TD-W8980 - niższa prędkość pobierania w porównaniu do poprzedniego routera

Witam serdecznie,
Kupiłem dzisiaj TP-Linka TD-W8980, wcześniej posiadałem router Netgear DGN1000. Podłączyłem TP-Linka poprzez kabel ethernet i telefoniczny do PC-ta, skonfigurowałem go i przystąpiłem do testów. Niestety okazuje się, że router oferuje nieco gorszą prędkość pobierania w porównaniu do poprzedniego urządzenia. Na Netgearze miałem 1,5-1,8mb/s, w przypadku TP-Lina jest to maks. 1,5mb/s. Jeśli jest to ważne - posiadam internet Netii do 20MBit/s (Annex A).
Wygooglowałem co niego i natknąłem się na informacje, że przyczyną wolniejszego pobierania może być chipset użyty w routerze, tzn. jeden nadaje się do danej lokalizacji, drugi nie. Czy jest to możliwe, że "bebechy" TP-Linka nie pozwalają u mnie w mieszkaniu na uzyskanie maksymalnej prędkości w porównaniu do Netgeara? Bo jeśli tak, to niestety nie pozostaje mi nic innego jak wymiana routera.
Jeśli są potrzebne jakieś screeny ze strony konfiguracyjnej czy inne informacje, to oczywiście uzupełnię temat.
Pozdrawiam.

Podaj status z urządzenia. tam gdzie znajdują się parametry synchronizacji ( tłumienie itp)

Screenshot ze statusu:

W przypadku poprzedniego routera wartość Downstreamu zawsze oscylowała w granicach 18000-19000 kbs.

Nie wiem, czy kogoś ten temat jeszcze interesuje, ale podłączyłem teraz ponownie NetGeara DGN1000 i oto jego status

Oprogramowanie TP-linka jest tak napisane że obcina nieco synchronizację (prędkość łącza) aby uzyskać większą stabilność łącza. Przy tych parametrach linii nie uzyskasz nic więcej na W8980 bo router robi to automatycznie.

Prędkość łącza to jedno, ale z drugiej strony na TP-Linku mam również gorsze parametry tłumienia i SNR. Widocznie rzeczywiście nie jest to najlepszy router do łącza, które posiadam.

Jak by na to nie patrzeć jedno z drugim jest ściśle związane.

Tego tplinka podłączasz do tego samego kabla telefonicznego? bo 6dB w różnicy tłumienia to dość dużo.

Tak, kabel telefoniczny w obu przypadkach taki sam. Nie użyłem też splittera i kabla dołączonego do routera, po prostu zostawiłem taki, jaki był. Ma to jakieś znaczenie?

Skoro zostało tak jak było to powinno też być w miarę podobnie. Możliwe że poprzedni router troszkę oszukuje z parametrami lub nowy ma coś uszkodzone.

Nie wiem, czy oszukuje, no ale fakt jest taki, że prędkość pobierania na TP-Linku to 1,4-1,55mb/s, a na Netgearze 1,60-1,75. Możliwe po prostu, że rzeczywiście chipset zastosowany w Netgearze lepiej sobie radzie na moich łączach.
BTW Czy W8970 i W8980 są oparte na tym samym chipsecie?

Tego też nie zaprzeczę. Jeśli masz możliwość to wymień tego W8970 na np W8950N albo jeśli zależy Ci na 5GHz to któregoś archera z serii D. np Archer D2

Tak, chciałbym mieć 5GHz, ponieważ będę używał tej częstotliwości do łączenia się z Netią Player. Ten Archer D2 wygląda ciekawie. Z tego co widzę, to ma chipset Broadcoma, więc nie powinno być problemów z zaniżoną prędkością.

Tak sobie pomyślałem - czy W8980 mogę wykorzystać jako wzmacniacz sygnału W-Fi czy coś w ten deseń?
Pisząc dokładniej:

  • Jeden router jest podłączony bezpośrednio do kabla ADSL i do komputera.
  • W drugim pokoju mam telewizor i Netię Player. Z uwagi na brak możliwości przeprowadzenia kabla Ethernet, dekoder łączy się z routerem przez Wi-Fi. Moc sygnału to 60%, czasami 80% i zaszumienie 47-50dB.

Dlatego chciałbym wykorzystać drugi router (W8980), aby jak najbardziej poprawił sygnał Wi-Fi dochodzący do dekodera. Mógłbym wtedy podłączyć W8980 bezpośrednio do Netii Playera przez ethernet? No ale jak go skonfigurować, aby łączył się z pierwszym routerem nadającym sygnał Wi-Fi? Chciałbym też, aby po tym zabiegu prędkość internetu dochodząca do Netii Playera nie zmniejszyła się zbytnio, jeśli jest taka możliwość.

Przez wifi nie da rady. Jedynie kablowo i jako AP.

A jakby to wyglądało?

Łączysz W8980 kablowo z routerem głównym portami LAN i wyłączasz w nim serwer DHCP. W takiej konfiguracji pracuje jako AP.

Czyli wtedy Wi-Fi bedzie wysyłał TP-Link, tak? Czy bede mogl korzystac z czestotliwosci 5GHz, mimo ze router, do ktorego podlaczony bedzie W8980 obsluguje tylko 2,4GHz?

Jeśli nie możesz położyć kabla to spróbuj użyć trybu WDS.
Wejdź na stronę konfiguracyjną TP-Linka i w zakładce Wireless 2,4 w basic settings zaznacz WDS i niżej kliknij SCAN i wybierz swoją sieć WiFi. Na dole w polu password wpisz swoje hasło do wifi.
Przejdź do zakładki Network - LAN. Zmień IP address na wolny z podsieci głównego routera i wyłącz serwer DHCP zaznaczając Disable.
kliknij Save i zrestartuj router.
Urządzenia podłączone pod wifi oraz pod porty LAN powinny zadziałać. Zadbaj aby zasięg w miejscu gdzie będzie stał W8980 będzie dość dobry.

Ta sama konfiguracja jest przy podłączeniu kablem LAN-LAN tylko nie trzeba włączyć funkcji WDS

Przyznam szczerze, że trochę się w tym pogubiłem, bo pierwszy raz robię z routerem coś więcej niż podłączenie go do komputera przez ethernet :stuck_out_tongue:
Jeśli użyję funkcji WDS i skonfiguruję router tak, jak napisałeś, to po zastosowaniu ustawień wystarczy, że podłączę TP-Linka do zasilania obojętnie gdzie i nie będę musiał go podłączyć kablem z głównym routerem? Czyli jak TP-Link będzie włączony, to będzie sam łączył się przez W-Fi z głównym routerem i wysyłał sygnał dalej?
Sorry za pewnie głupie według Was pytania, ale wszystko to jest dla mnie nowe :wink: