Router pod neostradę i lokalną sieć światłowodową

Cześć :slight_smile: ostatnich dniach po 9 latach padł mi router ,i zastanawiam się nad kupnem nowego ciekawi mnie taka możliwość ze do moje dzielnicy podprowadzili sieć światłowodową , a teraz mam neostradę jeszcze na 1,5roku , i zastanawiam się w przyszłości przejść na światłowód dają niezłe warunki np. prędkości 50 Mbit/s sciągania i wysyłania , a jak wiadomo w neostradze umplad jest tragiczny , i zastanawiam się czy da się kupić taki uniwersalny router co by mi służył teraz do Neostrady , a może kiedyś w przyszłości do światłowodu ? , czy trzeba osobne urządzenia do każdej z tych sieci mieć ?, bo coś jeśli dobrze się doczytałem to ci producenci się chwalą że powinny działać na obu rodzajach sieci ?. co o tym sądzicie opłaca się ma to sens kupować takie urządzenie ? , podobają mi się też te porty usb czyli mógłbym wpiąć do nich mój dysk zewnętrzny i oglądać przez sieć zawartość na smart tv? Itp. Działało by to ?.
może coś jeszcze polecicie w takiej sytuacji co lepiej wybrać ?, w lokalnym sklepie mi radzili kupić najtańszy ruter na teraz a w przyszłości zależy od tego z czego i od jakiego dostawcy będę korzystał to dopiero sobie zmienić :-\ ... Pozdro :slight_smile:
TP-Link Archer D7 ADSL2+ AC1750
http://allegro.pl/tp-link-archer-d7-adsl2-ac1750-dualband-gigabit-i5551205388.html
ASUS DSL-AC68U
http://allegro.pl/router-asus-dsl-ac68u-1900mb-s-ac1900-adsl-vdsl-i5562463116.html

Kolego a jak myślisz co podpowiedzą ci na forum TP-Linka?

hehe wiem :slight_smile: , ale w końcu ma być obiektywne nie oficjalne :stuck_out_tongue: , a co z pozostałymi pytaniami o światłowód itp. ? :slight_smile:

Jak by nie było ciągle używamy nazwy i logo firmy TP-Link, po coś to forum zakładaliśmy i prowadzimy.
Archer D7 jest bardzo dobrym routerem który może działać jako ADSL i jako router WAN-owy. Co do tematu światłowodów dostawcy dają modem zakończony gniazdem ethernet więc masz kompatybilność z każdym routerem bezprzewodowym.

Ok wiem miałem już styczność z tp linkiem u znajomego i mam nie miłe doświadczenia z jego konfiguracją /softem nie zbyt przyjemne w użyciu, ale rutery fajne:)
To obojętne którego bym wybrał asusa czy tp linka to na obu pójdzie ten światłowód i neostrada ? ..to operator światłowodu kączy kabel jakimś swoim urządzeniem ? do którego trzeba wpiąć własny router? , czy od razu do routera ten światłowód idzie …

Większość rozwiązań jakie dają ISP na światłowodach to raczej routery bezprzewodowe z wbudowanym modemem światłowodowym.

czyli dostawca kączy swoim własnym urządzeniem , od którego trzeba sobie rozprowadzić sieć wedle uznania ?.... , to mógłbym nawet inny tańszy sprzęt też wybrać , bo myślałem że musi byś jakiś dedykowane do światłowodu …

Dostawca daje router bezprzewodowy więc praktycznie nie musisz stosować swojego urządzenia no chyba że dom/mieszkanie jest duże.

aha i oto mi chodziło :slight_smile: jak czym się kączy ten światłowód i co z tym dalej ...
no dość duże i stare budownictwo z ogrodem , mój stary router z wi-fi "n" dawał rady na cały dom i kawałeczek przed nim ,dlatego teraz myślałem nad "ac" , też nie wiem jakiej klasy sprzęt oni dadzą jak już :-\

Pisownia. Popraw. CHACA

AC to 5GHz nie ma szans na taki sam zasięg jak 2,4GHz ponieważ zabudowa bardziej tłumie to pasmo częstotliwości.

