Router bezprzewodowy dwuzakresowy a dlna

Masz rację i nie wymagam ani nawet w tym kierunku nie zmierzam. Ale TP-Link nie ma z tego co się orientuję serwerów NAS w swojej ofercie, a o nich teraz piszemy. Używam routera tp-linka i nie narzekam. Szukałem jednak rozwiązania moich problemów proponując w pierwszym poście wybór jednego z trzech tp-linkow. O firmie konkurencyjnej :wink: wspominałem tylko wtedy, gdy nie było alternatywy w tp-linku...
Poza tym zwróciłem się do Was o pomoc, bo szukałem pomocy ludzi mądrych i otwartych. Nie namawiam nikogo do proponowania innych firm, gdy tp-link ma to, czego potrzebuję.
Bardzo Wam dziękuję, bo mi pomogliście zdecydować, w którym kierunku działać. Jak już wspomniałem na początku w PW nie pierwszy raz i dlatego wciąż chętnie wracam po pomoc.
Pozdrawiam i tak trzymać.

Co do dysku zewnętrznego to nie lepiej od razu podpiąć pod port usb telewizora. Wszelkie materiały można kopiować bez pomocy routera, tylko podłączając do komputera.

Mam aktualnie Router Asusa Dual Band rt-n53.
Nie jestem jednak zadowolony ze stabilności WiFi. Strasznie lubi się haczyć tak pasmo 2,4 jak i 5GHz. NIe wiem, może źle ustawione, chociaż doczytałem gdzieś, że jest z tym kiepsko. Czasami muszę wyłączyć i włączyć wifi w kompie, wtedy się odwiesza.
Pytanie.
Jaki możecie polecić na podstawie własnych doświadczeń router tp-linka ze stabilnym łączem wifi.
MOże być dual band lub tylko 2,4GHz taki w cenie do 150 złotych, może nieco więcej. Fajnie by było, gdyby miał chociaż 1 USB (niekoniecznie) i możliwość ustawienia routera jako AP gdyż podpinam się do routera adsl a nie zwykłego modemu.

Polecę Ci Wr1043ND. Długo go używałem i problemu z nim nie miałem.
Skoro podłączasz go do routera ADSL to może spróbuj ustawić ADSL w bridge a na nowym routerze utwórz połączenie PPPoE wtedy będzie to sensownie działać.
Ogólnie jeśli chodzi o AP to chyba każdy router TP-Link da się tak ustawić. Wystarczy wyłączyć DHCP, ustawić IP z podsieci głównego routera i podłączyć kabel z internetu pod port LAN.

To znaczy, żeby wpisywać w nowym routerze tak jakby ten sam login i hasło do neostrady? Wydawało mi się, że jako AP lepiej to działa? Czemu bridge byłby lepszy?

Ustawienie modemu jako brigde jest lepsze bo routery ADSL zasadniczo nie są robione pod przerzucanie większej ilości danych, ogranicza to adsl który jest do 20Mbit/s. Routery z portem WAN i do tego gigabitowe dają radę przerzucać około 300Mbit/s a te ze wsparciem sprzętowym ( HardwareNat) i 950Mbit/s
Takiemu routerowi łatwiej jest zarządzać ruchem oraz adresami IP.

Ustawienie go jako bridge nie wpłynie na sieć na dole? Tyle, że mam dwa routery dodatkowe u siebie, ale działające jako AP. Oba mam ustawić w bridge z PPPoE? Z tym, że jeden Zyxel NBG 4615 v2 służy tylko i wyłącznie do obsługi drukarki, ale jest to router z gigowym lanem. Asus ma 100MB lan, ale dwa zakresy wifi. Tyle, że nic poza telewizorem i ewentualnie telefonem nie obsługuje wifi 5GHz. Gigowy lan na nic mi się nie przyda w przypadku tv, gdyż tam mam lan 100mb. Do routera głównego u mnie są podpięte dwa dyski NAS i multiroom. Był jeszcze tv ale przerzuciłem go na wifi 5GHz testowo. Właśnie tego asusa chciałbym wymienić na tp-linka. Tylko muszę go najpierw pchnąć Asusa :slight_smile:

NIe wiedziałem że masz tam tyle urządzeń. Router ADSL możesz przełączyć na bridge tylko wtedy jak nic innego nie będzie do niego podłączone. Sesję PPPoE można nawiązać jednocześnie tylko na jednym urządzeniu, więc zostaje opcja AP.

