Zwiększenie zasięgu Liveboxa

Chciałbym zwiększyć zasięg WiFi Liveboxa. Poczytałem o tym w necie i wiem że będzie mi do tego potrzebny repeater. Wiem też że są spore problemy ze skonfigurowaniem wszystkiego by to działało. Czy moglibyście polecić jakieś sprawdzone w działaniu z Liveboxem urządzenie?

Z LB bywają problemy i nie ma na to jednoznacznego rozwiązania. Niedawno był podobny temat Netia Spot i TP-Link WA850RE:

Można to skonfigurować ale trzeba trochę po eksperymentować.

Najlepiej zrobisz kupując Access Point i podłączając przez ethernet z liveboxem. Jak nie możesz przeprowadzić przewodu, to może cię zainteresuję PLC z wifi lub bez z wykorzystaniem Access Pointa. Możesz też zakupić Access Point pracujący w trybie klient/wisp z możliwością włączenia Universal Repeater do rozgłaszania sieci.

No i jeszcze zapoznaj się z moim poradnikiem jeżeli nie czytałeś:

niestety każdy repeater czy WDS wprowadza zniekształcenia i powoduje obniżenie prędkości (nadajnik i odbiornik na jednym radiu).

Właśnie chciałbym jak najprościej bez kabli, wiercenia itd. Kiedy dowiedziałem się o czymś takim jak repeater to się ucieszyłem. Jeszcze bardziej kiedy przeczytałem że praktycznie automatycznie, kilkoma kliknięciami można go skonfigurować. Ale kiedy zacząłem więcej czytać to okazało się że nie jest tak różowo. Tak właściwie to co jest problemem? Livebox? Jakieś konflikty IP?
Właśnie pisałem odpowiedź kiedy pojawił się nowy post :slight_smile: Przeczytałem ten poradnik. Czy to obniżenie prędkości jest w ogóle zauważalne dla np. Neostrady 10 Mbit? WiFi oferuje dużo większą szybkość. Nawet gdyby się zmniejszyła o połowę to i tak powinna wystarczyć.
I jeszcze jedno pytanie. Nie ma jakichś zamienników dla Liveboxa? Niestety muszę z niego korzystać bo zostałem uraczony telefonem VOIP od TP/Orange.

Średnie transfery jakie można uzyskać po lanie na routerze pracującym w trybie repeater na radiach:
802.11g ~10Mb/s
802.11n-lite ~25Mb/s
802.11n ~50Mb/s
Prędkość od wielu czynników zależy i od tego ile klientów będzie podłączonych po wifi do routera repeater.
Mógłbyś rozważyć kupno urządzenia które by posiadało dwa niezależne radia. Jedno byś ustawił jako klient, drugie jako punkt dostępowy.

Jeśli nie masz w pakiecie telewizji to czym prędzej zmień router. Z lajwboksami nie jest cudownie. To urządzenie niskiej klasy- gwarantowane problemy. Miałem problemy ze stabilnością przy 4 kompach korzystających lajtowo z poczty i www w tym samym czasie. Z zasięgiem w większych mieszkaniach też nie było cudownie. Może się okazać, że wystarczy kupić dobry router, wymienić anteny i ewentualni postawić go w korzystniejszym miejscu i unikniesz drugiego urządzenia.
Co do WDS to u jednego klienta montowałem i w sumie nie dzwoni z problemami ale urządzenia były kupione sporo lepsze niż livebox. Ja jednak jestem fanem bardziej niezawodnych rozwiązań i wolałbym pociągnąć skrętkę.

Niestety mam i tv i VOIP od Orange wiec Livebox musi być. Robiąc porządki znalazłem mój poprzedni router TD-W8910G. Nie mógłbym go jakoś podłączyć do Liveboxa tak by to router wysyłał WiFi? W miejscu gdzie jest Livebox TP-Link daje dużo mocniejszy sygnał.

Zawsze możesz spróbować skonfigurować W8910G wg tego poradnika:

Jednak z Liveboxami nie chce to zawsze działać.
W liveboxie kabel podłącz do portu zielonego lub białego.

Nie udało mi się podłączyć tamtego routera ale trafiłem w sieci na TL-WR843ND. Wyczytałem że ma funkcję WISP. Czy to zadziała z Liveboxem? Czy będzie "pobierał" internet z Liveboxa po WiFi i następnie rozsyłał go też po WiFi?

Jak już to typowy repeater. Działanie dwóch trybów na jednym radiu to zawsze prosi się o problemy.

Tylko w tego co czytałem to z repeaterami i Liveboxem są problemy a do TL-WR843ND znalazłem w sieci instrukcje konfiguracji z Liveboxem czyli teoretycznie takie połączenie działa.
Mógłbym prosić o nazwy repeaterów które mogłyby współpracować z Liveboxem? Czym się zainteresować. Czego szukać?

Jest mały problem z DHCP ale wszystko można rozwiązać.
WR843ND to nie repeater tylko WISP.

Czyli TL-WA830RE powinien działać poprawnie z Liveboxem? v1 i v2 w instrukcjach z linku powyżej oznacza dwie wersje instrukcji czy dwie wersje urządzenia?

Dwie wersje sprzętowe tego samego modelu. Jeżeli kupisz nową sztukę to będzie na 100% v2.

W jednym z kroków należy wyłączyć serwer DHCP na Liveboxie. Co to spowoduje? Dalej będę mógł łączyć się po WiFi z Liveboxem?
Na razie tylko rozpakowałem i na szybko podłączyłem TL-WA830RE. Pierwszego wejścia nie mogłem dokonać przez 192.168.0.254 (tak jak napisano w pdf-ie z powyższych linków) a tak jak pisze w instrukcji przez adres tplinkextender.net.

Ponieważ takie są procedury przy pierwszym logowaniu do urządzenia. Po konfiguracji możesz już wchodzić po IP extendera.

Miałem konfiguracją zająć się jutro, jednak na szybko przeleciałem wszystkie punkty. Wszystko wygląda OK. Znalazło Liveboxa, zaznaczyłem go. Wpisałem klucz WPA2. Po restarcie moc sygnału wzrosła tyle że komputer nadal łączy się z Livebox. To tak ma działać? Extender będzie niewidoczny? Myślałem że w połączeniach sieci bezprzewodowej pojawi mi się nowy punkt i będę mógł się łączyć albo z Livebox albo z TP-Link. No chyba że coś pomieszałem ale wtedy nie miałbym więcej kresek zasięgu na połączeniu z Livebox.

Tak powinno być.

Nie łączysz się do samego extendera tylko do znalezionej sieci. Łączysz się poprzez to urządzenie. Sygnał z LB jest wtedy wzmacniany.