TL-WA701ND - wzmacnianie sygnału

Witam
Planuję rozszerzyć zasięg sieci na dwóch poziomach budynku. Na parterze znajduję się AP TL-WA701ND. Planuję użyć jeszcze dwóch urządzeń dostępowych TL-WA701ND pracujących w trybie "repeater" na parterze oraz na pierwszym piętrze. Zasilane będą poprzez PoE. Chciałbym aby nazwa nadawanej sieci była w każdym miejscu taka sama jaką nadaje główny AP. Nazwijmy główną sieć "ABC"

  1. Czy poprzez użycie ww trybu w budynku urządzenia będą nadawały w sumie 5 sieci o nazwie "ABC"(AP, 4 urządzenia w trybie repeater)? Wiadomo, że wybiera się sieć o najlepszym zasięgu i identyfikuje się poprzez MAC adress.
  2. Chciałbym zachować mobilność w przemieszczaniu się z laptopem/telefonem bez rozłączana, tracenia sygnału, wpisywania hasła kiedy znajdę się na innym piętrze. Czy jest to w ogóle możliwe?
  3. Załóżmy, że AP będzie nadawał na kanale 1. Zasada jest taka że kolejne urządzenia dostępowe muszą nadawać o 5 kanałów do przodu. Czy urządzenie, które będzie wzmacniało sygnał musi działać na kanale 6? Kolejne urządzenie pracujące na tym piętrze będzie nadawało na kanale 11 aby sieci na siebie nie nachodziły?
  4. Do zasilania TP-LINKA należy użyć switcha wspomagającego PoE. Załóżmy że switch(TP-LINK TL-SG1008PE) ma 8 portów PoE. Urządzenia wykorzystane w tej sieci będą korzystały z 5 portów PoE. Czy do kolejnych trzech portów Poe można podłączyć urządzenie, które nie wykorzystuje PoE np Firewall, zwykły switch?
  5. Czy poprzez użycie trybu "repeater" urządzenia dostępowe będą miały wszystkie ustawienia takie same jak AP (hasło WPA, zezwolenia po MAC adresie dla konkretnych urządzeń, itp)?
  6. A może skorzystać z urządzenia TL-WA854RE? Urządzenie wzmacnia sygnał sieci i jest zasilane przez gniazdko elektryczne. Czy jest jeszcze jakaś różnica oprócz tych dwóch która różni tryb "repeater" od urządzenia wzmacniającego sygnał?

Bardzo proszę o odpowiedź. Jestem przed zakupem ww urządzeń firmy TP-LINK.

Skoro zamierzasz zasilać urządzenia przez PoE to niech każdy pracuje jako AP nie jako repeater.
W trybie repeatera na każdym piętrze sieć by nadawała na tym samym kanale bo ten WA701ND ma tylko jeden moduł radiowy.
połączysz wszystko pod switch'a ( 3x701ND + router ) ustaw na każdym piętrze taki sam SSID (ABC) szyfrowanie o ile będzie to też ustaw na takie samo. Kanał wybierz na każdym piętrze inny ( 1, 6, 11)
W przypadku repeaterów do gniazdka to słaby pomysł. Prędkość za repeaterem jest o połowę niższa od prędkości odebranej czyli z 1 ap wychodzi 70Mbit, do pierwszego repeatera dochodzi 70 a wychodzi 35, do drugiego dochodzi 35 i wychodzi 17mbit na urządzenia. Oczywiście są to parametry przy bardzo dobrej sile sygnału docierającej do repeatera. Jeśli siła sygnału będzie słaba lub będą zakłócenia z innych sieci to sieć za drugim repeaterze może nie działać.

Repeater to urządzenie które odbiera sygnał bezprzewodowo i dalej wysyła go bezprzewodowo. WA701ND jest to AP z funkcją repeatera. jednak dla twojej konfiguracji gdzie "sygnał" przychodzi przewodem i jest wysyłany bezprzewodowo będzie wykorzystana funkcja AP.
Typowym repeaterem jest np WA850RE, WA750RE, WA730RE, WA830RE oraz WA854RE( ten nawet nie posiada portu ethernetowego)
Co do jednego ssid to będzie tak ze komputer zostanie podłączony do tego AP który ma najsilniejszy sygnał. Po zmianie pozycji komputera sygnał będzie utrzymywany tak długo aż nastąpi rozłączenie, a wtedy komputer znów rozpocznie podłączanie do najsilniejszego AP.
Testowałem prędkości przez repeater:

Wiem, że repeter wzmacnia sygnał bezprzewodowy. Chcę aby pierwsze urządzenie pracowało jako AP (kabel sieciowy zasila i transmituje dane) a pozostałe urządzenie połączone kablem sieciowym ze switcha PoE byłyby tylko zasilane a pracowały w trybie repeater. Wydaję mi się, że taka opcja jest możliwa.

Zakładając, że komputer zostanie połączony bezprzewodowo z AP za pomocą hasła i SSID ABC to przemieszczając się na wyższe piętro nie będziemy musieli wprowadzać od początku tych danych, tak? Cały czas pozostałe urządzenia będą działały w trybie "repeater".

