Powerline i dwie sieci w jednym obwodzie elektrycznym

Mam budynek z kilkoma pomieszczeniami. W budynku jest dwóch dostawców internetu, a co za tym idzie - dwie niezależne sieci, czyli mówiąc jeszcze prościej - dwa routery z włączonymi serwerami DHCP.
Pomiędzy owymi kilkoma pomieszczeniami trzeba położyć kabel, aby wyeliminować sieć WiFi (jest to stara kamienica, ściany po 80-90cm, więc wifi nie daje rady). Wszystkie gniazdka są na jednej fazie, w każdym pomieszczeniu można użyć transmiterów.
Pytanie - czy da się to zrobić, używając wyłącznie transmiterów? Z jednego i drugiego routera (w innych pomieszczeniach) wyprowadzam kabel do transmitera w gniazdku. W trzecim pomieszczeniu wpinam transmiter, podpinam laptopa i... Z którego routera dostanę adres IP z DHCP? :wink: Czy można tak sparować transmitery, aby np. 4 sztuki były w jednym obwodzie elektrycznym, ale tworzyły dwie odrębne niezależne sieci? (2+2)

Możesz sparować wszystkie w jedną sieć a adresację w DHCP routerów dopisać dla konkretnych adresów fizycznych. Adresy routerów oczywiście w różnych podsieciach.

czyli ustawić statyczne IP. Jest to jakieś rozwiązanie, ale dodając nowy komputer do sieci za każdym razem trzeba będzie dopisywać nowy mac-adres. Dla ludzi po 50-tce, używających komputera tylko do Worda i internetu, to może być bariera nie do pokonania :wink:

Statycznie tylko w DHCP routera, karta adresację będzie pobierała automatycznie (zawsze taką samą).

Jakaś administracja będzie potrzeba, pytanie czy tak często będą się zmieniały te komputery w sieci.

Oczywiście że statyczne DHCP wyłącznie na routerze, komputery mają dynamiczne.
Zastanawiam się jednak, czy da się sparować transmitery tak, jak pisałem wcześniej (2+2). Przyznam, że nie znam oprogramowania do powerline`ów.

Na jednej fazie nie będzie żadnego problemu ze sparowaniem PLC.

To już sprawdziłem. Ale chodzi mi po podłączenie 4 transmiterów do gniazdek w różnych pomieszczeniach, ale w taki sposób, aby 1 widział tylko 2, a 3 widział tylko 4. Chodzi o zrobienie dwóch osobnych sieci.

Jak sam dobrze wiesz PLC parujesz przez przycisk więc w pierwszej kolejności jedna para a potem druga para transmiterów.

Tak się prawdopodobnie nie da zrobić. Jeden nadajnik i kilka odbiorników ale w jednej sieci to tak. Musi być zawsze para-nadajnik i odbiornik.

Mam właśnie wątpliwości, stąd pytanie. Pozostanie chyba jutro sprawdzić, wówczas będzie jasne.

Próbowałem z 2szt PA4010 i PA4010 z WPA281 sparowały się w obrębie jednego mieszkania i nie było problemu. Mówię oczywiście o 2+2 w tej samej sieci 230V,

Na 100% powinno zadziałać sparowanie kilku odbiorników do jednego nadajnika który musi pobrać sygnał kablowy z routera.

Chaca, przeczytaj uważnie od początku. Jest jeden obwód elektryczny, ale dwa routery. Chcę zrobić dwie niezależne sieci - bez wiercenia i przeciągania kabli. 4 transmitery w sieci mają być podzielone po 2, tak aby sieci nie były ze sobą połączone. O to pytam.

Jeżeli routery adresacyjnie będą w różnych podsieciach a DHCP będzie na sztywno do mac-ów to nawet interfejsy ethernet mogą być w tej samej sieci fizycznie spięte przez switch-a czy PLC.

To wiem, wolałbym jednak, aby DHCP było dynamiczne, bez przypisanych mac`ów na stałe.

To pozostaje zrobić doświadczenie i to na miejscu instalacji bo znając "stare kamienice" to instalacje mogą być w nie najlepszym stanie.

Ok rozumiem. Parowałem transmitery ale do jednego nadajnika w jednej sieci, z tym nie było problemu. Dokładnie pozostaje tylko sprawdzić na obwodzie.

Na miejscu sprawdziłem każde gniazdko, czy w ogóle się spinają ze sobą. Szału nie ma, idzie 20Mbit, ale to ma być sieć wyłącznie do otwierania i zapisywania dokumentów WORDa z serwera (komputera z udostępnionym dyskiem), więc wystarczy. Po WiFi leci niecałe 0,5Mbit.
Sprawdzę jutro w jednym obwodzie cztery transmitery. Jeśli nie da się ich odseparować 2+2, pozostanie statyczne DHCP.
Jeszcze zapytam. Rozumiem, że w sytuacji, jak wyżej (20Mbit), nie będzie miało znaczenia (poza kosztami), czy użyję PLC 200Mbps, czy 500Mbps?

Z tego co wiem parowane są 128bit-owym kluczem AES więc jedynie zakłócenia i stan instalacji może uniemożliwić ich równoległą pracę. Czekamy na info :wink:

Do tej predkości nie będzie miało to znaczenia.