Dziwne zachowanie sieci Wifi - TD-W8970 v1

To będzie najpewniejsze rozwiązanie twoich problemów.

chyba niestety nie pomogło... ale problem najpewniej leży w systemie OSX 10.8.4 (mountain lion).
W ustawieniach sieci jak na początku:
Channel:Auto(Channel 6)
Channel Width:20M
Mode:11bgn mixed
Encryption:WPA-PSK/WPA2-PSK
Max Tx Rate:130Mbps
WDS Statusisabled
i filtrowanie adresów MAC włączone
Narzędzie diagnostyki sieci pokazuje transfery na poziomie 5mbps i ciągłe skoki poziomu szumu. ping do routera wywala timeouty (np dwa pingi OK i 30 timeoutów)... często wywala mnie z adresu IP otrzymanego z DHCP w routerze, pojawia się wykrzyknik i info o braku dostępu do sieci a sygnał jest na max... i wiele innych atrakcji, które sprowadzają się do tego, że nie mam połaczenia z innymi urzadzeniami, routingu wewnatrz sieci LAN lub dostępu do internetu.
Pomijam już próbę właczenia szerokiego kanału 40mhz dla sieci 2,4 Ghz - zero komunikacji z siecią...
W tym samym czasie MBAir działa bez zająknięcia (starszy system OSX).
zauważyłem też, że:
gdy włączę na stałe tryb 11b/g problemy ustępują - sieć działa stabilnie przy 54mbps
gdy włączę na stałę tryb 11n (tylko n) i wyłączę filtrowanie adresów MAC w routerze sieć działa w zakresie 100-130 mbps nawet przy SNR poniżej 20
gdy włączę tryb 11b/g/n i wyłaczę filtrowanie MAC adresów transfer spada do 5mbps ale sieć widzi urzadzenia
problemy nie zależą od siły sygnału - są takie same 1m od anten jak i dwie kondygnacje niżej.
wszelkie próby przeinstalowywania systemu, usuwania sieci i haseł z pamięci, usuwania plików konfiguracyjnych systemu, resetowania NVRAM itd nie dały rezultatów
zastanawiałem się nad wymianą routera (choć to nie jego wina) na model ASUS DSL-N55U Annex A - licząc, że 11n pójdzie na szerokim kanale w sieci dual, ale czy to ma sens?
poza tym zależy mi na filtrowaniu MAC Adresów w sieci n, a teraz mam albo sieć b/g z filtrem albo tylko n bez filtra... Jaki kierunek działań obrać teraz? czy wymiana routera na pełny dual band ma jakiś teoretyczny sens?

... cały dzień chodziło dobrze na 11n... postanowiłem zrobić jeszcze jeden test z routerem i włączyłem mix 11b/g/n + filtrowanie adresów i dodatkowo włączyłem ARP MAC-IP Binding... i na razie działa... ciekawe jak długo...

Proszę nie pisać postu pod postem używamy guzika "Modyfikuj" Wojtek2803

i kolejna ciekawostka... zostawiłem na 30 min pingowanie oraz diagnostykę sieci.... parametry wzrosły do poniższych, router jest na wyższej kondygnacji za 30 cm stropem z żelbetonu i ścianką działową...