Po niecałej dobie urządzenia w sieci lokalnej przestają widzieć się wzajemnie

Witam Was!
Przybywam z problem, którego rozwiązania nigdzie nie mogę znaleźć. Jest dość rzadko poruszany, choćby tutaj-> http://www.eightforums.com/network-sharing/36895-computer-disappears-local-network-after-few-hours-2.html#post353178
Router: urządzenie ADSL TP-Link TD-W8961ND, V3 - firmware wydaje się być aktualne
Łącze: Netia
Charakterystyka sieci:
a. router do którego po kablu podłączony jest serwer NAS od Synology
b. laptop i tablet, oba na Windows 8.1 - współdzielą mysz i klawiaturę, współdzielą wzajemnie swoje zasoby w bibliotekach
c. drukarka po WiFi
d. drobnica w postaci telefonów

Problem:
Po kilkunastu godzinach bądź dobie urządzenia w sieci lokalnej nie widzą się wzajemnie lecz nadal mają dostęp do internetu w świetnej jakości i stabilności. Serwer Synology znika mimo że da się wejść na jego zaplecze po IP (tu ciekawostka: IP nie jest widoczne na liście urządzeń w panelu admina TP-Link, to jednak nie jest problemem).
Tymczasowe rozwiązanie:
Reset routera bądź chociaż zmiana kanału WiFi - całość działa natychmiast. Niestety do czasu i tu ciekawostka: urządzenia nie widzą się zawsze 'rano'. Przypuszczam więc że ma to związek z wyłączeniem/uśpieniem urządzeń lub ich obniżoną aktywnością.

Wykluczone:
Oszczędzanie energii kart sieciowych w komputerach, wyłączone a poza tym problem pojawił się wraz z nowym routerem. Problem dotyczy też urządzenia połączonego po kablu oraz drukarki.

Ten sam zestaw laptop+tablet współdzielą mysz i klawiaturę oraz widzą się wzajemnie w każdej innej sieci bardzo stabilnie i także ponad dobę.
Wyłączyłem coś co jest określone w sekcji LAN jako Multicast i IGMP - zupełnie bez wpływu na powyższy problem. (Przy okazji pytanie też jak powinienem to skonfigurować poprawnie?)

Rozważyłem już chyba wszystko choc przyznaję, że o ustawieniach sieci mam niestety marne pojęcie :confused:

Może mieć to związek ze zmiennym IP. Adres zmienia się raz na dobę.

Spróbuj zwiększyć "Lease time" w sekcji DHCP.

Dotąd czas był ustawiony na domyślne 72h (3 dni) więc to i tak dużo ponad częstotliwość występowania problemu. Eksperymentalnie zmieniłem na niewiele ponad 4 dni.
W międzyczasie ustawiłem też na stałe kanały wifi na 1+5 ale niestety od dziś już problem ten sam więc Auto nic tu nie zmienia:/ To był dotąd najbliższy trop bo zmiana kanału nawet bez resetowania routera sprawiała że wszystko działa od razu ...ale i tak do czasu.

Masz jakoś zmapowany ten dysk na komputerze czy korzystasz z jakiejś aplikacji? Adresacja jest z DHCP czy rezerwacja po adresach fizycznych?

Nigdy nie mapowałem - korzystałem bezpośrednio przez Sieć lokalną, jest widoczny tak samo jakby to był inny komputer. Dla drukarki, dysku i laptopa z tabletem dodałem stałe IP. Drukarce i dyskowi już wcześniej przypisywałem stałe, komputerowi i tabletowi tylko teraz w ramach testów. Nie powinno mieć to jednak związku bo jeśli urządzenia znikają to wszystkie nie widzą się wzajemnie.

Nie potrafię chyba dokłądnie odpowiedzieć na Twoje pytanie więc załączam zrzut ekranu. Na podstawie nr MAC przypisałem IP w właśnie DHCP.

Dodaję zrzut ekranu bezpośrednio:

Skoro masz przypisane stałe adresy IP do kart sieciowych to DHCP start zrób od 192.168.1.110. Save i reboot routera po zmiane konfiguracji.

Zrobiłem jak polecono!
Początkowo urządzenia widziały się, współdzielenie myszy działało od razu ale zero internetu. Po jakimś jednak czasie wszystko zaczęło działać, nawet drukarka nagle wypluła to co było wcześniej zbuforowane.
Nowe numery IP były przypisane kolejno, brak jednak dysku Synology (podłączony po kablu do routera). Początkowo był widoczny pod numerem IP 192.168.1.111 teraz jednak nie ma go znów ale po dłuższym czasie pojawiło się niezidentyfikowane urządzenie w otoczeniu sieciowym. Urządzenie zniknęło ale mam jego nr MAC więc przypiszę stały IP bo to pewnie wspomniane Synology.
Pytanie teraz czy całość przetrwa do jutra nie znikając już w sieci. Przywrócić Lease time do wartości domyślnej? Przypisać stałe IP dla komputerów i drukarki?

Przywrócić Lease time do wartości domyślnej? Przypisać stałe IP dla komputerów i drukarki?
Jeżeli urządzenia działają stacjonarnie to spokojnie możesz przypisać adresację na stałe w zakresie od 101 do 109. Dlatego mówiłem o włączeniu DHCP od 110 w górę.

....i przepadło.
Nawet nie zdążyłem przypisać stałego IP Synology po numerze MAC a już mi wyskoczył komunikat z Muse without borders (wspóldzielenie myszy i klawiatury). Urządzenia w sieci lokalnej niby są widoczne ale nie da się ich otworzyć w żaden sposób.
Takiej sytuacji jeszcze nie było muszę przyznać. Zawsze to wszystko pojawiało się po ok. kilkunastu godzinach/dobie od restartu routera.

Zrób porządek z tymi adresami tak jak mówiłem.

Ale i tak TP-Link nie pozwala mi przypisać stałych IP dla numerów z niższego zakresu, jedynie od 110 włącznie.
BTW tak wygląda komunikat z programu do współdzielenia myszy. To po nim w pierwszej kolejności wiem, że sieć padła i wszystko inne również nie będzie działać.

To dopisz jakieś niższe tak aby zakres DHCP nie nakładał się na adresy statyczne.

BTW tak wygląda komunikat z programu do współdzielenia myszy. To po nim w pierwszej kolejności wiem, że sieć padła i wszystko inne również nie będzie działać
Nie znam tej aplikacji więc trudno mi coś powiedzieć. Możliwe że to ona miesza coś w sieci rozsyłając jakiś broadcasty po sieci.

OK, dolny próg przesunięty znów na 100, wszystkie ważniejsze urządzenia są na stałe powyżej 110. W tym momencie: działa! Wszystko jednak rozstrzygnie się jak zwykle kolejnego dnia.
Program raczej nie powinien zbyt dużo tu mieszać bo na poprzednim routerze działał bez większych problemów. Podobnie na innej sieci gdzie zdarzało się korzystać przez tydzień albo i lepiej w konfiguracji tablet + laptop ze współdzieleniem bibliotek i klawiatury z myszą.
Zaraportuję jutro jak ma się sprawa. Tymczasem dziękuję niesamowicie za zaangażowanie! :slight_smile:

Czekam na wyniki. Jeżeli się coś posypie to będziemy dalej kombinować.

Niestety, drugi dzień testów bez włączonego Mouse without borders (współdzielenie myszy i klawiatury) a problem w całej sieci taki sam :confused:

Spróbuj wgrać ponownie firmware: http://www.tp-link.com.pl/Resources/software/TD-W8961ND_V_3_120524.zip
Nie przywracaj starej konfiguracji tylko ustaw wszystko od nowa.

Witam Was ponownie!
Niestety dopiero po paru dniach udało się wgrać od nowa firmware (wcześniej był już aktualny). Po wgraniu hard reset zgodnie z zaleceniem.
Niestety po dwóch dniach testów objawy nadal te same :confused: Powoli kończą się pomysły :confused:

Co bym zrobił to załatwił sobie jakiś routerbezprzewodowy, wstawił zaraz za W8951ND i skonfigurował pod swoją sieć i sprawdził co będzie się działo. Wyeliminujesz w ten sposób uszkodzenie twojego routera.