Router jako repeater

(revstm) #1

Cześć, mam dwa routery z modemem ADSL2+
-TD-W8960N (podłączony do sieci telefonicznej)
-TD-W8910G
Chciałbym aby TD-W8960N nadawał sygnał wifi po domu a TD-W8910G odbierał i puszczał do komputera (2 piętro) przez skrętkę albo jeśli to możliwe to przez wifi.
Router mam w garażu (parter) bo tylko tam dochodzi sygnał do gniazdka telefonicznego a nie mam możliwości puszczenia kabla z dołu na górę bo jednak trochę daleko.
Czy jest możliwe takie rozwiązanie na tym sprzęcie ?

"Roaming" WiFi na routerach TP-LINK
(Heinz) #2

Na tym sprzęcie nie da rady. W8910G może działać jako router ADSL lub jako punkt dostępowy (po odpowiedniej konfiguracji). U Ciebie potrzeba urządzenia z trybem AP Client lub repeater.

(revstm) #3

A czy możliwe jest aby routery te łączyły się między sobą po kablu RJ45 a dodatkowo żeby oba nadawały sygnał wifi ?
Jak tak to mógłbym pomyśleć o puszczeniu kabla w przewodzie kominowym bo idzie i tak tam kabel od cyfry+
Schemat:

(Heinz) #4

Ta opcja jest do zrealizowania.
Najpierw podłączasz komputer do w8910g, wchodzisz na stronę konfiguracyjną i zmieniasz LAN IP z 192.168.1.1 na np. 192.168.1.254 i wyłączasz serwer DHCP.
Zapisujesz ustawienia i łączysz routery kablem LAN.
Żeby w tej opcji ustawić WiFi w W8910G wchodzisz na jego zmienione IP czyli 192.168.1.254.
Polecam ustawić inny kanał WiFi aby się wzajemnie nie zakłucały np na dole 1 a na górze 6 lub 11

(revstm) #5

Okej, to tak zrobię jak piszesz. Jutro się za to zabiorę tylko kabel kupie odpowiednio długi.
A jeszcze pytanie takie czy muszę się jeszcze bawić w konfiguracje pod neostradę w TD-W8910G czy jedynie to co napisałeś ?

(Heinz) #6

To co napisałem jest obowiązkowe. Resztę, czyli nazwa sieci WiFi, zabezpieczenia to już po swojemu. Możesz zrobić identyczną nazwę i zabezpieczenia sieci ale inny kanał to wtedy będziesz miał taki "roaming" WiFi. W zależności jaki sygnał będzie lepszy to komputer się na niego przełączy.

(CHACA) #7

Dodatkowo ustaw oddzielne zabezpieczenia poszczególnych sieci.

(revstm) #8

Czyli hasła rożne ?
W tych tematach jestem kompletnie zielony

(Heinz) #9

Ja jestem za uproszczeniem i ustawieniem wszystkiego identycznie ( konfiguracja WiFi) prócz kanału.
Jeśli zrobisz inną nazwę to reszta jest już dowolna.

(revstm) #10

Czyli nie będą się gryzły jeśli nazwa będzie taka sama a kanały inne bo urządzenie i tak wybierze silniejsza sieć ?

(CHACA) #11

Jeżeli chcesz mieć dwie nazwy sieci i mają pracować oddzielnie to trzeba zabezpieczyć je różnymi hasłami.

(CHACA) #12

Nazwa sieci taka sama raczej jest preferowana przy ustawieniach WDS-u. W tym przypadku jest to "wolna amerykanka" Pytanie zasadnicze: czy chcesz mieć ustawione dwie sieci na jednym łączu?

(revstm) #13

Jak ja bym tylko wiedział co to jest WDS :stuck_out_tongue: dzięki za pomoc i jutro jak zrobię to napisze czy śmiga :slight_smile:
Edycji nie zdążyłem przeczytać, chce mieć jedna sieć żeby było jak najprościej się da

(CHACA) #14

Czekamy na Twoje rezultaty. Jedna nazwa sieci i to samo zabezpieczenie na obydwóch routerach spowoduje to że będziesz miał zawsze dostęp do internetu. Jedynie dostęp do poszczególnych routerów jest uzależniony od ustawienia na nich oddzielnych adresów IP.

(revstm) #15

Okay, to teraz może głupie pytanie ale gdzie mam wpiąć kabel RJ45 w router ?
W8910G:

Tu wszystkie porty gdzie wchodzi kabel nazwane są LAN 1-4

W8960N
http://www.crann.pl/pictures/allegro/716FFC7A-BB1B-4EFF-8FC0-160D43C57C57.PNG
W tym zaś 1-3 LAN a w 4 LAN/WAN

(CHACA) #16

Z routera głównego czyli TD-W8960 z dowolnego portu LAN kablem do również dowolnego portu LAN routera TD-W8910. Trzeba jednak pamiętać o dwóch rzeczach istotnych, mianowicie: w drugim routerze zmieniamy adres IP logowania tak aby nie było konfliktu adresacji między nimi i wyłączamy serwer DHCP.

(revstm) #17

Okej, wielkie dzięki !
Wszystko działa jak powinno i łapcie "pomógł" :slight_smile: !