Problem z serwerem FTP routera TL-WDR4300 działajacym w trybie WDS z TL-WR340G

Witam wszystkich.
Po zakupie dodatkowego routera do mojej sieci domowej napotkałem się z problemem konfiguracji serwera FTP na routerze TL-WDR4300,
jako, że nie jestem wystarczająco mocny w tego typu konfiguracjach postaram się opisać jak zbudowana jest sieć i gdzie pojawia się problem.
Dostawcą internetu jest multimedia, modem Cisco EPC3010 a do niego kablem LAN podłączony router TL-WR340G, następnie w innym pokoju nowo zakupiony router TL-WDR4300 działający w trybie mostu po wi-fi 2.4GHz do którego podłączone są dwa kable LAN + dysk USB.
Konfiguracja mostu WDS wykonana dokładnie według:
http://www.tp-link.com.pl/article/?faqid=227
internet jak i sieć działa bez zarzutu, z tym problemu nie ma.
Problem pojawia się gdy chce skorzystać z funkcji serwera FTP jaką oferuje router TL-WDR4300. Konfiguracja FTP wykonana według:
http://www.tp-link.com.pl/article/?faqid=341
dysk w sieci lokalnej działa bez zarzutu, jest dostęp po lokalnym ip routera.
Problem pojawia się z dostępem z zewnątrz, a raczej nie ma mowy o dostępie skoro router nie przydziela publicznego ip dla dysku.

Druga sprawa, że sam router TL-WDR4300 nie ma dla siebie tekiego ip przydzielonego, nie znam się zbytnio na WDS i nie wiem czy w tej konfiguracji sieci i trybie pracy WDS drugi router powinien je mieć czy nie.

Druga sprawa dotyczy portu 21
Naczytałem się trochę na forach i wiem, że port 21 musi być otwarty jeśli chcę korzystać z FTP, ale niestety nie jest

a gdy próbuje go ustawić, podając ip routera, ustawiając FTP i numer portu to wyskakuje błąd tego typu:

Niestety nigdzie nie znalazłem rozwiązania czym ten błąd jest spowodowany.
Podsumowując. Tak naprawdę, nie wiem czy problem tkwi w błędnej konfiguracji WDS skoro drugi router nie ma ip publicznego (ale z drugiej strony sieć działa jak należy), czy z powodu tego, że nie jestem w stanie ustawić port 21. Jeszcze jedna rzecz którą próbowałem to podłączenie routera TL-WDR4300 bezpośrednio do modemu, tak żeby nie musiał działać w trybie WDS, wtedy oczywiście numer ip publiczny został mu przypisany, dla dysku FTP ip również zostało przypisane, lecz dostępu po publicznym ip do dysku nie było, tylko po lokalnym działało, ale muszę dodać że z portem 21 był taki sam problem bo nie chciał się ustawić i wyskakiwał taki sam błąd jak w konfiguracji sieci gdzie router TL-WDR4300 działa w trybie WDS.
Nie mam pojęcie jak ten problem rozwiązać. Czytałem na forach, że były podobne problemy z brakiem dostępu do FTP i należało zadzwonić do dostawcy internetu i poprosić o odblokowanie odpowiednich portów (czy o coś podobnego), i to pomagało. Tylko, że w mojej sytuacji sam już nie wiem czy to o to chodzi czy o coś innego.
Bardzo prosiłbym i pomoc, jeśli potrzeba dodatkowych informacji to niezwłocznie ich udzielę.

Musisz dowiedzieć się na jakim IP pracuje WDR4300 (wg poradnika będzie miał 192.168.1.2)
Na WR340G wykonujesz przekierowanie portu (21 FTP) na IP WDR4300.

Bardzo dziękuję za odpowiedź, ale WDR4300 pracuje dokładnie na takim ip jak mówiłeś

natomiast na WR340G jest nastawione przekierowanie portu 21:

ale niestety to nie pomaga, chciałbym dodać, że wcześniej już miałem tak ustawione, tylko zapomniałem o tym wspomnieć w pierwszym poście.
Dla ścisłości dorzucę jeszcze screen z ustawienia portu 21, może tam robię coś źle?

W takim razie co innego może być przyczyną problemów?

Przekierowanie robisz na routerze brzegowym ( ten który ma na porcie WAN zewnętrzne IP)

Tak właśnie zrobiłem, proszę spojrzeć na screeny w górnym prawym rogu zaznaczone jest na czerwono z którego routera jest screen a więc z którego routera pochodzą ustawienia, wydaje mi się, że wykonałem dobrze.

