Dziwne zachowanie sieci Wifi - TD-W8970 v1

Witam,
Od kilku dni walczę z siecią wifi i nie mam bladego pojęcia co się dzieje - może ktoś ma pomysł.
1). Budowa sieci
Moja sieć oparta jest o model TD-W8970 v1 z najnowszym softem 0.6.0 2.1 v000c.0 Build 130415 Rel.34164n. Do Routera doprowadzony jest internet neostrada 20mbs (int. ADSL2+) oraz po kablu stacja NAS synology. Czasem podłączam laptopa MacBook Pro z połowy 2012 roku - wszystkie połączenia kablowe w standardzie 1000T. Sieć kablowa działa OK.
Ustawienia Wifi:
Channel:Auto(Channel 12)
Channel Width:20M
Mode:11bgn mixed
Encryption:WPA-PSK/WPA2-PSK
Max Tx Rate:130Mbps
WDS Status:Disabled
Do wifi podłączone AppleTV w standardzie n oraz drukarka HP w standardzie b lub g (karta drukarki nie obsługuje n).
2). Mój problem polega na tym, że gdy odepnę MacBooka od kabla i podłączę go do wifi, to połaczenie z siecią jest bardzo niestabilne. Ping do routera jest nieregularny czasem przez chwilę ma 1,x ms by za chwilę wywalić timeout. Stabilizuje się czasem na 4-8 ms itp. Narzędzia diagnostyczne pokazują, coś co dla mnie wygląda jak gdyby laptop co chwilę przełaczał tryb sieci. Transfer skacze z 5mbs do 60 i 100/120 mbs. Sygnał mam cały czas dobry/doskonały, ale co jakiś czas (mniej więcej w tym momencie gdzy zmienia się wartość mbs) sygnał leci pikiem do 0 a szum w sufit, by za chwilę znowu się na moment ustabilizować. Przy przeglądaniu www nie da się tego zauważyć, ale już streaming video z laptopa do apple tv jest porwany i czasem zamrożony. Gdy przełaczyłem na routerze typ sieci na n mam wrażenie, że połączenie się poprawiło, choć gdy tylko poszły dane w wifi sygnał opadł a szum się podniósł. Dodam, że w okolicy mam jedynie dwie inne sieci i to dużo niższym sygnale i innych kanałach. MBP nie obsługuje też 40mhz kanału przy 2,4 ghz sieci.
czy ktoś ma pomysł jak to ustabilizować?

Masz możliwość testowania połączenia bezprzewodowego na innym systemie operacyjnym? Czy wtedy widzisz jakąś różnicę? Próbowałeś zmieniać kanały na routerze?

Nie mam innego systemu... Mam wprawdzie virtualny Windows ale to nic nie da, bo dostęp do infrastruktury jest przez macosx. Kanały zmienialem ale bez efektu. A co sądzisz o moim podejrzeniu ciągłego renegocjoania std. Sieci? Czy to może rozlaczac wifi na moment? I czemu raz ustalone połączenie nie jest trzymane?

Kompletnie nie znam mac-a więc trudno mi cokowiek powiedzieć czy to kwestia sterowników czy jakaś przyczyna systemowa. Osobiście testowałem W8970 i na windows-ie nie miałem żadnego problemu.

a jak realizowane jestpołączenie z siecią wifi w przypadku urzadzeń z różnymi standardami sieci.... czy równane jest do najsłabszego (np w moim przypadku do drukarki typ g) czy każda antenka pracuje z innym standardem?

i jeszcze takie dośwaidczenie zrobiłem - na stałe w routerze ustawiłem sieć na typ g - stabilność znacznie się poprawiła, choć transfer spadł do czasem nawet 34mb

Może zrobisz jakieś pomiary zainstaluj inSSIDera i daj obrazki na forum.

to zrzut z dwóch narzędzi - natywnego OSX owego oraz odpowiednika inssidera - wifianalyzera

udało się... ciekawe jest, że:
ikona sieci wifi jest na full, natywne narzędzie interpretuje jakość sygnału jako "dobry", a wifi analizator jako "poor" - i komu wierzyć

Poziom sygnału w okolicach -70dbm i poniżej zazwyczaj problemy ze stabilnością połączenia.

ale ja jestem w linii prostej z 10m od routera :(... co mogę zrobić aby to poprawić?

Bezpośrednia widoczność czy jakiś ściany? Przetestować bliżej routera.

Router jest na pierwszym piętrze domku - ja próbuje sie łączyć z parteru - dzieli mnie strop i jedna ściana.

No to nie ma się co dziwić, że połączenie nie jest stabilne. Każdy router do użytku domowego (SOHO) ma ograniczoną moc do 100mW.

dzięki za info i pomoc... gdybym chciał uniknąć przestawiania fizycznego sprzętu (nie mam jak pociągnąć kabli, a chciałbym mieć router, NAS i komputer spięty kablami przy biurku gdy pracuję)... to co jest najlepszym rozwiązaniem - zakup innego modelu? np z siecią 5ghz... myślałem też o Aplowskim AirPort Extreme z kierunkową siecią ac... czy może jakiś wzmacniacz sygnału, który przechwyci to wifi lepiej niż laptop i roześle po kolejnej kondygnacji.... mam jeszcze do ew wykorzystania drugi router TP-Link TL-W740N... może to się da jakoś spiąć...

... i jeszcze jedna wątpliwość... dlaczego nie mam problemów z pocztą, www, archiwizacją etc, a jedynie ze streamingiem video?

Dobrze było by położyć jakiś okablowanie na parter i zastosować dodatkowy punkt dostępowy - może być WR740N

Dlatego że usługi poczta czy www nie jest streaming-em danych gdzie wydajność i stabilność łącza jest bardzo ważna.

a gdybym chciał wymienić router na nie SOHO - to jakie to musiałoby wg Ciebie być urzadzenie - mam trzykondygnacyjny dom do obskoczenia... sfera o promieniu ok 20 m

Moim zdaniem bez sensu jest faszerowanie się mikrofalami. Lepiej położyć skrętkę i drugi punkt dostępowy tak jak pisałem we wcześniejszym poście. Urządzenia nie SOHO to mikrotik, ubiquiti choć przy dużym tłumieniu ścian i tak możesz mieć problem.

ok... dzięki za pomoc... czyli teraz dla mojej sieci najbardziej przydatna będzie.... wiertarka :slight_smile: