Problem z wejsciem do GUI routera TP-Link Archer MR200

Witam, od razu zaznaczam ze jestem naprawde swiezy co do tego wszystkiego, mozna powiedziec ze jestem po prostu casualowym uzytkownikiem. Otoz, po zainstalowaniu OpenWrt od Heinza: https://forum.archive.openwrt.org/viewtopic.php?id=64293&p=2#p342280 poprzez tftp recovery server czy cos w tym stylu, pierwsza rzecza ktora chcialem zrobic bylo dodanie luci-app-sqm do walki z bufferbloatem poniewaz glownie po to chcialem instalowac inny firmware. No i tu zaczyna sie problem, kiedy kabel WAN jest wpiety do routera nie jestem w stanie dostac sie na adres 192.168.1.1 czyli po prostu nie jestem w stanie dostac sie do konfiguracji routera:( Stworzylem watek na forum OpenWrt: https://forum.openwrt.org/t/cant-access-to-luci-router-configuration-site/34933 pewna osoba zasugerowala mi aktualizacje OpenWrt do najnowszej wersji wiec zrobilem to poprzez admin gui no i niestety to nie pomoglo.. Doszedlem juz do tego ze to raczej jest spowodowane bledna konfiguracja routera ktora to probuje "ustawiac" go na LTE podczas gdy wpiety jest kabel WAN(mam nadzieje ze rozumiecie co mam na mysli). Jezeli ktos jest w stanie mi pomoc to bardzo prosze o wytlumaczenie tego do poziomu kompletnego lajka zebym byl w stanie cokolwiek zrobic samemu.

Dodam jeszcze ze polaczenie z internetem stale sie traci srednio co 3 minuty i nie ma go przez okolo 20 sekund, w czasie tych 20 sekund jestem w stanie wejsc na 192.168.1.1 no ale po 20 sekundach znowu wszystko wraca do "normy". Czyli po prostu na zmiane, raz moge wejsc na admin gui a raz moge korzystac z internetu, nie wiem czy to w czymkolwiek pomoze ale taki jest fakt wiec wole o tym wspomniec.

@Heinz rzuć okiem na to proszę :smiley: Bo ty się tym routerem trochę bawiłeś.

Witaj. Ten MR200 ma domyślnie WAN jako usb0 czyli wewnętrzny modem. Musisz przekonfigurować switch i połączenie WAN aby ono było na jego wewnętrznym porcie WAN.
Nie pamiętam teraz który port w switchu jest portem 4 LAN/WAN, ale ja bym próbował najpierw port 0.
W switchu musisz dodać nowy vlan i na tym vlanie wybrać port 0 jako untagged i cpu jako tagget. W istniejącym Vlanie wybrać ten port 0 na off.
Coś takiego:

potem w konfiguracji wan zmienić interfejs z usb0 na eth0.2

Okej tak wiec, zrobilem to chyba poprawnie i niestety efekt jest tak jakbym odlaczyl WANA czyli dalej moge wejsc na konfiguracje a niestety internetu nie ma:( Na dole skrinki z moich ustawien:

Wan widać ustawiłeś dobrze jednak nie uzyskał on adresu IP. Spróbuj zamienić kable między portami LAN1 i LAN4

Niestety Windows nie potrafi zidentyfikowac sieci a co za tym idzie nie mam dostepu ani do internetu ani do gui. Nie wiem czy o tym wspominałem ale kabel WAN idzie od adaptera PoE wiec to tez moze miec jakies znaczenie.

Jaka jest adresacja w sieci WAN? Może masz kolizję i adresy się dublują? Jak masz na WANie 192.168.1.x a Openwrt również na 192.168.1.x to działać to nie będzie

Nie do końca wiem jak to sprawdzić bo w interfejsie jest tylko ustawione dhcp a o adresie nic nie ma:(

Spróbuj podłączyć wan bezpośrednio do komputera. Jak zadziała internet to uruchom CMD i wpisz polecenie IPCONFIG/ALL i zobaczysz jaki adres IP otrzymałeś.

Wydaje sie że masz racje. Podpiąłem notebooka starego bo do kompa to kabel za krotki i w ipconfigu w zakladke Karta Sieci Ethernet IP v4 to bylo 192.168.1.121

To musisz w interfejsach - lan zmienić adres IP na np 192.168.2.1
Po zapisaniu ustawień dostęp do GUI będzie pod ustawionym adresem.

Z tego co pamietam juz to robilem tylko że bez uprzednich kroków ktore mi podałeś wiec mam nadzieje że teraz efekt bedzie inny.

Niestety dalej nie mam dostępu do internetu nawet po zmianie ip v4:(

No to po kolei.
Masz dostęp do routera kiedy jest kabel wan podłączony?
Jesteś 100% pewien ze ten prot który wydzieliłeś do WAN to ten do którego podłączasz kabel?

Mam dostęp tylko i wyłącznie do routera nawet kiedy kabel WAN jest podpięty ale to tylko po tych zmianach w switchach które mi zasugerowałeś. Jestem pewien ponieważ po wpięciu kabla WAN do portu LAN/WAN w switchach pojawia sie 100baseT full-duplex na LAN 4 ktory wlasnie edytowałem, zdjecie poniżej to pokazuje(soreczka za zdjecie telefonem ale niestety aktualnie do internetu na komputerze dostępu nie mam jak już wiesz)

to teraz sprawdzenie połączenia wan w interfejsach. czy wszystko jest zaznaczone to co ma być.
Pokaż jak masz to ustawione.

Swoja droga zanim to zrobie to w sumie wspomne o tym ze od adaptera port od ktorego wychodzi kabel WAN nazywa sie LAN, nie mam pojecia czy to ma jakiekolwiek znaczenie ale wole o tym wspomniec.

Wyslac screeny wszystkich ustawien w kazdej zakladce interfejsu WAN?

Nie. teoretycznie to wszystko jest LANem tylko przejście z jednej sieci w drugą to już jest tak jakby wyjście do WAN.

Tak

A oto skrinki:

Wszystko wygląda OK i powinno działać. Dla zasady wywal WAN6 bo to i tak Ci niepotrzebne.