Router ADSL + Darmowy DDNS

Witam serdecznie,
Chciałbym się poradzić w temacie routera z możliwością ustawienia darmowej domeny DDNS. Obecnie mam NETGEAR DGN2200-100PES do Neostrady 20mb i sprawuje się bardzo porządnie wraz z DYN-DNS. Jednak Dyn-dns woła 40dolarów/rok i wydaje mi się to zbędnym kosztem przy założeniu że potrzebuje tylko 1 hosta i jest darmowy NO-IP.
Potrzebuję DDNS do alarmu SATELA żeby mieć stałe IP. Czy routery bez wifi ADSL TP-LINK (np. mają dostęp do darmowego NO-IP (np. no-ip.org)?
Znalazłem dwa modele : TD-8816 oraz TD-8840T. W zasadzie nie potrzebuję routera z WIFI ponieważ mam AcessPointa TP-LINK w pokoju, a router oraz switch i tak są zamknięte w metalowej szafce. Zależy mi na stabilnym działaniu na Neostradzie, ten DGN2200 podobno ma bdb chip do neostrady i nie ma z nim problemów, potrzebuje tego NO-IP, możliwość podpięcia AP oraz możliwość przekierowywania portów.

Z góry dziękuje za pomoc!

Jeżeli modem Netgear-a spisuje się poprawnie to kup jakiś router bezprzewodowy z portem WAN a Netgeara ustaw jako bridge.
http://www.tp-link.com.pl/faq-419.html

przecież klient DDNS nie musi być uruchomiony na routerze
można więc np. użyć

  1. klienta DDNS wbudowanego w oprogramowanie kamery IP
    lub (jeśli nie ma takiej możliwości)
  2. klienta na komputerze pracującym wewnątrz sieci
    lub w braku komputera w tej sieci
  3. routera z alternatywnym oprogramowaniem (choćby openwrt lub gargoyle) w charakterze klienta - ze względu na śmiesznie niskie ceny można wykorzystać choćby używany TL-WR740N (albo coś innego równie taniego)

1 + 2 odpada.
Netgear może zostać ale pomimo wszystko potrzebuje jakiegoś tp-linka, który będzie miał możliwość ustawienia w DDNS no-ip.org.
Pytanie, które taką opcję posiadają. Czy wymienione przeze mnie: TD-8816 oraz TD-8840T mają?

ODŚWIEŻAM :
Znalazłem na forum informację, że routerem TP-LINK który obsługuje DDNS (no-ip) jest model TD-W8951ND.
Czy jest możliwość zrobienia tak : że zostawię sobie tego NETGEARA DGN 2200, a do alarmu Satela puszczę tylko 1 przewód RJ45 od tego Tp-linka i będzie on miał neta na stałym ip (no-ip)?

Stałym w sensie domenowym bo IP i tak się będzie zmieniać.

odświeżam odpowiedź - nadal optuję za wyborem opcji 3), którą podałem wyżej

jeśli jest to jakiś model na którym pracuje (w sensie możliwości instalacji tj. istnieje gotowy obraz alternatywnego firmware) gargoyle (lub openwrt) to możesz go wykorzystać w charakterze klienta DDNS
a lista serwisów DDNS obsługiwanych przez gargoyle jest tak długa, że szczęka opada
oto przykład - główny router

oraz AP-klient w tej samej sieci

dla niedowiarków - on nie działa jako router

screenshoty przygotowałem specjalnie na potrzeby tego wątku, ale nie miałem siły na pisanie odpowiedzi - choroba mnie rozłożyła na łopatki
PS pomysł wstawiania 2 lub więcej routerów DSL do jednej sieci nie jest trafiony, bo powoduje niepotrzebną komplikację konfiguracji (bo tylko jeden modem DSL może pracować na jednej linii więc pozostałe routery muszą być skonfigurowane niezgodnie ze swoim podstawowym przeznaczeniem, co zwykle komplikuje konfigurację a wbudowane i nie wykorzystywane modemy DSL pracują "w powietrze")
PPS lista serwisów DDNS obsługiwanych przez gargoyle na obrazkach poniżej
1.6.2.2 z eko.one.pl