Jeśli dostawca zakończy u Ciebie sieć kablem/gniazdkiem Ethernet, to będzie Ci działał dowolny router. Jeśli zakończy własnym routerem, to też możesz go olać i użyć swojego sprzętu, chociaż istnieje problem podwójnego NAT ( 2 x lokalny IP: od routera ISP do Twojego i następne od Twojego do Komputera), który czasem przeszkadza.
Co do routerów przytoczonych przez Ciebie...
TP-LINK ma nieco skomplikowany interfejs i lakoniczną instrukcję obsługi - z tym się zgadzam. Przytaczany przez Ciebie Archer nie ma modemu VDSL wymaganego przy Neostradzie do 80Mb/s (Asus go ma), ale to raczej nie jest problem, bo Ty chcesz rezygnować z Neo (no, chyba, że masz teraz opcję do 80Mb/s, to musisz mieć router VDSL). Interfejs jest do ogarnięcia, zwłaszcza, jak odrobinę poczytasz poradniki z niniejszego Forum. Jak ogarniesz podstawy, to się przekonasz, że ten nieco skomplikowany interfejs daje ogromne możliwości konfiguracyjne.
Zauważ, że Asus jest znacznie droższy. Może i ma parę przydatnych bajerów, może i jest łatwiejszy w obsłudze interfejs (nie wiem, bo nie widziałem), ale stosunek Cena/Jakość działa na korzyść TP-Linka. W Asusie płacisz sporo za markę. TP-LINK to de facto "chińczyk", ale moim zdaniem trzyma poziom i nie ustępuje swojej konkurencji.
Co do zasięgu WiFi to jest masa możliwości: od dodatkowych AccessPointów podpiętych kablami, przez repeatery, aż po Powerline. Niby ASUS ma jakiś tam bajerancki mechanizm radzenia sobie z szumami, ale to może być jedynie chwyt marketingowy. Jednym urządzeniem bardzo trudno pokryć znaczny obszar. Dawniej się dało, kiedy nie było ograniczeń mocy nadawania w USA i UE. Stąd chwalone stare routery WiFi za zasięg.

Czyli ten nowe routery z "ac" mają słabszy zasięg niż te "n" ? , bo zastanawiam się czy jest sens się w to pchać ….

Nie wiem jaka dokładnie będzie przyszłość czy aby na pewno zrezygnuję z Neostrady za każdym razem jak kączyła się umowa to albo jakieś prezenty mi dali lub coraz lepsze łącze to czasu trochę jest i nie wiem co wymyślą , to pod neo tp ling byłby słabszy? …wiem ceny i przyszłość nie za bardzo zachęcają do zakupu żadnego z nich są drogie :-, a co fajnego uniwersalnego byście polecili ok 500zł z obsługą neo itp :slight_smile:

To jest fizyka. Pasmo 5GHz jest bardziej tłumione przez zabudowę.

to pod neo tp ling byłby słabszy?
Nie byłby słabszy, tylko akurat ten Archer nie ma modemu VDSL, więc nie potrafi obsłużyć opcję DO 80Mb/s. TP-LINK ma inny model: 9980, który potrafi współpracować z Neostradą VDSL (w podobnej cenie jak ten Archer) Routery z AC nie są słabsze niż routery z N. Przynajmniej nadajniki mają taką samą moc. Problem w tym, że pasmo 5GHz używane t trybie AC i czasem również w trybie N jest silniej osłabiane przez ściany i inne przeszkody niż starsze pasmo 2,4GHz (również używane w N) (tak jak napisał @Administrator). Z kolei pasmo 2,4GHz jest bardziej zatłoczone przez inne routery WiFi, ale też przez urządzenia Bluetooth, myszy bezprzewodowe, mikrofalówki i inny sprzęt radiowy, więc w mieście, gdzie eter jest bardzo zaszumiony - warto pchać się w 5GHz. ( o ile ma się urządzenia współpracujące z tym pasmem, lub ma się możliwość wymiany kart sieciowych)

Aha ok już dużo mi rozjaśniliście mi sytuację , mieszkam w domku na przedmieściach , to może ten 9980 byłby ok ?(bo mi się nie podoba jego soft i zarządzanie usb )…. chyba że jest jeszcze coś do wyboru.

Jeżeli nie masz możliwości VDSL-a to W9980 jest wyrzuceniem pieniędzy. Osobiście kupił bym W8970 tak jak pisałem wcześniej.

A da się to jakoś sprawdzić/potwierdzić czy u mnie jest ten VDSL ?

Tak, po kontakcie z infolinią dostawcy.

Ok to możliwość korzystania z vdsl u mnie są , jakbym chciał na ten pakiet przejść nawet jest szybszy od zwykłego adsl , ale co z tego jak porównaniu z światłowodem i tak wychodzi wolniej i drożej , chyba wybiorę coś tańszego niż planowałem na teraz, teraz to tylko kwestia zasięgu by nie był gorszy niż stary router .

Trochę mnie martwi to że ten dostawca światłowodu to jakaś tam firemka tylko jedna dostępna w mojej mieścinie ,mam nadzieje że mają to dopracowane i działa to stabilnie i bez awaryjnie ale nad tym będę się zastanawiał za ponad rok i może się coś więcej rozwiną też zobaczę .

Masz jakiś przegląd sytuacji więc decyzja należy do ciebie :slight_smile: