Router bezprzewodowy dwuzakresowy a dlna

Witam
Mam temat tego typu:
Posiadam w domu telewizor smart Toshiba 40 cali model 40L6353D. Jest on kablem lan połączony z internetem poprzez router TP-Linka WR841N z zainstalowanym oprogramowaniem open source Gargoyle, żeby działał w trybie AP. Telewizor ma w sobie Media Playera, który umożliwia odtwarzanie filmów i zdjęć poprzez lan z laptopa. W tym celu zainstalowałem serviio. Jednak router do tych tematów jest chyba dość lichy, więc ma problemy z filmami. Raz telewizor odczyta film, za chwilę ten sam plik jest dla niego nierozpoznawalny, często się haczy przy odtwarzaniu. Poza tym jego łącze lan ma prędkość 10/100, a najlepiej jednak, żeby router był gigabitowy. Tak mi się wydaje.
Doszedłem do wniosku, że najlepszym wyjściem będzie kupienie nowego routera gigabitowego, najlepiej dwuzakresowego z myślą o wyłączeniu telewizora z lan i przełączeniu go na wifi. W specyfikacji telewizora jest napisane:

Połączenie bezprzewodowe:

 • Standard: IEEE 802.11a/b/g/n
 • Zakres częstotliwości: 5,15-5,35 GHz,
  5,47-5,725 GHz, 5,725-5,850 GHz,
  2,400-2,4835 GHz
 • Zabezpieczenie: WEP64/128, TKIP, AES, WPA/
  WPA2-PSK, WPS

Wtedy telewizor jako jedyne urządzenie z kartą wifi o zakresie 5GHz miałby całe pasmo tylko dla siebie i dlna powinno śmigać.
No chyba, że nie ma sensu się w to bawić i poprzestać na dobrym routerze z gigabitowym lanem i to wystarczy.
Potrzebuję pomocy w zdecydowaniu, żebym niepotrzebnie nie przepłacał, bo wprawdzie te 300 zeta jest w moim zasięgu, ale dlaczego coś nie miałoby mi zostać w kieszeni.
Zastanawiam się nad kilkoma routerami. Podam nazwy od tych najdroższych i teoretycznie najlepszych. Oprócz Zyxela zastanawiam się mimo wszystko nad TP-Linkiem i potrzebuję porady, który sprzęt z TP-Linka by się najlepiej sprawdził - jak pisałem - niekoniecznie ten najdroższy.
Najbardziej mi zależy, żeby router miał też przynajmniej jedno gniazdo USB

 1. TP-Link Archer C2
  Dwupasmowy, gigabitowy router bezprzewodowy AC750
  http://www.tp-link.com.pl/products/details/?categoryid=2872&model=Archer+C2#spec
 2. TP-Link TL-WDR4300
  Dwupasmowy, gigabitowy router bezprzewodowy, N750
  http://www.tp-link.com.pl/products/details/?categoryid=2166&model=TL-WDR4300
 3. TP-Link TL-WDR3600
  Dwupasmowy, gigabitowy router bezprzewodowy, N600
  http://www.tp-link.com.pl/products/details/?categoryid=2268&model=TL-WDR3600#over

Osobiście się skłaniam w stronę urządzeń Zyxela, jednak przyznam, że nie są zbyt tanie - chociaż pewnie dlatego, że nie są nasze rodzime, ale mam już kilka urządzeń i jestem z nich bardzo zadowolony, jednak dobry sprzęt TP-Linka też jest mile widziany :slight_smile:
Bardzo proszę o pilną pomoc, bo router muszę już kupować.

Czytanie plików multimedialnych a za chwilę problem z ich odtworzeniem to nie jest wina routera tylko serwera DLNA na komputerze lub samego playera telewizorze. Osobiście wybrał bym WDR4300 lub Archer C7v2 i wgrał alternatywne oprogramowanie.

To może router z zaimplementowanym dlna?

Jeżeli wgrasz sobie Gargoyle możesz kombinować z DLNA. Oryginalna funkcja serwera multimedialnego na TP-linku nie posiada pełnej certyfikacji DLNA i z niektórymi TV działa a nie które mają problem. Przykład choćby z mojego mieszkania. Na TV marki LG nie mam żadnego problemu z plikami multimedialnymi a już na TV Samsung wiele plików jest po prostu nie rozpoznawalnych.
Producent mówi o 100% kompatybilności tylko z Windows Media Player.

hmmm, szkoda, że tp-link nie ma takiego toutera.
W Zyxelu znalazłem takie coś, ale ponad 300 zeta.
Tylko czy do przesyłania filmów z laptopa czy dysku na tv muszę mieć aż taki sprzęt. A może jakiś inny serwer multimedialny w kompie? Zamiast serviio jakiś inny - tylko, żeby czytał napisy (odtwarzał). Chyba, że to nie rola serwera tylko tv. Mój czyta napisy w srt
Pomyślałem, że dual band może wystarczy bez serwera dlna w routerze. Jak telewizor się dogada z routerem na 5GHz to będzie miał całe pasmo dla siebie. Tylko, żeby wszystko się wczytywało - więc jaki soft?

To już zależy czy TV ma wbudowaną kartę na 5GHz, musisz zerknąć do specyfikacji technicznej.

