MR3420 problemy z gargoyle 1.6.1.3

Witam

Jeden wątek już zamknąłem a tu dalsze problemy z routerem.
Zainstalowałem Gargoyle 1.6.1.3 aby móc zrobić AP
Oprogramowanie się zainstalowało, wszystko ok,
Można już wybrać opcję MOST/PRZEKAŻNIK - czyli też OK
Ale jak zmienię IP routera i zatwierdzam zmiany
to automatycznie się wylogowuje i router z nowym IP już nie gada z komputerem.
Nie da się wywołać routera po tym nowym IP (po starym tez nie)
Próbowałem na EE i Fox na kompie z XP i Win7
Czy ktoś wie które oprogramowanie będzie stabilniejsze i obsługiwało AP na MR3420?
Czy ktoś wie dlaczego wychodziły kolejne wersje na MR3420? Co takiego ulepszali że potrzeba było ciągle coś zmieniać?
Nie rozumiem skąd ten zachwyt na Gargoyle jak to takie niestabilne i tak bardzo wolno gada na nim router z kompem.
Jest tam jeszcze wiele do poprawy. To taka opinia amatora :slight_smile:

a czy ten nowy IP jest wewnątrz zakresu twojej podsieci? i równocześnie spoza puli DHCP głównego routera?

zdajesz sobie sprawę z tego, że prawidłowych konfiguracji są miliony, ale nieprawidłowych dużo więcej?

każda wersja gargoyle pracująca na tym sprzęcie może pracować jako AP - wystarczy skonfigurować do pracy bez WAN i wyłączyć DHCP (oczywiście musisz ustawić IP z zakresu sieci głównego routera , ale spoza jego puli DHCP)

następnie podpinasz jeden z portów LAN TL-MR3420 kablem do portu LAN głównego routera (czyli tego który pracuje jako router z NATem, a nie samodzielny AP)

jeśli znajdę to podrzucę linka - kiedyś dość szczegółowo opisywałem konfigurację TL-MR740 jako AP, a TL-MR3420 konfiguruje się do tego celu identycznie

[edit] znalazłem (nie było łatwo, na szczęście nie było to bardzo dawno) - oto ten opis:

coś musisz robić źle, więc opisz wszystkie kroki i daj screenshoty z konfiguracji głównego routera

wcześniej opisywane ograniczenie dotyczy tylko trybu repaetera, który zniknął w wersji 1.6.1.4 bodajże
więc co potrzebujesz uzyskać: AP czy repaeater?

zachwyty nad gargoyle wynikają z

  1. dużo większych możliwości i elastyczności konfiguracji od fabrycznego oprogramowania, ale trzeba je umieć wykorzystać (w linku, który podałem powyżej widać choćby zastosowanie w charakterze klienta DARMOWYCH serwisów DDNS, co np. nie jest możliwe w fabrycznym sofcie ani gdy router nie pracuje w charakterze routera, bo fabryczny soft wspiera 2 czy 3 serwisy jeśli się nie mylę wszystkie płatne, i to działa tylko gdy jest głównym routerem)

  2. stabilności jak skała (opoka?) - no może nie w każdej wersji!, ale twoje problemy prawdopodobnie wynikają raczej z czegoś innego niż braku stabilności tego orogramowania

  3. bajecznej łatwości konfiguracji (w porównaniu z innym alternatywnym oprogramowaniem, w szczególności mam na myśli "gołe" openwrt, czyli bez interfejsu graficznego), ta łatwość konfiguracji niestety w pewnym stopniu ogranicza elastyczność konfiguracji (ale część ograniczeń wynika po prostu z tego, że spora cześć starszych modeli routerów ma sprzęt "wykrojony na styk" i to dotyczy też twojego routera, któremu brakuje pamięci flash na bardziej zaawansowany soft)

PS nie wiem też czy twój TL-MR3420 jest w przyzwoitym stanie technicznym

a wieszasz psy na sofcie (swoją drogą na dość starej wersji, bo na współczesne wersje ten sprzęt jest "za cienki")

Głównym routerem w twojej sieci jest? Jaki masz poziom sygnału z głównego routera na TP-linku? Jaki masz adres IP na głównym routerze? Na jaki zmieniasz na TP-linku? Pokaż jakieś print screen-y z twojej konfiguracji!?
Najprościej powiedzieć że coś nie działa i wszystko jest bee...

Witam
Panowie, odpowiem Wam szczegółowo o mojej sieci i ustawieniach jak znajdę chwilke czasu. Przy dwumiesięcznym dziecku nie mam czasu na zabawy z netem :slight_smile: baaaaaa nie mam czasu na inne rzeczy :slight_smile: a co dopiero na kaprys zrobienia z MR3420 AP i podłączenie pieca na ekogroszek aby w sieci można było oglądać i sterowac :).
Dziękuję Wam za pomoc, bo widzę chęci i rzeczowe porady.
Nie krytykuje oprogramowania alternatywnego, fakt jest faktem że po zmianie IP nie mogłem się do niego zalogować, ale spróbuję poszukać problemu u siebie.
Sieć wygląda nastepująco
Dostawca internetu: lokalny dostawca, światłowód do domu, potem jakaś przełacznica czy coś takiego i to wpięte do mojego routera.
Mój router to: ASUS RT-AC51U (wcześniej był ten MR3420)
Logowanie po przez PPPoE (login i hasło)
IP192.168.1.1
Zmiana Routera nastąpiła z powodu wieszania się WI-FI (a bałem się zmienić oprogramowanie bo Router był na gwarancji)
Został mi ten MR3420 i chciałem go wykorzystać jako bezkablowe połączenie sterownika pieca na ekogroszek (zlokalizowany w piwnicy)
Okazał się że MR3420 nie ma AP (albo klienta - choć różnicy za bardzo nie kumam)
To mnie zmusiło do zmiany oprogramowania na GARGOYLE.
Zainstalowałem jakieś nowe i nie mogłem uzyc funkcji MOST/Przekaźnik
Dostałem tu na Forum podpowiedź że nowe oprogramowanie nie daje możliwości obsługi tego mimo że jest taka opcja widoczna.
Kazano mi poszukać starszej wersji max 1.6.1.3 (dziękuję z góry za link skąd mogłem pobrać)
Tak zrobiłem.
I okazało się że po ustawieniu IP na inny niż 192.168.1.1 (ustawiałem z końcówką 222)
router się wylogowywał i nie można było go wywołać po nowym ani po starym adresie IP.
A dlaczego chciałem się zalogować do niego ponownie, bo nie można zmienić w danej zakłądce ustawień i przejść do następnej
(w tym przypadku chodzi o zakłądkę gdzie moge wyłączyć przydział DHCP) i wszystko zatwierdzić jednym ZATWIERDZ.
Tylko każda zakładka osobno.
Ale spróbuje najpierw wyłączyć DHCP a potem zalogować się u ustawić MOST/Przekaźnik - może ta kolejność pomoże,
bo nawet jak stracę możliwość logowania do MR3420 to jest szansa że zmiany wprowadzone zadziałają i nie będę miał potrzeby tam grzebania :slight_smile:
Nie znam się na routerach :slight_smile: nigdy tego nie ukrywałem.
Dlatego muszę sprawdzić zakres adresów w ASUSie
Ale wydawało mi się że to nie ma znaczenia gdy chce się po kablu zalogować do MR3420 po zmianie jego IP.
Tak czy siak powinienem się zalogować i dokonywać kolejnych ustawień.

w dużym skrócie potrzebujesz konfiguracji AP-klient (nie AP, repeater też pewnie niepotrzebny) więc alternatywne oprogramowanie i tak jest koniecznością (na fabrycznym nie ma tego trybu)
każdy ma mniej lub bardziej ograniczone ramy czasowe

tryb AP to taka "stacja bazowa" do której podłączają się inne urządzenia
(chciałoby się powiedzieć "nadajnik" ale to nie do końca prawda, bo każde urządzenie WiFi jest równocześnie nadajnikiem i odbiornikiem, ale AP odpowiada za rozgłaszanie nazwy sieci - SSID, do której te pozostałe urządzenia mogą się podłączyć)
AP-klient natomiast w dużym skrócie polega na tym, że tor radiowy urządzenia łączy się z AP a inne urządzenia łączysz z nim kablowo

jeśli

  1. jesteś połączony z portem LAN tego routera, (MR3420, który zapewne nie jest podłączony donikąd, bo byś miał zdublowany adres 192.168.1.1 w sieci, więc i tak niewiele by działało, jeśli nie NIC - co może się zdarzyć przy nieodpowiednich połączeniach, gdy masz 2 serwery DHCP i na dodatek zdublowane adresy),
  2. nie jesteś połączony ze swoim głównym routerem w żaden sposób
  3. i zmieniasz TYLKO IP po stronie LAN na MR3420, to po zastosowaniu ustawień będziesz się mógł do niego dostać pod nowym adresem jeśli tylko prawidłowo odświeżysz dzierżawę DHCP na swojej karcie sieciowej (a najprościej to ją wyłączyć i włączyć) to będziesz się mógł dostać do MR3420 pod nowym adresem, ale…
    jeśli zmieniasz tryb pracy interfejsu WAN lub całości routera (zmiana bramka <-> most), to jeśli mnie pamięć nie myli ładują się domyślnie ustawienia "całkiem z czapy" (tj. takie jakie soft ma zapisane jako domyślne, które niekoniecznie pasują do twojej konfiguracji) więc musisz zadbać o wypełnienie ich zgodnie ze swoimi zamiarami
    zajrzyj do wątku, który podlinkowałem wyżej (tam była całkiem inna(!) konfiguracja) i zastanów się dlaczego pisałem kiedy co z czym ma być połączone
    no i najpierw zaplanuj sobie jakie będziesz używał statyczne adresy IP na jakim urządzeniu (zapewne tak będzie trzeba skonfigurować też sterownik pieca) tak by były łatwe do pamiętania i poza pulką DHCP głównego routera (ją przecież też można konfigurować)

W opcji most bezprzewodowy nie trzeba wyłączać DHCP, tam jest ono domyślnie wyłączone.
Jaką masz moc sygnału w miejscu gdzie ma byc MR3420?

Zacznij moze od konfiguracji "na stole".
Jeśli MR nie połączy się z głównym routerem to będzie problem żeby się do niego dostać. Musisz wtedy ustawić statyczny IP na karcie sieciowej komputera (np 192.168.1.111, maska 255.255.255.0) i podłączyć router do karty sieciowej za pomocą kabla.
Podczas konfiguracji jest opcja przekaźnik, którą lepiej zostawić wyłączoną, chyba że potrzebujesz też podłączać urządzenia po wifi.
Jak "na stole" komputer będzie działał, to wystarczy podłaczyć router w miejsce docelowe.
ps. Jak to forum budowaliśmy z Adminem i moderatorami to moja córa miała 1,5 miesiąca.