TD-W8980 - niższa prędkość pobierania w porównaniu do poprzedniego routera

Takie jest założenie, ale jak zadziała to nie gwarantuję. w duzej mierze zależy to od zasięgu wifi z głównego routera.
Przy takiej konfiguracji wysyłana sieć jest wolniejsza o około 50% od połączenia kablowego do urządzenia z WDS.

A jeśli zrezygnuję z WDS i po prostu podłączę TP-Linka do routera przez LAN, to prędkość W-Fi generowana przez TP-Linka nie spadnie, tak?
Czy w głównym routerze muszę zmienić jakieś ustawienia, aby TP-Link połączony przez LAN działał bez problemu?

Główny router zostaje tak jak jest.
Jak podłączysz routery przez kabel to WiFi działa na pełnej prędkości.
Przez WiFI prędkość jest mniejsza o około połowę od odbieranej.

Hmm, właściwie to po prostu podłączyłem bez zmieniania ustawień TP-Linka do routera przez LAN no i Wi-Fi przez TP-Linka normalnie działa. Ale teraz prędkość internetu przez główny router na komputerze jest dużo niższa. Coś można z tym zrobić?

Wyłącz DHCP na TP-Linku i ustaw adres IP na taki z podsieci głównego routera. to może blokować główny router.

Super, wyłączenie DHCP pomogło :slight_smile: Zmienianie IP nie było potrzebne, ale spytam, aby się deodukować - na jakie IP w routerze głównym musiałbym patrzeć - na IP portu LAN czy ADSL? I wtedy na TP-Linku musiałbym wpisać ten sam adres IP?

Jeśli główny router ma ip 192.168.0.1 to ip drogiego routera musi mieć te same trzy pierwsze oktety i ostatni oktet inny niż IP routera, 0 i 255 oraz inny niż urządzenia w sieci. czyli
192.168.0 zostaje a końcówka np niech będzie 254
jeśli główny router ma np 192.168.0.1 a tplink ma 192.168.1.1 to teraz nie masz dostępu do tego tplinka. Żeby się do niego dostać zmień IP karty sieciowej na 192.168.1.200 i pozmieniaj ustawienia. po zapisaniu ustaw spowrotem IP na karcie sieciowej na automatyczne.

Dziękuję bardzo za pomoc :slight_smile:
Wychodzi na to, że wszystko śmiga tak, jak powinno. Netgear podłączony do komputera, prędkość pobierania jest maksymalna, a TP-Link podłaczony do Netgeara i wysyła Wi-Fi, z którego prędkość też jest bardzo dobra.

Przyszło mi do głowy jeszcze jedno pytamie - czy jest możliwość wymiany trzech anten zewnętrznych (5Ghz) w W8980 na takie, które beda zapewniały jeszcze lepszy sygnał Wi-Fi na czestotliwosci 5GHz?

Możliwość zawsze jest, tylko pytanie po co? Antena daje tylko zasięg a nie moc sygnału a ta jest ograniczona w urządzeniach SOHO do 100mW.

OK, rozumiem. Myślałem, że może dzięki lepszym antenom spadnie nieco zaszumienie. Na Netia Playerze w informacji o sygnale mam 53-55dB. Wysoko, no ale w sumie z telewizją nie ma żadnych problemów. Dobrze, że moc sygnału jest dobra (80%).

Czysto teoretycznie - czy taka antena mogłaby zmniejszyć zaszumienie 5GHz?

Ta antena jest strojona na pasmo 2,4-2,5GHz przy 5GHz może być gorzej niż na standardowych antenach. Szukaj anten na pasmo 5GHz.

Matko, rzeczywiście... Żle przeczytałem i myślałem, że jest to antena 2,4-5ghz. No, nic, będę szukał dalej.