;D
No trochę tego jest. Główna sieć i router ADSL jest na pierwszym piętrze i tam już jest do niej wpiety komputer stacjonarny, główny dekoder nc+ i multiroom latem i trzy laptopy oraz trzy telefony po wifi. Dodatkowo wpiety jest do niego kabel LAN, który idzie do mnie na górę do sypialni. Tam mam wpiety transmiter plc i stamtąd po sieci energetycznej idzie sygnał do salonu do jednego transmitera i tam jest router Asusa do którego są podpięte wymienione wcześniej sprzęty czyli tv, nasy, multiroom, dwa laptopy i telefony i do drugiego transmitera na poddaszu gdzie jest drugi router i drukarka. Jeśli chodzi o wifi to mam swoją podsiec inna niż na pierwszym pietrze

[quote="Heinz, post:24, topic:7381"]Polecę Ci Wr1043ND. Długo go używałem i problemu z nim nie miałem.
Skoro podłączasz go do routera ADSL to może spróbuj ustawić ADSL w bridge a na nowym routerze utwórz połączenie PPPoE wtedy będzie to sensownie działać.
Ogólnie jeśli chodzi o AP to chyba każdy router TP-Link da się tak ustawić. Wystarczy wyłączyć DHCP, ustawić IP z podsieci głównego routera i podłączyć kabel z internetu pod port LAN.[/quote]
A co sądzisz o TL-WDR4300. Jak się ma do WR1043ND v2? Oczywiście chodzi mi o rzetelną opinię, a nie o parametry podawane przez producenta

WDR4300 ma wolniejszy procesor (560MHz vs 720MHz), ale znów więcej pamięci ram (128MB vs 64MB). WDR4300 ma dodatkowo wifi N 5GHz 3x3 450Mbit/s.
Jeśli zależy Ci na wifi 5GHz to polecam również Archera C5 lub C7 jest to prawie to samo co WR1043. Ma on dodatkowo wifi w AC oraz 16MB pamięci flash.

Wifi 5 GHz może być ale korzystałem tylko z tv i telefonami bo tam takie mam. Ale niekoniecznie. Jeżeli wifi 2.4 GHz wyrobi. Chodzi mi o dobre stabilne wifi N i las gigowy ale wszystko w rozsądnej cenie. Stąd mój dylemat.

Czy WiFi 5GHz jest konieczne do odtwarzania filmów w sieci? Nie mówię tu o odtwarzaniu filmów HD z internetu...
W laptopie mam zaledwie kartę wifi n 150, a chodzi o to, że jak odtwarzam filmy na tv to i tak muszę korzystać z programowego serwera multimediów. Korzystam z PS3 Media Server. Spowodowane jest to tym, że telewizor mimo, że Smart, to nie odtwarza wielu popularnych formatów video po sieci, a dodatkowo nie jest kompatybilny z moim NASem. Pliki z NASa bezpośrednio widzi, ale przy każdym pojawia się komunikat, że jest to nierozppoznany format pliku. Z musu korzystam więc z programowego Media Servera. Wygląda to tak, że przy pomocy laptopa odtwarzam filmy na telewizorze z NASa.
Pokręcone, ale inaczej się nie da...
Stąd moje poszukiwania dobrego i stabilnego routera, bo ten aktualny często zrywa mi połączenia - nawet podczas oglądania filmu.
A jeśli w moim przypadku nie jest konieczne wifi 5GHz to wr1043nd wydaje się idealnym rozwiązaniem...

Wymiana routera może jedynie poprawić stabilność sieci. DLNA na routerze nie jest w pełni kompatybilne z telewizorami itp. Producent potwierdza jedynie kompatybilność z Windows Media Player.

Ale czy konieczne mi jest 5GHz? Czy może w moim przypadku wystarczy 2,4

wystarczy. Jak chcesz korzystać z 5GHz to laptop też musiał by mieć kartę na tą częstotliwość.

Telewizor ma 5GHz i wtedy komunikacja pomiędzy routerem i tv mogłaby być przez wifi 5GHz. Ale router stoi zaraz obok tv więc nie wiem, czy lan nie będzie stabilniejszy. Tylko, że lan w tv jest na 10/100 i takie maksymalnie łacze może być. Wydaje mi się, że mimo wszystko lan jest lepszy i wifi 5GHz jest mi do szczęścia nie potrzebne

Kabel zdecydowanie lepszy.
Ja wychodzę z założenia że podczas budowy sieci w domu staramy się podłączyć sprzęty stacjonarne kablem, a mobilne na wifi.
Bierz WR1043ND, będziesz zadowolony.

Tak od początku myślałem, ale były pokusy :)... Musiałem po prostu wyjaśnić wszystkie wątpliwości...
Dzięki za wszystko...

Router 1043ND v2 dotarł.
Teraz pytanie:
zostać na oryginalnym firmware czy wrzucić Gargoyla?
Gargoyla znam i umiem konfigurować - tylko czy w nim działa funkcja speed boost?
A jeśli nie i lepiej zostać na oryginalnym to jak ustawić go jako AP tak, żeby mieć wszystkie porty LAN dostępne a do WAN podpinać kabel od routera ADSL