Test TP-LINK TL-MR3420 vs. ASUS RT-AC51U + LTE by Predator-1

Test wykonany przez kolegę Predator-1 - dzięki za zgodę na opublikowanie materiału na naszym forum
Witam wszystkich zainteresowanych tematem wyboru routera do LTE. Zainteresowały mnie dwa routery w internecie można znaleźć ich porównanie ale jak dla mnie jest błędne, dlaczego? Już tłumaczę. Posiadam oba te routery aktualnie w domu i do tego modem Huawei E3272 w wersji Stick, nie HiLink. Internet pochodzi z sieci Play. Router TP używam już 8 miesięcy jednak po przeczytaniu testu z Asusem postanowiłem go wymienić no i tutaj zaskoczenie, wyszło mi całkowicie co innego.
Prędkości osiągnięte na TP antena zewnętrzna Cybertech panelowa, godzina 3 w nocy, najlepszy wynik pobierania to 42Mb/s wysyłania 20Mb/s, nic dziwnego zawsze takie wyniki były, podmieniłem router na Asusa z nadzieją że wyniki będą lepsze i zdziwienie pobieranie max 35Mb/s wysyłanie 20Mb/s. Do prędkości wysyłania nic nie mam 20Mb/s jest to maksymalna prędkość jaką mogę osiągnąć, ale jak chodzi o pobieranie to udało się tylko raz przekroczyć 30Mb/s na Asusie, każdy kolejny pomiar był poniżej 30Mb/s tak jak by Asus miał ograniczenie w przesyle danych, nie ma znaczenia czy podłącze go kablem czy Wi-Fi, co ciekawe zrobiłem pomiar telefonem HTC One M7 prędkość pobierania ponad 50Mb/s wysyłania 20Mb/s. Zatkało mnie, telefon ma lepsze wyniki niż modem LTE z anteną zewnętrzną. Dziś zrobię ponownie pomiary i wkleję je iż wyników nie mam z kosmosu. Ale o co mi chodzi? Czytałem że TP zaniża transfer a według mnie to Asus je zaniża i to znacząco, jedynie co w Asusie jest lepsze to ping i to nawet o połowę jest on w granicy 20ms gdzie na TP 40ms, HTC również pokazuje ping w granicy 20ms. Tutaj pytanie do fachowców czy ktoś mi wytłumaczy dlaczego są takie wyniki? Rozumiem że Asus nie wspiera oficjalnie LTE i w pomocy technicznej powiedzieli mi "dobrze że w ogóle działa a nie zawiesiło routera". W tej sytuacji jak wyniki się potwierdzą, będę musiał zwrócić Asusa i dalej pozostać przy TP choć będzie to trudny wybór ponieważ w Asusie jest lepsze Wi-Fi a dokładniej mamy dwa zakresy 2.4GHz/5 GHz o prędkości 750Mbps, TP-Link tylko 2.4GHz do 300Mbps, lepszy wygląd Asusa (kwestia gustu) ale czy to wszystko jest warte niższych transferów?
Oto wyniki na obecną chwile, jutro zamieszczę wyniki z nocy. Również po Wi-Fi 2.4GHz.
Bez anteny zewnętrznej, połączony kablem.
Najlepszy wynik na 3 próby. Płyta posiada port Gigabit-owy, więc jedynym ograniczeniem są routery.
Asus

TP-Link


[b]Antena panelowa, połączenie kablowe.[/b] Asus

TP-Link


Wyniki w dzień zbliżone, natomiast różnica jest jak Asus musi osiągnąć prędkość większą jak 30Mb/s
AKTUALIZACJA:
Tak jak obiecałem wyniki z nocy, myślę że nie trzeba tego tłumaczyć i każdy kto zobaczy będzie wiedział jaki router do LTE wybrać.


Połączenie kablowe, antena zewnętrzna.
Asus

TP-Link


Połączenie Wi-Fi 2.4GHz, antena zewnętrzna.
Asus

TP-Link

To tyle jeśli chodzi o moje testy routera Asusa, zostaje zwrócony do sklepu, jak jak pisałem, problemy są powyżej prędkości 30Mb/s Asus ich nie może osiągnąć, w teście było ewidentnie widać że prędkość chciała wskoczyć większa ale router nie dawał rady. :slight_smile:
A tutaj mały gratis, HTC One M7