TP LINK WR1043ND V1 problem z DDNS no-ip.com

Mam problem z dostępem do routera tp link wr 1043nd przez dyndns, przed tym routerem jest router operatora (gpon dasan) i po wpisaniu tych samych ustawień jest do niego dostęp przez dyndns. Po wyłączeniu dyndns na dasanie, aktywacji w tplinku brak dostępu.
Co muszę zmienić ?

Ponawiam pytanie, poproszę o podpowiedzi.

Pokaż zakładkę status tplinka

A dokładnie co jest potrzebne z zakładki status ? W statusie ddns pisze:

Connection Status: Succeeded!
.
Adres IP od dostawcy internetu jest z puli adresów prywatnych, więc operator dzieli jeden adres zew. IP na kilku klientów, może musze poprosic go o przekierowanie jakiegoś portu na mój adres IP w celu poprawnego działania dyndns.

Napisz do czego ci dyndns to będzie łatwiej gadać.
i jak poniżej
http://www.tp-link.com.pl/faq-297.html

chodzi mi postawić serwer www i obraz z kamerki.

tak musisz poprosić o przekierowanie portów
ponieważ twoja wirtualna domena wskazuje i będzie wskazywała na publiczny adres twojego dostawcy (pod którym jesteś widziany od strony internetu)
ewentualnie możesz pomyśleć o wyborze opcji z publicznym adresem IP u dostawcy (o ile dysponuje taką opcją w ofercie) - wtedy będziesz mógł uruchomić serwis dowolnego typu na tym adresie (bez kombinacji z przekierowaniem portów u dostawcy, oczywiście o ile nie trzyma on klientów za firewallem)

Nie prawda. Przekierowanie dopiero wtedy kiedy adres będzie miał stały zewnętrzny.
Opcja no-ip.com jest bezpłatna i służy do zmiany adresu na ten dla nas właściwy.
Skorzystaj z DMZ i przekieruj wszystko . powinno być ok.

wcale nie musi mieć stałego adresu (m.in. po to jest właśnie DDNS, aby sobie radzić z ewentualną zmianą IP)
ale jeśli operator nie daje PUBLICZNEGO adresu, to jedyną metodą jest przekierowanie portów z poziomu routera w infrastrukturze operatora (nie mam na myśli urządzenia końcowego!)
jednak z pierwszego postu wynika, że jest użyty terminal światłowodowy (który może również pracować jako router abonencki), więc pozostaje się dowiedzieć (np. u operatora) jak się naprawdę sprawy mają
TYLKO jeśli ten terminal dostaje publiczny IP to i owszem można użyć DMZ (albo trybu mostka), ale jeśli nie, to wyłącznie pozostają wcześniej opisane metody


technicznie możliwe rozwiązania opisałem już wyżej - albo przydział publicznego IP albo przekierowanie portów z poziomu operatora (to wymaga za to STAŁEGO IP choć oczywiście wystarczy IP z puli prywatnej, byleby "od świata" był adres publiczny na routerze zapewniającym przekierowanie)
w drugim wypadku wirtualna domena będzie wskazywała również na wszystko inne co wisi na tym publicznym IP


pozostaje jednak sprawdzić jakie opcje daje operator, bo możliwość przekierowania portów spotkałem tylko u malutkich lokalnych providerów (typu sieci osiedlowe czy dodatkowa działalność firmy IT, gdzie nie było możliwości przypisania abonentowi publicznego IP z powodu np. bardzo ograniczonej puli IP dla sieci providera)
najwięksi operatorzy zazwyczaj dają publiczne IP w standarcie
a wszyscy inni (o ile dają taką możliwość) stosują opcję dodatkowej opląty za publiczny IP

jedno wyklucza drugie.
Jacy dają w standardzie stały adres IP ? Słucham ? Firmy? Pierwsze słyszę.

