Orange FunBox + TP-LINK TD-W8960N

Witam, od wczoraj mam internet w Orange 80Mb, z tego co mówili to jest VDSL. Dostałem do niego modem Orange FunBox o taki:

Niestety nie mogę go ustawić w miejscu mojego TP-LINKa bo nie może wisieć na ścianach, no i dostęp do prądu jest dość ograniczony. Niestety nie ma on takich silnych anten jak TP-LINK, który wisi na parterze a sygnał jest na piętrze, w piwnicy i w ogrodzie. Monter zalecił żebym podłączył router TP-LINK kablem Ethernet z FunBoxem. Działać, działa, ale 1 z laptopów ma problemy z łączeniem się. Moje pytanie brzmi:

  1. Czy muszę coś zmienić w ustawieniach TP-LINKa i FunBoxa, gdy jeden służy jako router, a drugi jako wzmacniacz? (Nie wiem czy ma to jakąś fachową nazwę)
  2. Czy sygnały Wi-Fi mogą jakoś ze sobą kolidować? Bo nazwy mają np: Sieć Domowa i Sieć Domowa 2, hasła też podobne. Czy po prostu wyłączyć Wi-Fi w FunBoxie by szło tylko przez TP-LINKa.
  3. Wi-Fi używane jest na 2 laptopach, smartfonie, konsoli i TV. Czy muszę ją jakoś podzielić lub pozmieniać pasma by sieć była stabilniejsza?
  4. Dość często tracę połączenie, prawdopodobnie FunBox się jakoś resetuje? Czy można to jakoś zmienić lub ustawić by działo się tylko w nocy? Czy jest to wina czegoś innego?
  5. W panelu FunBoxa wyświetla mi się że po sieci przewodowej podłączony jest PC5, PC8 i PC7, a przecież podłączony jest tylko TP-LINK, to jakiś błąd?
  6. Teraz gdy wbijam 192.168... loguje się do FunBoxa, czy mogę jakoś zalogować się bezprzewodowo do TP-LINKa?

Trochę dużo tych pytań, ale mam nadzieję że będziecie wstanie mi pomóc. Z góry dzięki. :wink:

Przykład adresacji:
Funbox 192.168.1.1
TP-Link 192.168.1.200 z wyłączonym DHCP (disable)
Nazwa sieci jak i zabezpieczenia na jednym i drugim mogą być identyczne, wtedy komputer będzie widział jedną sieć. Nie jest to oczywiście wymogiem.

ad1- jak pisał jimasek zmiana adresacji TP-Linka z poza zakresu DHCP FB.
ad2-nazwy mogą pozostać te same, będą widziane jako jedna sieć.
ad3- nie ma takiej potrzeby.
ad4- tu musiał byś temat nie co rozwinąć.
ad5- błędy systemowe
ad6- patrz ad1

Ok, zrobiłem jedną wspólną sieć dla obu i wyłączyłem to DHCP. Nic już więcej nie muszę zmieniać?
A co do pkt 4, to jak pisałem ten temat to chyba z 3 razy zgubiłem internet, zasięg był tylko pojawił się przy nim ten mały wykrzyknik, po chwili oczywiście wszystko działało dalej, tylko jestem ciekaw dlaczego tak się dzieje i czy można temu jakoś zaradzić :wink:

Nic nie musisz już zmieniać. Co do FB to nie znam dobrze tego wynalazku.

I jeszcze jedno pytanko, bo w TP-LINKu zmieniłem adres na 192.168.1.2, a jak wchodzę w stan połączenia w PS4 to Brama Domyślna, Podstawowy i Dodatkowy serwer DNS są na 192.168.1.1 czy to oznacza że ona popiera sygnał z tego FunBoxa, czy to bez znaczenia? Bo spadło natężenie sygnału z ok 60% do ok 40%, bo FunBox ma słabszy zasięg. I czy jest sens zmieniać i ustawiać inne kanały? Bo wiem że jest program do sprawdzania które są wolne lub najmniej zawalone i na te najlepiej ustawiać?

Tak może być, z tytułu takiego iż TP-Link ma wyłączony serwer DHCP. Daj pomiar z programu inSSIDer.

To chcesz jako zrzut ekranu czy on ma jakąś możliwość zapisywania? Ale z tego co widzę to jedna idzie na kanale 1, a druga na kanale 6.
A da się ustawić tak by konsola łapała sygnał z mocniejszego źródła? :wink:

Jakość sygnału masz poza granicą dopuszczalnej tolerancji. Jak możesz to ustaw na kanałach 9-13 choć nie wiem czy to coś zmieni. Ten Livebox to jakaś sąsiednia sieć?

A po czym widzisz że jest "poza granicą dopuszczalnej tolerancji"? I czym to skutkuje? Kanały ustawić na obu urządzeniach? :wink:

Twoja sieć to Bubu Network, jeżeli tak to jest poza granicą dopuszczalnego sygnału wynoszącego -70dB. Poniżej tej wartości skutkuje to marną jakością sygnału, zrywaniami, brakiem łączności między urządzeniami.

A te kanały to ustawić w obu urządzeniach takie same? :wink:
I co zrobić by jakoś poprawić ten sygnał? ???

Tylko na tym z którego jest nadawana ta sieć.

Zmieniłem na obu urządzeniach FunBoxie i TP-LINKu, ale szczerze mówiąc nie wiele to dało :wink:
Tu masz screen z panelu TP-LINKa:

Wszystko jest dobrze ustawione?

Wszystko jest dobrze. Martwi mnie jedynie ta bardzo niska wartość sygnału. Ona jest mierzona z FB czy TP-LInka?

Mówisz o tym screenie co wysłałem? 1 z FB, 2 z TP-LINKa :wink:
Btw. co to w ogóle jest ta technologia VDSL? Nie pójdzie to na routerze ze zwykłym ADSL? Może ten FB w ogóle nie jest potrzebny :wink: