tego w taki sposób, a generalnie jeśli jest taka możliwość to używam drugiego nośnika podpiętego lokalnie
choćbyś nie wiem jak miał ukryty kabel Ethernet, to warto go poszukać :smiley:
jakkolwiek prawdopodobnie najlepszym posunięciem jest podpięcie pendrive/hdd choćby przez USB (o ile masz USB2.0, bo na 1.1 to również hardcore jakich mało :smiley: )


możesz sobie nieco ułatwić życie w ten sposób:
http://www.majorgeeks.com/files/details/parted_magic.html
parted magic jest dystrybucją zawierającą wszystko co co byś chciał mieć + okienkowego linuxa, gdzie niemal wszystko masz do wyklinania
(trzeba wybrać kopię przechowywaną na majorgeeks, bo link do strony autora nie zawiera już darmowej wersji)
nowsze wersje od w/w są płatne (9$)

te programy trzeba zainstalować?czy są one już w pakiecie z obrazem.

możesz spróbować innych buildów (nie wiem który obraz użyłeś), ale są oparte na debianie i na ubuntu - być może któryś zawiera sterowniki twojej karty

Szopen gdzie widzisz te dystrybucjie clonezilli pobiorę sobie wszystkie zobacze co z tego wyjdzie gdzie są te na debianie a gdzie na ubuntu?
ja pobieram stąd, klikam na stable to z tego linku pobieram iso
http://clonezilla.org/downloads.php

są w komplecie - to jest "pełnowymiarowy" linux tyle, że bez okienek, ale skoro brakuje sterownika karty sieciowej to nie wróżę sukcesu
spróbuj parted magic - z pewnością będzie Ci łatwiej
starszą wersję (2.1) można pobrać "z automatu" przy użyciu - update: sprawdziłem - ta wersja jest tak archaiczna, że nie zawiera Clinning Disk (Clonezilli), więc pozostaje TYLKO ta dostępna na majorgeeks (zawiera Clonezillę "na pokładzie", i jest to "okienkowy linux" z obsługą WiFi, modemów GSM czy nawet bluetooth)
https://unetbootin.github.io/
który od razu "wypala" pendrive bootowalnego (dla clonezilli nie jest to zalecana metoda, ale parted magic można i NALEŻY sobie tak przygotować)
PS ten moduł, który się nie ładuje na SS, który dodałeś wyżej raczej nie ma związku z kartą WiFi (ale palca za to sobie nie dam uciąć :D)
PPS czemu nie spróbujesz zrobić tego "normalnie" tj. podpinając nośnik bezpośrednio do komputera?

To robisz to przez virtualboxa?

Szopen z chęci dowiedzenia się dlaczego i czy można poprostu dla poszerzenia wiedzy ale coś mi się wydaje że zrobie tak jak piszesz będę wpinał tego pena bezpośrednio do kompa gorzej jeśli komp nie będzie miał bootowania z USB w biosie,
pozatym pen robi mi w domu jako serwer samaba w tplinku będe musiał go wypinać gdy go spowrotem podłącze musiałbym resetować router by widział sieć i by mieć dostęp do zasobów.

To robisz to przez virtualboxa?[/quote]
robie to i tak i tak pod biosem efekt ten sam

fajnie byłoby to opanować dla potomnych i udostępnić zmagania na forum :wink:

http://clonezilla.org/downloads.php


to chyba będzie to jakiś okrutny zabytek - od czasów sprzed Asusa P3B-F i celerona 300MHz(!) nie zdarzyło mi się używać blaszaka czy laptopa bez tej funkcji, choć miałem pod opieką serwery wymagające awaryjnego bootowania z… dyskietki (jakkolwiek nigdy tego nie użyłem, bo gdy wystąpiła awaria okazało się, że stacje fdd padły ze starości), ale zostały sprzedane wraz z całym systemem produkcyjnym jakieś 5 lat temu? a w tej chwili prawdopodobnie choć nie na 100% są już zezłomowane :smiley:

ściągłem teraz wersjie dla ubuntu

ładowanie zatrzymało się na

mimo że wybrałem wersjie dla i386 ? co to oznacz i jak to przeskoczyć?

przetestowałem następną i efekt taki sam tzn komunikat powyżej obraz ściągłem tym razem również na ubuntu ale
od xeniala