Jeśli jest stały adres IP (sieć radiowa po NAT) to operator musi przekierować porty wskazane pomimo nadanego stałego adresu.
Może być stały adres i wtedy operator daje (nic nie przekierowuje). Daje adres, brame, DNS-y i to wpisuje się na rejestratorze. Dopiero wpisane w routerze tych danych będzie potrzebne przekierowanie portów odpowiednich.

nic niczego nie wyklucza (a może raczej wszystko się wyklucza?) :smiley:
przeczytaj jeszcze raz to co napisałem

Adres IP na terminalu końcowym GPON jest z puli adresów prywatnych, to co mam zrobić żeby działał mi ddns z no-ip.com ?

Zadzwonić/przejść się do operatora i zapytać czy czy przypiszą Ci zewnętrzny IP.
Ta opcja może dodatkowo kosztować.
Potem wystarczy już tylko przekierować porty odpowiednio dla usług. ( Z ONT najlepiej DMZ do TP-Linka a z niego już przekierowanie portów)
Jeśli dostaniesz stałe IP to noip.com jest "trudne" ze względu na wymaganą zmianę IP. Domenę na stały IP można przypisać w noip.pl - router nie musi jej i tak aktualizować.

Zewn. IP jest za dopłatą. wolałbym aby operator przekierował mi porty na mój adres ip, tylko jaki jest port pod ddns ?

nie ma "portu pod DDNS"
porty są dla konkretnych usług (więc np. jest to 80 dla http czy 21 dla ftp oczywiście podałem porty standartowe, ale to teraz nie ma znaczenia)

DDNS działa w taki sposób:

  1. klient DDNS sprawdza jaki masz publiczny adres IP
  2. loguje się na twoje konto u dostawcy DDNS i tam przypisuje ten IP do "wirtualnej domeny" (w przypadku usług bezpłatnych jest to zawsze nazwa hosta w domenie należącej do danego dostawcy co ilustrują załączniki)
    ale jeśli adres IP się nie zmienił od poprzedniego sprawdzenia, to oczywiście nie ma żadnych akcji
  3. po upływie ustawionego odstępu między sprawdzeniami twojego IP widzianego od strony internetu klient wraca do punktu 1)
    tak ^ działają klienty "desktop" (czyli wersje dla windows, macos czy linux) oraz klient w openwrt i w gargoyle
    klienty wbudowane w routery są często mocno uproszczone i sprawdzenie realizują inaczej (na 100% tak działają routery Asusa i D-Linka oraz prawdopodobnie TP-Linka oczywiście na fabrycznym firmware) - otóż zamiast sprawdzić adres pod jakim widać nas od strony internetu używają adresu IP interfejsu WAN routera, stąd dodatkowe wymaganie, aby adres WAN routera był równocześnie adresem publicznym - o to zapewne chodziło Fotodetektor'owi
    (ale przypomnę, to nie jest ograniczenie usług typu DDNS lecz okrojonych klientów tych usług, stosując alternatywny soft często można osiągnąć interesujące rezultaty - oto przykład: Router ADSL + Darmowy DDNS
    ale na podstawie informacji o płatnym publicznym IP mogę powiedzieć tyle - nie masz szans na przekierowanie portów w infrastrukturze operatora
    MUSISZ wykupić sobie usługę publicznego IP
    to jest właśnie przykład na coś co się wyklucza :smiley:
    a konkretniej możliwość dostępu do publicznego IP dla klienta (nie ważne czy dostępu płatnego czy nie) wyklucza potencjalną możliwość przekierowania portów przez operatora (jest to całkiem zrozumiałe ze względu na poziom upierdliwości takich ruchów dla techników operatora i dlatego na przekierowanie portów dają się naciągnąć tylko mali operatorzy, którzy nie są w stanie "wysupłać" dla klienta publicznego IP)

zapomniałbym o załącznikach - widać na nich wszystkie darmowe domeny (stan na dziś), które można użyć w przypadku darmowej usługi noip.com

oczywiście zamiast "myhost" przypisujemy sobie dowolną nazwę hosta w dowolnej z darmowych domen (pod warunkiem, oczywiście, że taka nazwa jest wolna)