Fakt. Moje niedopatrzenie.
Pokaż zakładkę status z tego WR340G

Nic nie szkodzi :slight_smile:
a oto zakładka status:

Spróbuj najpierw dodać IP 192.168.1.2 do DMZ na 340G i zrestartuj router.
Sprawdź też czy w sieci lokalnej działa serwer ftp pod adresem ftp://192.168.1.2/

Wykonałem to o czym mówiłeś:

i zresetowałem dwa routery, ale nic się nie zmieniło, tak jak serwer FTP nie miał publicznego IP przydzielonego tak dalej nie ma.
Serwer w sieci lokalnej działa bez zarzutu.
Dalej nie mam pojęcie co jest nie tak.

Nie mam pojęcia dlaczego to nie działa.
Może dla próby podłącz tego WDR4300 pod modem do portu WAN i sprawdź czy FTP zadziała z zewnątrz.

Cytuje sam siebie :slight_smile:

Sorki.
Może być że multimedia blokuje zapytania z zewnątrz dlatego nie da się dostać do routera.
Mozesz jeszcze spróbować wyłączyć firewall w WR340G. Zakładka Security - Basic Security, wszystkie pozycje na Disable.

Co chodzi o multimedie to właśnie chciałem się najpierw upewnić, że ja wszystko mam dobrze skonfigurowane zanim zacznę ich o coś prosić :slight_smile:
a co do firewall to ustawienia mam takie:

Jest jedna sprawa którą dziś zauważyłem podczas kolejnych nieudanych prób konfiguracji a która może się przydać osobom które mają doświadczenie w tym temacie, mianowicie, gdy najpierw włączę serwer FTP a następnie próbuje włączyć port 21 na routerze TL-WDR4300 to jest to nie możliwe i wyskakuje błąd z którego screen wstawiłem w pierwszym poście, natomiast jeśli wyłączę serwer FTP i chcę najpierw ustawić port 21 to wtedy da się go ustawić, i na adres lokalny pierwszego serwera i na drugiego serwera (próbowałem dwa bo tak naprawdę nie wiem na który ma być i czy wogóle? ), ale jeśli go ustawie i później chcę włączyć serwer FTP to po jego włączenie, port 21 samoistnie się wyłącza

czy ktoś ma jakieś pomysły na rozwiązanie problemu?
czy ktoś może mi powiedzieć czy w ogóle drugi router działający w trybie mostu powinien nie mieć przydzielanego ip publicznego jeśli chcę mieć serwer FTP postawiony na nim?
czy istnieje możliwość że faktycznie jest blokada portu 21 od strony multimedi? albo modemu?
Każdą sugestię, poradę chętnie wysłucham i wypróbuję.

Ja u Ciebie widzę problem z otwarciem portów z zewnątrz (np operator Cie blokuje).
Nie musisz robić żadnego przekierowania na WDR4300 bo on nie ma nic podłączone do WAN, a przekierowanie działa tak że przekazuje zapytania od strony WAN na IP w LAN na odpowiednim porcie.

W takim razie jutro zadzwonię do multimedi i zobaczymy co powiedzą

Sprawa wygląda tak:
Konsultant sprawdził i zapewnił mnie, że port 21 nie jest blokowany ani od ich strony ani nie robi to modem cisco.
Jeszcze raz spróbowałem zmienić konfigurację sieci i podłączyłem router TL-WDR4300 bezpośrednio do modemu i skonfigurowałem tak aby działał jako router brzegowy. I co się okazało? Serwer FTP zadziałał, ale tylko jeśli łączę się z nim z poza sieci lokalnej w której jest router. Łącząc się z wenątrz sieci lokalnej (ale oczywiście po publicznym ip) nie da się połączyć, natomiast z zewnątrz da.
Jest to już połowa sukcesu ale niestety mnie taka konfiguracja sprzętowa sieci nie interesuje ponieważ zależy mi na tym aby to TL-WR340G działał jako brzegowy a TL-WDR4300 stał w innym pokoju i działał w trybie mostu.
W takim razie z czym może być problem? Z ustawieniami mostu czy może z przekierowaniem portu 21 TL-WR340G na ip lokalne TL-WDR4300? Chociaż status jest poprawny więc teoretycznie to powinno działać.
Nie mam pomysłu jakich zmian w konfiguracji routerów mogę dokonać aby zaczęło to funkcjonować jak chcę.
Czy ma ktoś jakieś pomysły? Z góry dziękuję za zainteresowanie.

W pierwszej kolejności podłącz WR340 jako brzegowy i sprawdź czy na WAN-ie jest publiczne IP.

tak mam na WAN-ie publiczne ip na routerze TL-WR340G, który jest podłączony jak router brzegowy (bezpośrednio kablem LAN do modemu)

Podłączasz teraz WDR-a bezprzewodowo (w trybie WDS) do głównego WR340, dobrze rozumiem?