Wifi większy zasięg- router z WDS, extender czy repetear?

Transmitery poszły do zwrotu... :frowning:

No trochę szkoda, że tak się sprawa zakończyła.

Myślałem o zostawieniu, ale w sumie wyszło tak, że udało się kabel pociągnąć, więc założę AP na kablu i roześlę neta przez wifi po moim piętrze i będzie gitara. Szkoda kasy w takiej sytuacji :slight_smile:

Pytanie mam takie.
Narazie zainstalowałem Gargoyla w moim WR841N i korzystam z niego jako z repetera, bo kabel jest pociągnięty, ale będę podłaczał dopiero po świętach.
Po zmianie oprogramowania na Gargoyla pojawiła się w routerze opcja AP, więc teoretycznie mógłbym jego podpiąć do kabla jako AP i rozesłać neta po wifi po moim piętrze. Ale może bardziej by się opłacało kupić "rasowy" AP, taki, który jest do tego stworzony bez przeróbek, a ponadto ma trzy anteny czyli teoretycznie mocniejszy sygnał daje: TL-WA901ND?
Co radzicie

Zostawić WR841N bo każdy router może działać jako punkt dostępowy to tylko kwestia konfiguracji.

Trzy anteny są po to aby uzyskać większą prędkość w sieci a nie zasięg. Moc urządzeń jest ustawowo ograniczona do max. 100mW. Urządzenia z większą mocą pochodzą z rynku wtórnego lub z zagranicy.

To jeszcze muszę w takim razie zorganizować sobie router z wejściem usb. Podepnę go jako odbiornik na górze (poddasze) do drukarki, żeby się drukowało o ile się tak da :slight_smile: no i czeka mnie jeszcze trzeci (!) przy multiroomie do nc+

Ważne żeby urządzenia w sieci były w jednej podsieci, czyli konfiguracja Client lub Bridge.

Czy w przypadku konfiguracji AP tez pomijam port WAN, wyłączam DHCP i port WAN i wpinam kabel od routera adsl do pierwszego portu LAN?

Mówimy o Gargoyle czy oryginalnym oprogramowaniu?

O Gargoyle. Wrzuciłem najnowszą wersję do routera.
Pytanie dodatkowe.
Chciałbym kupić dodatkowo router z USB i podpiąć do niego drukarkę, żeby móc zdalnie drukować. Czy można dodatkowo zrobić tak, że do gniazda USB w routerze wpiąć hub USB i dodatkowo oprócz drukarki podpiąć do niego np. dysk zewnętrzny, czy tylko to albo to?
Chyba, że szukać routera z dwoma gniazdami USB?

Można wpiąć hub usb ale aktywny czyli z własnym zasilaniem poprzez zewnętrzny zasilacz.

Rozumiem. To się w takim razie bardziej opłaca, bo hub juz mam a router z 1 usb jest dużo tańszy, zasilacz zaś przecież niewiele kosztuje

Witam
Mam dwa pytania:

  1. Mam neta po kablu u siebie (wreszcie pociągnąłem :))
    Na dole jak już wiadomo Zyxel z dostępem do neta, pociągnięty kabel eternet od niego na górę do gniazdka, a do gniazdka wpięty roter WR841N z zainstalowanym najnowszym gargoylem.
    Potrzebuję, żeby WR841N odbierał neta po kablu i rozsyłał go po wifi i ewentualnie po kablach (jeżel zajdzie taka potrzeba, ale raczej jej nie będzie) po moim piętrze. Czy mam go konfigurować jako AP.? Czy lepiej skon\figurować nową sieć wifi, czy może skonfigurować wifi takie jak na dole? Wtedy będzie przezroczysty i teoretycznie będzie wzmacniał sygnał wi fi u mnie.
  2. Mam router z Zyxela z dwoma USB. Czy możliwe jest, żeby działał jako urządzenie do udostępnienia tylko i wyłącznie drukarki jako sieciowej i dysku twardego zewnętrznego, ale żeby to robił po wifi?

Możesz skonfigurować jako AP. Jezeli podpinasz go po stronie WAN to zmień adresację LAN, jeżeli podpinasz po LAN to wyłącz serwer DHCP.

A co lepsze? Jeżeli podepne do wan to jaki adres powinienem ustawic? Poza tym co z wifi? Bardziej bym chciał żeby sieć wifi była taka sama wszedzie. Uniknąłbym ciągłego zmieniania połączeń wifi.
Czy mogę podpiąć go po wan, zmienić adresację (chociaż i tak zawsze ustawiam automatyczne przypisywanie ip ale to pewnie chodzi o adres ip routera i maskę posieci) a wifi ustawić takie jak na zyxelu? Czy to tak zadziala? Chyba że wystarczy ten lan i wyłączony wan i dhcp?
Wątki scaliłem. Proszę używać przycisku Modyfikuj. CHACA

Jeżeli chcesz aby nazwa sieci była wszędzie taka sama to zepnij go po LAN i ustaw nazwę oraz zabezpieczenie takie jak zyxelu.

Tak zrobię. Ustawię jako AP i wyłączę dhcp i wan a wifi takie jak na zyxelu.
Jeszcze powalcze z drugim zyxelem. Ale to już w sobotę :slight_smile:
I dzięki za zwrócenie uwagi - co do modyfikowania odpowiedzi :wink:

Pytanie
Czy jest możliwość przyspieszenia ladowania się ustawień gargoyla? Pytam bo jak aktualizowalem go to masakra. Już myślałem że sie nie zauktualizował. W ogóle masakrycznie wolno po kablu się laduje nie mowiac o tym ze przestał mi reagowac na routerze przełącznik wifi i nie moge go nim wyłączyć tylko prigramowo spod gargoyla.

Witam ponownie
Aktualna konfiguracja wygląda tak:
Mam pociągnięty kabel LAN do siebie na piętro. Do niedawna do niego przez gniazdko w ścianie był podpięty router 841N z zainstalowanym Gargoylem. Router ustawiony w tryb AP odbierał sygnał po kablu i wysyłał po wifi.
Dzisiaj zamontowałem dwa transmitery PLC (przyznam szczerze z Zyxela, bo dostałem od kolegi na testy). Jeden transmiter wpiąłem w miejsce routera. Wpiąłem do gniazdka i krótkim kabelkiem (ok 20cm) podpiąłem go bezpośrednio do gniazdka sieciowego. Dwa pokoje dalej gdzie mam telewizor podpiąłem do gniazdka drugi PLC i do niego podpiąłem router 841N nie zmieniając konfiguracji a do routera podpiąłem mulirooma i telewizor. Chodziło o to, żeby i korzystać z kabla, i żeby wysyłał sygnał po wifi. Efekt jest taki, że niby ok, ale przesył jest dość niski <10Mbs i dość często zrywa neta, a przedtem tyko po wifi zdarzalo mu się, ale dużo rzadziej.
Od czego zacząć, żeby wychwycić problem?

Urządzenia są w jednym obwodzie elektrycznym czyli na jednej fazie?