Niestety nie interesują mnie multimedia z komputera więc nie doradzę serwera czy softu z serwerem DLNA, musisz poszperać w internecie - może jeszcze któryś z kolegów się wypowie w temacie. Ja już swoje powiedziałem. Pozdrawiam!

W pierwszym poście zamieściłem fragment specyfikacji tv i tam jest napisane, że obsługuje 5GHz. Tak to rozumiem

Czyli powinno działać na 5GHz. Zadbaj aby router nie był zbyt daleko od telewizora.
Moja osobista rada to podłączanie stacjonarnych sprzętów kabem LAN a mobilne sprzęty niech używają WiFi.

Router stoi obok TV. Czyli lepiej podpiąć TV przez lan, tak jak jest teraz?

Lan jest o wiele lepszy jak WiFi.

Tak ale bezpośrednio do routera brzegowego (głównego), oczywiście w miarę możliwości technicznych.

TV jest podpięty do głównego routera skonfigurowanego jako AP podpiętego przez lan do routera adsl. Moim głównym routerem jest TP-Link WR841N, a on nie ma gigabitowych portów lan, może tu jest pies pogrzebany. Może wystarczy router z szybszymi portami lan.
Tak po przemyśleniu:
Laptop jest połączony z siecią przez wifi N 150 (taką ma kartę), więc jedyny sens kupowania routera z szybszym pasmem to router z wbudowanym dlna typu:
http://www.zyxel.com/pl/pl/products_services/nbg5615.shtml?t=p
Wtedy mógłbym podpiąć dysk twardy bezpośrednio do routera i telewizor, który ma w sobie media playera powinien widzieć filmy czy zdjęcia na dysku. Na dysk sobie kopiować wszystkie potrzebne do odtworzenia pliki.
To jest najdroższa opcja.
W każdym innym przypadku wystarczy router z gigabitowymi portami, bez drugiego pasma, bo moja karta wifi w laptopie nie obsługuje 5GHz i wysyła do routera dane po wolniejszym łączu, więc to zbędny wydatek - no chyba, że kupiłbym jeszcze wifi dwupasmowe na usb do laptopa.
Nawet korzystanie z technologii Intel WiDi zaimplementowanej w telewizorze nie przyspieszy, bo jedno z ogniw, czyli moja karta wifi w laptopie jest słabsza

Te WiFi N150 nie jest aż takie powolne. Masz tu około 60Mbit/s przesyłu do routera. Oglądanie filmu MKV nie potrzebuje aż tak dużego biterate (ciągle) aby zaczął klatkować.
Jak chcesz dobry serwer DLNA z dyskiem popatrz na serwery NAS z DLNA. Router sam w sobie nie ma procesora do szybkiej obsługi USB.

Potwierdzam i popieram tutaj kolegę Heinz-a.

Nie wchodzi w rachubę aktualnie kupowanie i routera i serwera NAS jeszcze z dyskiem w środku.
A nawet gdybym się ograniczył do samego NAS to kosztuje to około 250 złotych sam serwer plus dodatkowo dysk przynajmniej 2TB to następne 300zł.
Chyba się nie pomyliłem, To aktualnie za dużo.
Natomiast podpinanie do serwera przez usb dysku zewnetrznego to chyba taki sam efekt, jak wspominaliście, czyli to samo, jakbym kupił router multimedialny.

Wydajność portów USB też robi swoje plus tak jak pisał kolega Heinz wydajność samego procesora w routerze. To oczywiście twoja decyzja co kupisz, my tylko staramy się naświetlić co może cię spotkać po zakupie routera który nie jest kombajnem multimedialnym tak jak sobie to wyobrażasz.

Gdyby routery multimedialne były takie dobre to juz dawno by wyparły serwery NAS. Gdzie na tanim zyxelu NSA310 można osiągnąć transfery z dysku przez LAN około 40MB/s to z routera jak wydusisz 15MB/s to będzie dużo.
Jak pisałem do zwykłego oglądania filmów z kompa na TV wystarczy zwykły router z wifi N. TV pewnie i tak nie ma gigabita.

Właśnie o tym pisałem i ty w tym czasie odpowiedziałeś
http://www.zyxel.com/pl/pl/products_services/nsa310s.shtml?t=p
ma procesor 1GHz i 256MB pamięci.
Powinien na chłopski rozum dać i tak lepsze rezultaty nawet przy podpięciu do niego zewnętrznego dysku przez usb niż do routera. A może rozebrałbym zewnętrzny dysk (mam 3,5 cala) i wsadził go do kieszeni NASa...
A oprócz niego kupić zwykły router z gigabitowymi portami.
Poza telewizorem i tak nie mam żadnego sprzętu działającego w sieci 5GHz

Kolego Gwido33 nie chcę być niegrzeczny ale sądzisz że na forum TP-linka zaczniemy wychwalać inny model routera? Trochę byśmy zaprzeczali temu co robimy na co dzień pisząc i prowadząc to forum.

Jeśli jest na SATA to nie ma problemu.
Tylko ten nas ma swój system plików i wszystko co jest na dysku zostanie sformatowane.

np taki WR1043NDv2. Ma też usb i namiastkę funkcji multimedialnych.