Przy tej konfiguracji stosowanie trybu repeater jest nieporozumieniem.

Jeśli to połączysz do jednego switcha PoE to i tak nie będą musiały działać jako repeatery tylko każdy dostanie sygnał z jednej sieci LAN. W Switchu musiał by być każdy port odseparowany, żeby urządzenia nie były w jednej sieci.

  1. Nie mogę sie wypowiedzieć ale wydaje mi się że urządzenia które pracują w trybie 100Mbit/s będą działały. Gorzej moga mieć urządzenia z gigabitowymi portami.
  2. To nie ma prawa działać.

Nie będzie działać ze względu na to, że z każdym wzmacniaczem traci się przepustowość (nawet przy dobrym zasięgu)? Czy konfiguracja tylko I piętra będzie działać przy mojej konfiguracji?
Czy jest jakaś różnica w stosowaniu wzmacniacza sygnału WIFI (zasilanie przez gniazdo elektryczne) a tryb repeater w urządzeniu dostępowym (zasilanym PoE)?

dokładnie. do tego na każdym repeaterze rośnie ping.
Kanały w tych ap ustawiaj wg schematu 1, 6, 11, 1, 6,... jesli któryś AP będzie blisko trzech innych to ustaw mu taki kanał który w tym miejscu jest najsłabszy np będzie 1 z sygnalem -30, 6 z sygnałem -80 i 11 z sygnałem -50 to ustaw kanał 6. przy takich różnicach sygnału zakłócenia będą minimalne.
W konfiguracji na kablu strat prędkości nie będzie. Urządzenia z radiem N150 ( wszystkie WA7*** i WR7***) będą miały link na poziomie 65Mbit przy szerokości kanału 20MHz.

Nie będzie różnicy o ile repeater zasilany z PoE nie będzie połączony z siecią LAN przewodowo.

a w jaki inny sposób można uzyskać mobilność o której pisałem wcześniej (nie trzeba wpisywać hasła do każdego PD)? Opcja niezabepieczonej sieci odpada.

Już pisałem:

W tej konfiguracji będzie widoczna jedna nazwa sieci.

Kiedy pojawią się trzy sieci ABC (działające jako AP) to wyboru dokonuje na podstawie zasięgu? Jeśli będę chciał aby połączyć się z konkretnym AP to co wtedy?

System będzie widział jedną nazwę sieci.

Każdy AP ma różne IP więc w czym problem jeżeli będą w jednej podsieci?

Nie mogę do końca się zgodzić ponieważ są to trzy inne urządzenia działające na różnej częstotliwości. Czy na pewno system rozpozna tylko jedną sieć ABC a nie trzy?

Jaki urządzenie potrafiłoby zarządzać wszystkimi AP? Switch zarządzalny PoE?

Jeżeli będzie miał identyczna nazwę sieci (SSID) jak i zabezpieczenia to system będzie widział jedną sieć. Nie musisz się zgadzać możesz sprawdzić.

Co oznacza dla ciebie "zarządzanie wszystkimi AP"? Bo twoje urządzenia to typowe SOHO i nie ma tu rozwiązania z typową jednostką centralną tzw. kontrolerem gdzie wszystko możesz sobie skonfigurować w jednej lokalizacji a urządzenie pobierają ją z pamięci kontrolera. Tutaj każdy AP-ek musi być podłączony do switch-a a dalej jakiś router to wszystko. Adresację nadaje w sieci router na którym możesz zarządzać adresacją, prędkością, firewallem itd, dla urządzeń (hostów) w sieci.

Czy firma TP-LINK posiada takie kontrolery? Wiadomo, że wpływa to na bezpieczeństwo sieci.
Jeśli chciałbym wykorzystać kontroler wlan to musiałbym zrezygnować z PoE i zastosować zwyczajny switch. Do kontolera podłączone byłby wszystkie AP? Jak kontroler wykrywa AP?

Nie posiada bo to rozwiązania o wiele droższe niż sprzęt SOHO który produkuje firma TP-link. Musisz zapoznać się z ofertą Ubiquiti (seria Unifi) lub Cisco.

Napotkałem jeszcze problem z 3 AP (ABC) dotyczący MAC adresu. W trybie repeater wszystkie ustawienia są powiązane pomiędzy AP a PD. Jeśli na AP ustawiłbym filtracje MAC dla urządzeń, które uzyskałby pozwolenie na podłączenie z siecią to PD (tryb repeater) miałby automatycznie takie same ustawienia. A tak tak mam 3 AP to na każdym muszę wprowadzać adresy MAC?

Takie rzeczy robi się na routerze a nie na punktach dostępowych. To router zarządza siecią a nie punkt dostępowy. Moje wypowiedzi dotyczą konfiguracji AP plus kabel do switcha czy routera. Nie polecam rozwiązania z 3 repeaterami bo będziesz miał problemy i tysiące pytań.

Na punktach dostępowych muszę ustawić tylko adres LAN, ssid z hasłem i to wszystko?

Tak dokładnie.

A co w przypadku jeśli chciałbym zrobić sieć dla gości za pomocą tych AP? Oczywiście filtracja MAC włączona dla mojej sieci