1.8.1 z gargoyle-router.com

jak widać listy są w obu przypadkach identyczne, oczywiście nie wszystkie te serwisy są darmowe
i jeszcze jedno no-ip.org=no-ip.com=noip.com

@szopen : Bardzo Ci dziękuje za zainteresowanie moim problemem oraz wyczerpującą wypowiedź!
AP z którego korzystam to tak naprawdę stary router TD-W8901G - zrobiłem z niego AP wg tego PORADNIKA http://zapodaj.net/d722d370b52b4.jpg.html
Nie mam pojęcia czy da się wrzucić do niego alternatywny soft (np wspomniany gargoyle) - byłoby to też ciekawe rozwiązanie.
Ogólnie wiem, że np NETGEAR DGN 2200 w rewizjach v.3 i wyżej może mieć alternatywny soft np. tomato i tam jest masa darmowych DDNS. Ja mam natomiast v.1 i nie znalazłem alternatywnego softu.
Z tego co rozumiem, gdyby nie szło do mojego routera TD-W8901G wrzucić gargoyle, to mogę kupić wspomniany przez Ciebie TL-WR740N i tam wgram gargoyle. Nie polecasz kupowania TD-W8951ND gdzie no-ip jest standardowo?
Rozumiem, że plan działania jest taki :
A) Zostawiam DGN2200 na nim siedzi ADSL + mam do niego podpięty 16 portowy switch gigabitowy do różnych urządzeń.
B) kolejny router jest tylko klientem i mam do niego jedną RJ45 z DGN2200 pociągniętą oraz drugą RJ45 wychodzącą do płyty głównej Satela i tam będzie dawał neta przez DDNS dzięki czemu będę mógł zdalnie wchodzić na apkę na androidzie?

no cóż prawdę mówiąc myślałem, że masz jakiś AP TP-Linka (coś z oznaczeniem TL-WAxxx), a tymczasem masz kolejny router DSL pracujący jako AP…
generalnie jest słabo z alternatywnym oprogramowaniem na modemo-routery DSL (co poniekąd wynika z braku chęci producentów chipsetów DSL do współpracy z twórcami wolnego oprogramowania)


zasugerowałem TL-WR740 ponieważ na znanych portalach czy aukcyjnym, czy ogłoszeniowym można go kupić za grosze i jest równocześnie niezłe wsparcie w postaci alternatywnego oprogramowania, przy czym pod jego kontrolą staje się dość uniwersalnym urządzeniem (ale z drugiej strony trzeba pamiętać, że został on wycofany już z produkcji, a parametry nie rzucają na kolana i z tego powodu dalszy rozwój alternatyw zostanie na ten model w końcu również wstrzymany, ale podobny los czeka zapewne i wszystkie inne urządzenia z 4MB flasha)


jako alternatywne oprogramowanie na dobry początek sugeruję gargoyle 1.6.2.2 z eko.one.pl ze względu na łatwość obsługi interfejsu GUI oraz faktu , że jest po polsku (rezygnując z PL można pomyśleć o nowszych wersjach, nie wolno na nich jednak instalować spolszczenia, przynajmniej dla modeli routerów o tak małym flashu)


zacząłem pisać dość dawno, a nie mam czasu dokończyć - później się tym zajmę…

Nie jest problemem kupić coś co rozwiąże mi temat dostępu online do Satela. Swoją drogą miałem przez dwa lata dyndns.com płacąc ok 140 zł/rok :slight_smile:
Ale postanowiłem to zmienić.
Powiedz mi tylko Szopen jak kupie ten router, o którym rozmawialiśmy to podeślesz mi soft i podpowiesz jak to poustawiać?
Czy mam zwracać uwagę w jakiej rewizji będzie ten TL-WR740N ?
I jeszcze raz powtórzę czy dobrze rozumiem - zostaję na DGN2200 a tego TL-WR740N dajemy jako AP, który będzie dawał DDNS na Satel tak?
BTW: Dostałem od znajomego wczoraj TD-W8951ND v.5.0 ale nie mogę się dostać do ustawień na 192.168.1.1. Próbowałem już wszystkiego, robiłem resety, z innych przeglądarek próbowałem, kręci kręci w przeglądarce i wywala 404. Rozkręciłem go nawet, żeby sprawdzić kondensatory itp, ale nic nie zdiagnozowałem.

za 280zł to miałbyś całkiem wypasiony sprzęt :stuck_out_tongue:


a wracając do tematu TL-WR740N to akurat fakt, że jest już wycofany z produkcji jest też pewnym plusem - prawdopodobieństwo, że trafisz na coś bez obsługi alternatywnego softu jest stosunkowo małe
co do wersji to prawie dowolna, choć v4 jest chyba najpopularniejszą odmianą (przynajmniej na polskim rynku) i jako stosunkowo nowa myślę, że jest warta uwagi (bo wcześniejsze odmiany mają z pewnością kilkuletni przebieg, a elektronika nie jest wieczna)
http://dl.eko.one.pl/stat.html
w przypadku kupna nowego egzemplarza wersja jest na naklejce pudełku (wraz z numerem seryjnym i kodami paskowymi), więc nie wymaga jego otwierania, co może być istotne np. przy zakupie w jakiejś sieci marketów spożywczo-przemysłowych, choć tam ceny zwykle nie są za ciekawe, czy generalnie w dużych sklepach gdzie otwieranie opakowań nie jest możliwe bądź mile widziane
jakkolwiek jeśli planujesz kupno używanego to też warto zwrócić uwagę na wersję - od tego zależy czy można wgrać dany soft czy nie

przykładowo gargoyle 1.6.2.2 istnieje dla wersji v1, v3 i v4
http://dl.eko.one.pl/gargoyle-pl/attitude_adjustment/ar71xx/
to samo dotyczy gargoyle 1.8.1 (bez polskiego języka, nie wspominam o 1.9.x bo to wciąż wersja eksperymentalna, choć rozwojowa)
http://www.gargoyle-router.com/download.php
opierając się na tym
https://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/tl-wr740n
wiemy dodatkowo, że v2=v1
czyli podsumowując - dla gargoyle mogą być v1, v3 lub v4 (oraz v2 jakkolwiek bez 100% gwarancji, że uda wgrać się obraz od v1)
z tego linka ^ dowiadujemy się też o istnieniu v5, na którą gargoyle nie występuje (nie spotkałem jej w sklepach, ale nie można wykluczyć, że jest w PL)


podobnie sprawa wygląda dla TL-WR741ND który od TL-WR740N różni się możliwością odkręcenia anteny (i podłączenia zamiast niej np. anteny kierunkowej)
choć zestaw wersji, dla których są gotowe w/w obrazy to v1, v2 i v4


skoro już wiesz jak znaleźć sobie sprzęt, to możesz samodzielnie wybrać coś na podstawie istniejących obrazów, w tym może jakiś zupełnie inny model?
TP-Linki dla których jest gargoyle mają zawsze w nazwie człon "TL-", który obecny jest też w nazwie pliku jako "-tl-"
(bo linki które podałem wyżej zawierają również obrazy na sprzęt innych producentów, nie dotyczy to serii "archer", która oznaczona jest właśnie tym słowem)
pozostaje jedynie unikać modeli dla których FCC nakazała wprowadzenie blokady zmiany oprogramowania na inne od fabrycznego (choć zapewne większość tego co w sklepach zapewne jest jeszcze bez blokady)
http://openrouter.info/forum/viewtopic.php?f=40&t=4075
dość dobry poradnik dla kupujących (choć może nie jestem zbyt "papieski" podając ten link):
http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=12006


skoro jesteś zadowolony z obecnej konfiguracji, to nie widzę powodu do zmian modemo-routera
dowolne urządzenie wewnątrz sieci może być klientem DDNS, więc nie "daje DDNS" na Satela, tylko na całą sieć,
ale jak sądzę o tym właśnie piszesz, że masz DDNS (płatny) i działa

Zamówiłem TL-WR740N (v.4.27).
Mam teraz tylko jedną małą wątpliwość. Podałeś listy obsługiwanych DDNS przez gargoyle : no-ip.com oraz no-ip.pl.
Zarejestrowałem się na stronie www.noip.com i z darmowych hostów jest tylko : no-ip.biz, no-ip.info, no-ip.org, noip.me
Coś mi tu nie pasuje ...

nie chodziło mi o dostępne darmowe domeny lecz o to, że wspomniane 3 serwisy (w tym np. no-ip.org) to obecnie jeden - noip.com
a podałem tą informację ze względu na to, że pakiet ustawień (skrypt) może mieć różne nazwy, ale mimo to działa z dowolnyum kontem zakładanym w tych 3 dawnych serwisach (swoją drogą niezależnie od tego jaką masz nazwę domeny)
to samo dotyczy też dyndns (dość dawno było bodajże takie rozgraniczenie - dyndns.org dawał darmowe adresy, a dyndns.com płatne, ale od czasu likwidacji darmowych a nawet wcześniej oba serwisy są jednym, wszyscy którzy zakłądali konta w darmowych czasach i używają ich aktywnie mają nadal dostęp do podstawowych funkcji za free, ale wystarczy np. przez miesiąc nie aktualizować IP hosta by utracić dawne darmowe konto - co mi się już przytrafiło :D)

skoro już zacząłem, to dokończę opis "dla potomnych"


  1. flashowanie - łączysz komputer z routerem TL-WR740N do portu LAN (nie musi mieć połączenia z internetem, jeśli tylko masz pobrany plik z firmware wcześniej)
    a) biorąc pod uwagę że masz TL-WR740N v.4.27 należy użyć ten plik
    http://dl.eko.one.pl/gargoyle-pl/attitude_adjustment/ar71xx/gargoyle-1.6.2.2-ar71xx-tl-wr740n-v4-squashfs-factory.bin
    jest to gargoyle po polsku (choć wersja dość starawa, to jednak do tego zastosowania powinna wystarczyć)
    b) zmianę firmware dokonujesz jak zwykły upgrade, cierpliwie czekając aż się skończy, obserwując LED (w żadnym wypadku nie przerywamy tego procesu!)

c) przeglądarka nie zostanie automatycznie przekierowana na nowy adres, a od momentu wgrania nowego softu używamy adresu http://192.168.1.1/ do konfiguracji gargoyle (wciąż mając połączenie LAN <-> komputer) domyślne hasło to password i przy pierwszym logowaniu należy je zmienić (oraz zatwierdzić podstawowe kwestie np. strefę czasową)

  1. konfiguracja, wciąż pozostaje połączenie kablowe LAN-routera <-> komputer, bez żadnych dodatkowych połączeń (aby nie powodować możliwych konfliktów adresów w sieci w trakcie konfiguracji)
    a) konfiguracja jako AP, proponuję tak jak poniżej, czyli jako "brama", ale bez WAN i bez DHCP (nie jest to jedyna możliwa konfiguracja, ale taka chyba jest zalecana wśród możliwych do "wyklikania" oczywiście przy założeniu, że chcemy mieć z tego urządzenia TYLKO AP) z zastosowaniem statycznej konfiguracji IP, w takim wypadku do połączenia z istniejącym routerem używamy jednego z portów LAN (ale łączymy dopiero po skonfigurowaniu), pozostałe porty LAN można użyć jako switcha, czyli do przewodowego podpięcia innych urządzeń

oczywiście zamiast takich adresów IP jak widać powyżej ^ należy ustawić coś zgodnego z istniejącą konfiguracją sieci, czyli

  • IP zamiast 192.168.10.3 powinno być jakimś adresem spoza puli DHCP głównego routera, nie powodujące konfliktów z innymi statycznie ustawionymi IP innych urządzeń, oraz być wewnątrz przestrzeni adresowej danej sieci (tu jest to sieć 192.168.10.0/24 ale zapewne będzie jakaś inna)
  • maska musi być zgodna z obowiązującą w danej sieci (zazwyczaj jest to 255.255.255.0)
  • brama to oczywiście nie 192.168.10.1 lecz adres faktycznego routera w sieci
  • a DNSy podajemy takie jakie mamy od dostawcy (w braku laku można podać adres routera, bo zwykle on stanowi lokalny DNS)
    po zmianie IP oczywiście interfejs zarządzania routerem znajdzie się pod nowoustawionym IP ! więc konieczne może być (i raczej będzie) ponowne logowanie pod nowym adresem po tym kroku
    b)

koniecznie należy wyłączyć też serwer DHCP, aby nie wywoływał konfliktów z głównym serwerem DHCP, który zazwyczaj znajduje się również na głównym routerze w sieci
po wykonaniu tego kroku można połączyć jeden z portów LAN TL-WR740N z portem LAN głównego routera
(jeśli tego nie zrobimy to prawdopodobnie chwilowo stracimy dostęp do GUI routera, chociaż po ręcznym skonfigurowaniu statycznego IP dla karty sieciowej oczywiście dostęp byłby możliwy, ale po co?)
c) należy jeszcze skonfigurować AP czyli WiFi w/g własnego uznania (wygodnie jest to zrobić tak samo jak było dotychczas w poprzednim routerze wykorzystywanym jako AP - unikamy wtedy konfigurowania od nowa klientów bezprzewodowych)
przykładowy SSID sieci na obrazku to "siec_wifi" ale dowolność jest duża (o ile pamiętamy o stosowaniu dozwolonych znaków czyli alfabetu angielskiego, cyfr i wybranych separatorów czyli np. tzw. "podłoga" _ )
3) konfiguracja wybranego serwisu DDNS, najpierw oczywiście trzeba założyć konto w wybranym serwisie i wybrać jakąś domenę i nazwę hosta w tej domenie

zamiast "myhost" wpisujemy swoją nazwę, wybieramy którąś z darmowych domen i voilà (powyżej przykład z noip.com ale przecież darmowych serwisów jest "całe stado")

ewentualny komentarz później, ale chyba jest to dość oczywiste


chwilowo może nie jest to nazbyt kompletny opis, ale będzie jeszcze uzupełniony w miarę wolnego czasu sądząc po zadowoleniu wątkotwórcy opis raczej już nie będzie uzupełniany
PS na obrazkach jest wybrana inny motyw niż domyślny, ale polecam nie instalować niczego, czego faktycznie nie potrzebujemy, bo grozi to zapchaniem skrawka wolnej pamięci flash, która jest niezbędna do poprawnej pracy

@szopen : Dzięki wielkie za pomoc. Zrobiłem wszystko wg twojego tutoriala i wszystko działa elegancko. Takich pomocnych i konkretnych użytkowników jak Ty życzę sobie oraz innym na wszystkich forach.
Nie jestem biegły w tematach informatycznych, ale jestem pozytywnie zaskoczony faktem, że zwykły AP, którym stał się TL-WR740N daje hosta DDNS do wszystkich urządzeń z tej sieci. Satela nawet fizycznie nie podpinałem LANem do tego urządzenia, został po staremu gdzieś w switchu podpięty do głównego routera DGN2200.