TL-MR3420 - konfiguracja dostępu 3G

Tp-link wyprodukował kilka różnych modeli routerów bezprzewodowych które umożliwiają korzystanie z internetu 3G/4G - przez modemu USB w sposób bezprzewodowy. Umożliwia to bezproblemowy dostęp do internetu przez kilka komputerów będących w jego zasięgu.
W naszym poradniku wykorzystujemy router TP-Link TL-MR3420N i modem USB huawei e3131 który znajduje się na liście kompatybilnych urządzeń dla tego modelu routera - [url=http://www.tp-link.com.pl/support/3g-comp-list/?model=TL-MR3420 [b]KROK 1[/b]
Podłączenie modemu USB wyposażonego w kartę SIM do gniazda USB na routerze. Następnie wykonujemy kablowe podłączenie routera do naszego komputera gdzie będziemy konfigurowali dostęp do internetu na routerze TP-link TL-MR3420N

KROK 2
Sprawdzamy czy nasza karta sieciowa w komputerze jest ustawiona na auto-config (pobiera adresy automatycznie z serwera DHCP, czyli z naszego routera).

KROK 3
Mając podłączony router do naszego komputera, otwieramy dowolną przeglądarkę internetową i wpisujemy adres naszego routera http://192.168.0.1 i czekamy na pojawienie się pola logowania wpisujemy admin/admin - po czym mamy dostęp do konfiguracji naszego routera.

KROK 4
Przechodzimy do konfiguracji przez funkcję Quick Setup - gdzie po każdej poprawnej konfiguracji klikamy przycisk Next:

KROK 5
W zakładce Quick Setup - Internet Access dokonujemy wyboru naszego połączenia internetowego, którym w tym przypadku jest modem 3G podłączony do portu USB:
3G/4G Only - Only use 3G/4G as the access to the Internet

Oczywiście urządzenie może służyć także jako zwykły router bezprzewodowy i obsługiwać sieć kablową na WAN-ie routera (port niebieski).
KROK 6
Przechodzimy do konfiguracji naszego modemu i zgodnie z operatorem który jest na karcie SIM naszego modemu wybieramy parametry konieczne do skonfigurowania połączenia 3G/4G przez nasz modem.
Wybieramy kraj - czyli Poland oraz operatora karty SIM jaką dysponujemy w modemie, Pozostałe parametry konfiguruje router w automacie, chyba że dostawca wyposażył nas w login i hasło do swojej usługi. Wtedy to musimy zaznaczyć pole "Set the Dial Number, APN, Username and Password manually" i dopisać brakujące dane poniżej (APN, Username, Password):

KROK 7
Następna zakładka w naszej konfiguracji to - Quick Setup - Wireless gdzie ustawiamy parametry dostępu bezprzewodowego w sieci którą utworzy nam router:

KROK 8
Router prosi nas o potwierdzenie nasze konfiguracji a przyciskając przycisk Finish powodujemy zapisanie tego w pamięci routera i ponowne jego uruchomienie.

KROK 9
Po ponownym uruchomieniu się routera sprawdzamy status routera a dokładnie zakładkę WAN. Musimy mieć pokazaną siłę sygnału GSM (3G/4G) oraz adresację jaką dostaliśmy przez modem od dostawcy internetu. Teraz możemy korzystać z internetu

Kompatybilność modemów 4G-LTE dotyczy TYLKO modeli TL-MR3420 i TL-MR3220 w wersjach sprzętowych V2 oraz modelu TL-MR3020.