Zakup routera i switchy do średniej wielkości firmy

Witajcie wszyscy chciałbym przywitać się z każdym jako nowy na forum.
Chciałem zapytać jakie switche i jaki router polecacie do firmy na około 40-50 komputerów.
Po przeanalizowaniu z mojej strony wstępnie zdecydowałem się na zakup 3 switchy TP-LINK Smart L2 TL-SG3424 oraz routera TP-LINK Router TL-R600VPN . Czy będzie to dobre rozwiązanie? Do tej pory działaliśmy na 2 przełącznikach niezarządzalnych 10/100 PLANET i zwykłym tanim routerze WIFI 8-LEVEL. W sieci działa jeszcze serwer plików D-LINK (bardzo stary), 1- komputer jako serwer backupu końcówek oraz serwer na Windows 2008R2 na którym chodzi MS SQL dla programu zarządzającego firmą.
W chwili obecnej D-LINKA zastąpią 2 serwery Synology, muszę też wreszcie wymienić switche na gigabitowe i zarządzalne, nie mam tu dużego doświadczenia. Założenia są takie, że chciałbym wreszcie bardziej zapanować nad siecią, ograniczyć samowolkę, widzieć kto zapycha mi sieć i na jakim porcie. Odnośnie konfiguracji tych switchy zapytam w innym wątku;) Planujemy też założyć symetryczne łącze 20/20 . Póki co mamy tylko DSL 10/1 . Zaczyna się też potrzeba uruchomienia VPNa. Co więc myślicie o w/w sprzęcie. Moje wymagania nie są takie duże.
Mam przy okazji pytanie pomocnicze, czy na forum znajdzie się ktoś kto pomoże mi indywidualnie? Chodzi mi o pomoc np. telefoniczną lub przez TeamViewer przy konfiguracji switchy zarządzalnych, wykorzystaniu ich potencjału, VPN. Nie mowię o pomocy charytatywnej ale chciałbym też by był to ktoś kto zna temat głównie w TP-Linkach od A do Z, chodzi tu o czas np. umawiamy sie na któreś popołudnie i działamy. Pozdrawiam.

Moim zdaniem dobry wybór, przy tym zakładanym łączu i ilości komputerów nie będzie żadnych problemów w komunikacji czy transferze danych.

Do czego chcesz wykorzystywać tego VPN-a?

Osobiście pomagam tylko na formach internetowych. Nie propagujemy pomocy zdalnej po można mieć przez to problemy.

Z VPN nie miałem nigdy do czynienia. Myślę o nim bo coraz więcej osób z firmy pracuje zdalnie z domu na danych firmowych, na razie jest to straszna rzeźba. Już w wypadku zastosowania samego Synology się to poprawi. Jeśli uda się nam zestawić to łącze 20/20 praca przy "fizycznym" połączeniu będzie już miała sens. Na serwerach Synology też jest VPN, myślę o tym czym różni się VPN na serwerze plików od VPNa na routerze. Tematu nigdy nawet nie lizałem rozumiem, że mogę liczyć na pomoc od 0? :wink:
Co do pomocy zdalnej myślę, że rozumiem. Nie było by problemu jeśli za taką pomoc firma wystawiła by FV temat z mojej strony klarowny. Ale będę się posiłkował forum póki co.
Tak z czystej ciekawości, czy przełącznik zarządzalny bez większej konfiguracji działa po prostu jak zwykły niezarządzalny? Chodzi mi o to czy mogę go założyć do szafy, spiąć z drugim i trzecim, włączyć, ustawić ip i tyle? Mam do sprawdzenia gniazda około 60 szt. na nowym obiekcie. Wstępnie zostały sprawdzone (tylko przedzwonione) ale chodzi mi o sprawdzenie jakimś oprogramowaniem np. Axcence Net Tols. Chciałbym uciekać z czasem i zakupić już sprzęt. Mogło by sobie to na razie chodzić, a ja z Waszą pomocą z czasem skonfigurowałbym to jak chcę.
Czy wymienionymi przeze mnie przełącznikami można zarządzać naraz z poziomu jednego, po ich odpowiednim połączeniu i konfiguracji czy zarządza się nimi osobno?
Na przełączniku zarządzalnym mogę do konkretnego portu przypisać MAC adres, czy jest to jeden MAC adres czy np mogę przypisać trzy? Co jeśli na drugim końcu tego portu jest AP? Czy w samym switchu mogę wtedy także wyfiltrować na tym porcie klientów WIFI po MAC adresie ale przechodzących przez AP? (pomijam kwestię blokady klientów na samym AP załóżmy, że na nim nie blokuję)
I może ostatnie przed zakupowe pytanie :slight_smile:
Czy w routerze, który zamierzam kupić jeśli chodzi o serwer DHCP jest limit przypisania MAC do IP? Zdarzyło mi się, że mogę np. ustawić takie powiązanie tylko dla 10 kompów.

Nie znam Synology więc trudno mi porównać.
http://www.tp-link.com.pl/article/?faqid=443
lub
http://www.tp-link.com/en/article/?faqid=411
lub
http://www.tp-link.us/article/?faqid=559

Tak dokładnie.

[quote="mechanik, post:3, topic:6834"]Na przełączniku zarządzalnym mogę do konkretnego portu przypisać MAC adres, czy jest to jeden MAC adres czy np mogę przypisać trzy? Co jeśli na drugim końcu tego portu jest AP? Czy w samym switchu mogę wtedy także wyfiltrować na tym porcie klientów WIFI po MAC adresie ale przechodzących przez AP? (pomijam kwestię blokady klientów na samym AP załóżmy, że na nim nie blokuję)
I może ostatnie przed zakupowe pytanie :slight_smile:
Czy w routerze, który zamierzam kupić jeśli chodzi o serwer DHCP jest limit przypisania MAC do IP? Zdarzyło mi się, że mogę np. ustawić takie powiązanie tylko dla 10 kompów.[/quote]
Zapraszam do kontaktu z supportem TP-Linka aby rozwiać twoje wątpliwości bo nie jestem znawcą urządzeń SMB - sprawami SMB zajmuje się pan Rafał Sas.

Zapraszam do kontaktu z supportem TP-Linka aby rozwiać twoje wątpliwości bo nie jestem znawcą urządzeń SMB - LINK - sprawami SMB zajmuje się pan Rafał Sas.
Dziękuję dzwoniłem tam, sprawdzają. Od ręki nie wiedzą, będę miał do godziny informację. A na forum jest jakiś spec od urządzeń SMB ;)

Więc czekamy na informację w temacie bo może w przyszłości ktoś skorzysta.

Z tego co wiem to nie, sam widzisz że w samym supporcie też nie wiedzą wszystkiego od tak a my tworzymy forum z grona hobbystów, użytkowników sprzętu firmy TP-link i sieci komputerowych.

Wg infolinii sprzęt może przypisać 32 IP do adresów MAC.
Co do blokowania MACów na przełączniku do którego portu jest przypięty AP sprawa jest bardziej złożona.
Sprzęt zamówiłem, dostanę posprawdzam. Szkoda, że nie ma tu nikogo od switchy zarządzalnych. Jak się czegoś nauczę dam znać :slight_smile:

Poza forum każdy z nas pracuje zawodowo i to w firmach nie koniecznie związanych z branżą IT. Pozdrawiam i zapraszam do korzystania z forum a może i do udzielania pomocy innym.