Dziwne zachowanie sieci Wifi - TD-W8970 v1

(marker) #1

Witam,
Od kilku dni walczę z siecią wifi i nie mam bladego pojęcia co się dzieje - może ktoś ma pomysł.
1). Budowa sieci
Moja sieć oparta jest o model TD-W8970 v1 z najnowszym softem 0.6.0 2.1 v000c.0 Build 130415 Rel.34164n. Do Routera doprowadzony jest internet neostrada 20mbs (int. ADSL2+) oraz po kablu stacja NAS synology. Czasem podłączam laptopa MacBook Pro z połowy 2012 roku - wszystkie połączenia kablowe w standardzie 1000T. Sieć kablowa działa OK.
Ustawienia Wifi:
Channel:Auto(Channel 12)
Channel Width:20M
Mode:11bgn mixed
Encryption:WPA-PSK/WPA2-PSK
Max Tx Rate:130Mbps
WDS Status:Disabled
Do wifi podłączone AppleTV w standardzie n oraz drukarka HP w standardzie b lub g (karta drukarki nie obsługuje n).
2). Mój problem polega na tym, że gdy odepnę MacBooka od kabla i podłączę go do wifi, to połaczenie z siecią jest bardzo niestabilne. Ping do routera jest nieregularny czasem przez chwilę ma 1,x ms by za chwilę wywalić timeout. Stabilizuje się czasem na 4-8 ms itp. Narzędzia diagnostyczne pokazują, coś co dla mnie wygląda jak gdyby laptop co chwilę przełaczał tryb sieci. Transfer skacze z 5mbs do 60 i 100/120 mbs. Sygnał mam cały czas dobry/doskonały, ale co jakiś czas (mniej więcej w tym momencie gdzy zmienia się wartość mbs) sygnał leci pikiem do 0 a szum w sufit, by za chwilę znowu się na moment ustabilizować. Przy przeglądaniu www nie da się tego zauważyć, ale już streaming video z laptopa do apple tv jest porwany i czasem zamrożony. Gdy przełaczyłem na routerze typ sieci na n mam wrażenie, że połączenie się poprawiło, choć gdy tylko poszły dane w wifi sygnał opadł a szum się podniósł. Dodam, że w okolicy mam jedynie dwie inne sieci i to dużo niższym sygnale i innych kanałach. MBP nie obsługuje też 40mhz kanału przy 2,4 ghz sieci.
czy ktoś ma pomysł jak to ustabilizować?

(Marcin) #2

Masz możliwość testowania połączenia bezprzewodowego na innym systemie operacyjnym? Czy wtedy widzisz jakąś różnicę? Próbowałeś zmieniać kanały na routerze?

(marker) #3

Nie mam innego systemu... Mam wprawdzie virtualny Windows ale to nic nie da, bo dostęp do infrastruktury jest przez macosx. Kanały zmienialem ale bez efektu. A co sądzisz o moim podejrzeniu ciągłego renegocjoania std. Sieci? Czy to może rozlaczac wifi na moment? I czemu raz ustalone połączenie nie jest trzymane?

(Marcin) #4

Kompletnie nie znam mac-a więc trudno mi cokowiek powiedzieć czy to kwestia sterowników czy jakaś przyczyna systemowa. Osobiście testowałem W8970 i na windows-ie nie miałem żadnego problemu.

(marker) #5

a jak realizowane jestpołączenie z siecią wifi w przypadku urzadzeń z różnymi standardami sieci.... czy równane jest do najsłabszego (np w moim przypadku do drukarki typ g) czy każda antenka pracuje z innym standardem?

(marker) #6

i jeszcze takie dośwaidczenie zrobiłem - na stałe w routerze ustawiłem sieć na typ g - stabilność znacznie się poprawiła, choć transfer spadł do czasem nawet 34mb

(Marcin) #7

Może zrobisz jakieś pomiary zainstaluj inSSIDera i daj obrazki na forum.

(marker) #8

to zrzut z dwóch narzędzi - natywnego OSX owego oraz odpowiednika inssidera - wifianalyzera

(marker) #10

(marker) #11

udało się... ciekawe jest, że:
ikona sieci wifi jest na full, natywne narzędzie interpretuje jakość sygnału jako "dobry", a wifi analizator jako "poor" - i komu wierzyć

(Marcin) #12

Poziom sygnału w okolicach -70dbm i poniżej zazwyczaj problemy ze stabilnością połączenia.

(marker) #13

ale ja jestem w linii prostej z 10m od routera :(... co mogę zrobić aby to poprawić?

(Marcin) #14

Bezpośrednia widoczność czy jakiś ściany? Przetestować bliżej routera.

(marker) #15

Router jest na pierwszym piętrze domku - ja próbuje sie łączyć z parteru - dzieli mnie strop i jedna ściana.

(Marcin) #16

No to nie ma się co dziwić, że połączenie nie jest stabilne. Każdy router do użytku domowego (SOHO) ma ograniczoną moc do 100mW.

(marker) #17

dzięki za info i pomoc... gdybym chciał uniknąć przestawiania fizycznego sprzętu (nie mam jak pociągnąć kabli, a chciałbym mieć router, NAS i komputer spięty kablami przy biurku gdy pracuję)... to co jest najlepszym rozwiązaniem - zakup innego modelu? np z siecią 5ghz... myślałem też o Aplowskim AirPort Extreme z kierunkową siecią ac... czy może jakiś wzmacniacz sygnału, który przechwyci to wifi lepiej niż laptop i roześle po kolejnej kondygnacji.... mam jeszcze do ew wykorzystania drugi router TP-Link TL-W740N... może to się da jakoś spiąć...

... i jeszcze jedna wątpliwość... dlaczego nie mam problemów z pocztą, www, archiwizacją etc, a jedynie ze streamingiem video?

(Marcin) #18

Dobrze było by położyć jakiś okablowanie na parter i zastosować dodatkowy punkt dostępowy - może być WR740N

Dlatego że usługi poczta czy www nie jest streaming-em danych gdzie wydajność i stabilność łącza jest bardzo ważna.

(marker) #19

a gdybym chciał wymienić router na nie SOHO - to jakie to musiałoby wg Ciebie być urzadzenie - mam trzykondygnacyjny dom do obskoczenia... sfera o promieniu ok 20 m

(Marcin) #20

Moim zdaniem bez sensu jest faszerowanie się mikrofalami. Lepiej położyć skrętkę i drugi punkt dostępowy tak jak pisałem we wcześniejszym poście. Urządzenia nie SOHO to mikrotik, ubiquiti choć przy dużym tłumieniu ścian i tak możesz mieć problem.

(marker) #21

ok... dzięki za pomoc... czyli teraz dla mojej sieci najbardziej przydatna będzie.... wiertarka :slight_smile: