Zakup nowego routera pod LTE

Witam.
Obecnie korzystam z takiego zestawu:

  • Router: TPLINK MR3420 v2
  • Modem: Huawei E3276
  • Inne: Antena Dualna + Aktywny Hub USB
    Do tego z drugiego pokoju mam podpięty do niego drugi router (Linksys WAG200G), żebym tam miał sygnał WiFi, bo z tego routera już nie wystarczało.
    Moje pytanie jest takie. Czy jest wymieniać router? Nie wiem czy to tylko moje wrażenie, ale gdy używam sieci w obu pokojach jednocześnie, to mam wrażenie, że MR3420 nie wyrabia i zawiesza połączenie. Bo muszę potem całego restartować, żeby znów móc korzystać z neta. Nawet nie muszę mówić jakie to jest irytujące, gdy gramy w obu pokojach jednocześnie i nam wywala połączenie.
    Gdy się zawiesza net, to można bez problemu wejść w ustawienia routera, także to też nie tak, że cały router zawiesza.
    Chciałem się spytać jakie są godne zamienniki pod mobilny internet z LTE. Mieszkam na wsi, więc nie zapowiada się, żeby kiedykolwiek było tu połączenie kablowe, a ten zestaw mam jeszcze ze starego mieszkania i jakoś tak się ostał.
    Pytanie tylko czy jest on wystarczający czy może lepiej zainwestować w coś lepszego?
    Widziałem ciekawy router FritzBox i podobno nie mają sobie równych, ale cena też nie ma sobie równych. Dawanie 999zł za router to wg mnie lekka przesada. Tym bardziej, że pewnie 99% jego funkcji bym nie wykorzystał w domu.
    Będę wdzięczny za wszelkie propozycje i sugestie :slight_smile:

Ja bym spróbował mocniejszego routera np WR1043NDv2.
Modem pracuje jako HiLink czy NDIS?

Ten modem nie ma HiLink, specjalnie kupiłem E3276 bo nie miał tego badziewia.
Także puszczam go jako NDIS.
PS.
Ten WR1043NDv2 ma obsługę 3G/4G? Bo nie widzę tam u niego takich opcji.

WR1043NDv2 + openwrt/gargoyle.
Do swojego też możesz spróbować gargoyle.

Pytanie też jakim budżetem dysponujesz ponieważ dobre stacjonarne routery z czytnikiem kart SIM zaczynają się od 500zł
D-Link DWR921, Asus 4G-N12, Huawei B593s-22, Huawei B315 s22,

Huaweie poważnie są takie dobre? Bo jakoś niezbyt solidnie mi się kojarzy ta firma, pomimo że cała reszta to też chińszczyzna.
Powiedzmy, że budżet nie gra roli, ale router za 1000zł to już lekka przesada. Przedziały w okolicach 500zł jestem w stanie poważnie rozważyć.
Bo jeśli router ma swój własny czytnik SIM, to wtedy odpada mi modem, który mogę ewentualnie sprzedać. Na wypady mam zwykły modem E3131.

Huawei B593s-22 - korzystam na firmie od roku i jestem zadowolony. Oczywiście antena zewnętrzna a do BTS-a nie cały kilometr.

A masz jakieś informacje odnośnie tego ASUSa? Wygląda nieźle, ale jednak cenka powala :confused:
Zastanawia mnie jak wychodzi z poborem mocy w tych routerach.
Domyślam się, że jest znacznie lepiej i nie będą robić takich problemów przy większym natężeniu sieci jak MR3420 robi.
PS.
Właśnie teraz się zorientowałem, że przecież potrzebuję wyjścia na zewnętrzną antenę.
Mam obecnie tą zwykłą dualną, którą wpinam dwoma wtyczkami do modemu Huawei.
Jakie są inne rozwiązania w tych routerach, żeby podpiąć zewnętrzną antenę? Bo trzymanie go w domu w moim przypadku odpada.
Muszę mieć antenę, ale zaś w konkretną antenę na dach inwestował niestety nie będę.

Wszystko zleży jak daleko masz BTS-a? Jeżeli jest powyżej 2km to antena zewnętrzna jest nieunikniona aby mieć stabilny zasięg i stabilną pracę.

Kolega grzegorz z PCLab-a posiada taki router i jest zadowolony -
http://forum.pclab.pl/topic/1002567-LTE-Orange-Play-Plus-Cyfrowy-Polsat-TMobile-opinie-zapytania-problemy/

No mam około 2km właśnie. Cały czas używam anteny na parapecie, która zdaje egzamin u mnie.
W domu sygnał nie jest wyborny, a zwykła parapetówka wystarcza, żeby ogarnąć sygnał z zewnątrz.
Pytanie tylko jak działa antena zewnętrzna w tych routerach.
Wykręcam te dwie antenki i tam wpinam zewnętrzną, czy jak?
Ma to wtedy jakiś wpływ na jakość WiFi w domu? Bo zawsze myślałem, że te antenki służą do rozsyłania WiFi po domu.
W ASUS nie widzę żadnego wejścia na antenę zewnętrzną.

Z asusa nie korzystałem więc nie wiem (trzeba by sprawdzić w specyfikacji). W tym Huawei B593s-22 anteny które widać na różnych fotkach w sieci to anteny GSM. W konfiguracji można wybrać czy korzystasz z anten zewnętrznych czy wewnętrznych.

Czyli mogę je wystawić jakoś na zewnątrz i potem normalnie kablem prosto do routera?
Sorki za durne pytania, ale nie ogarniam tematu anten jeszcze za bardzo.
Mam teraz takie wtyczki:

Musiałbym znów kupować nową antenę czy jakaś przejściówka by wystarczyła?

Nie polecam anten dookólnych do LTE. To wyrzucone pieniądze w błoto. Bierz coś kierunkowego i dualnego z Cybertecha przykład -
http://www.cybertech.com.pl/p115,antena-dualna-lte-4g-15dbi-mimo.html

No dobrze, rozumiem. Tylko czy potem końcówki z tej anteny pasują do routera? W sensie wypinam te standardowe 2 i wpinam kable z zewnętrznej?
Ja nie mam u siebie miejsca na antenę kierunkową, a dookolną pomimo że jest szajsem, to w zupełności u mnie daje radę, więcej i tak już tutaj nie wyciągnę bo mnie sam operator ogranicza.
Bardziej mnie zastanawia czy znajdę jakieś przejściówki, albo końcówki na tą dookólną, które by pasowały do tych routerów?
Bo raczej trochę bez sensu kupować taki router, żeby znów wpinać do niego modem i do modemu tą antenę.

Wszystko zależy jaki router kupisz. Do Huawei musisz użyć przejściówek które są ogólno dostępne.

Na zdjęciu masz złączki CRC9
Huawei B593s-22 ma złącza SMA