Sieć bezprzewodowa w dużym domu

Cała sieć została wykonana na urządzeniach firmy TP-linka. Zakładamy że dostawcą internetu jest Orange lub Netia na linii telefonicznej ADSL. Typowe urządzenia bezprzewodowe (pasmo 2,4GHz) sprzedawane na terenie unii europejskiej mają ograniczoną moc radia do 100mW co często jest niewystarczające w dużych domach (kilka kondygnacji).
W instalacji wykorzystaliśmy wzmacniacz sygnału TP-Link WA850RE oraz transmitery sieciowe PLC. Bezpośrednio do routera ADSL-owego W8961ND podłączony jest transmiter kablowy TL-PA4010 a do niego "sparowane" przez sieć 230V transmitery WPA-4220 wyposażone w złącze kablowe i punkt dostępowy który zapewnia dostęp do internetu komputerowi PC (kabel) oraz urządzeniom mobilny (telefon, tablet) które nie są w stanie komunikować się poprawnie z routerem głównym W8961ND.

Wszystko fajnie tylko mam pytanie czy ktoś sprawdzał taką konfiguracje? Powiem tak nie to że jestem przeciwnikiem tplinka ale dużo mam instalacji gdzie wpinam się w tplinka lub modyfikuje sieć także na tplinku i powiem że jakieś doświadczenia mam.

  1. Transmitery wg zaleceń producenta powinny pracować na jednej fazie- to tylko stare budownictwo lecz to też nie reguła.
    Najczęściej transmitery zakłada sie aby przejść z sygnałem przez strop ale wtedy najczęściej jest inna faza lub przechodzi to przez jakieś urządzenia w rozdzielnicy co jest utrudnieniem.
  2. Transmitery mają włączony tryb eko co powoduje że transmitery gdy nie przesyłają danych wyłączają transmisje. Włączenie transmisji jest tylko poprzez zrestartowanie urządzenia.
  3. Transmiter i podstawowy router tl-mr3240 używany do monitoringu kamer pomimo że 2 kamery wysyłają sygnał po transmiterze to i tak co kilka dni potrzebny jest restart routera i transmitera.
    nie mam czasu bo więcej bym opisał

Sprawdzałem na parze transmiterów PA4220KIT. Nadajnik umieszczony na I pietrze w mieszkaniu a odbiornik po przekątnej na III pietrze. Jak łatwo się domyśleć sygnał musiał przejść przez dwa liczniki elektryczne. Mieszkanie na III pietrze zasilane z innej fazy. Internet normalnie działał.

[quote="ziomek_kanzas, post:2, topic:7923"]1. Transmitery wg zaleceń producenta powinny pracować na jednej fazie- to tylko stare budownictwo lecz to też nie reguła.
Najczęściej transmitery zakłada sie aby przejść z sygnałem przez strop ale wtedy najczęściej jest inna faza lub przechodzi to przez jakieś urządzenia w rozdzielnicy co jest utrudnieniem.[/quote]
Sprawdzone i działa na innych fazach -

Założyłem ich kilkanaście w domach jako zwykły dostęp do internetu czy typowo do multiroom i nie było żadnego problemu. Miałem jedną parę uszkodzoną ale po to jest gwarancja żeby ją wymienić.

Na to nie ma reguły są sieci elektryczne 230V bardzo zaszumione (duża ilość zakłóceń) lub po prostu bardzo stare no a wtedy to wróżenie z fusów.

Witam.
Pomysł dobry ale z wykonaniem może być trochę gorzej,a w dodatku jestem ciekawy jak to założyłes w dużym domu lub mieszkaniu(chyba że elektryk to budowalaniec).
Do sedna sprawy, musisz zauważyć że instalacja w takich obiektach jest zasilana z trzech faz(bynajmniej od 2002r.) i żeby to działało jak jest ukazane na obrazku wszystkie pokoje musiały by byc na tej samej fazie co jest nie dpouszczalne w takich instalacjach,więc układ ma się nijak do rzeczywistości.
Transmisja jest między fazami ale takiej jakości że do niczego się nie nadaje-tymbardziej że mówimy o dużych odległościach-bo przecież to duzy dom lub mieszkanie :slight_smile:

Wystarczy 3 gniazdka w rozdzielni podłączyć po jedną fazę i po problemie skoro mówisz o nowych instalacjach nie powinno być z tym żadnego problemu.
Poza tym nie wszyscy potrzebują sieci do przerzucania dużych ilości danych. Jak sam widziałeś w moim linku 2Mb/s spokojnie można osiągnąć na różnych fazach.

Nawet 2 MB/s, jak pokazuje Total Commander, a to prawie 20Mb/s, czyli wystarczająco do strumieniowania HD z dobrym kodekiem. No, ale jak kolega Administrator wyraźnie zaznaczył - nie każdy potrzebuje bardzo dużych prędkość po LAN-ie, zwłaszcza, jeśli ma kiepskie łącze od ISP.

Tam gdzie bym potrzebował przesyłać dużo danych położył bym sobie skrętkę i zastosował karty 1GB/s. No ale to jest tylko moje zadanie w tym temacie :slight_smile: