Zagmatwana sieć

witam na forum,
postaram się opisać moją sieć.

  1. Mam 2 dostawców internetu- nr 1 to radiówka 16Mb, nr 2 to neostrada 2Mb
    Ad1) do radiówki mam router TP-link WR841N i do niego podłączony 1 komp stacjonarny + drukarka- daje on sieć wifi "home1"
    Ad2) do neostrady mam router N600-daje on siec wifi "home" i do niego są podłączone:
  • 1 router od radiówki
    -TV, odtwarzacz sieciowy Mede8er, NAS Qnap
  • kolejny router Tp-link W8901G
  1. Do tp-linka W8901G jest podłączony 2 komp stacjonarny i na USB Tp-link TL-WN722N-który łapie "home1" oraz transmiter sieciowy TL-PA6010
    W domku w ogrodzie na laptopie odbieram neostradę z 2 transmitera sieciowego (trochę dziwne, bo są różne fazy, ale działa z prędkością około 1,5Mb)
    I teraz dopiero doszłam do tego o co mi chodzi :slight_smile:
    Po pierwsze- czy jest sposób żeby uprościć jakoś tą sieć? Niektóre rozwiązania wynikają z tego , że np. 2 komp stacjonarny leży bliżej TV i Medera itd.
    Po drugie w jaki sposób uzyskać w domku w ogrodzie sieć bezprzewodową, bo w tablecie i ultrabooku nie mam portu sieciowego ( w ultrabooku jest USB), czy dokupić kolejny transmiter z AP, a może kolejny router? Nie będzie się to wszystko gryzło? Nie chcę stracić wiele na i tak słabej prędkości netu, ale byłoby dobrze, gdyby wifi było też na tarasie ( cienkie ścianki- czyli pewnie coś z antenką)
    Jakie urządzenie mogę zastosować, a może wystarczy coś, co już mam. Mam jeszcze D-link nano router DIR-505, ale po podłączeniu go do transmitera pojawia się sieć d-link ale dostęp jest ograniczony. Nie znam się specjalnie na sprawach sieciowych więc poproszę jak najprościej.
    Pozdrawiam
    Justyna

Ja bym poprosił o jakiś schemat rysunek sieci bo zgubiłem się na drugim routerze :frowning:

Proszę się nie śmiać, ale tylko tak umiem...

Jeżeli robił bym to dla siebie to napewno pomyślał bym o jednym głównym routerze do zarządzania siecią z dual WAN lub alternatywne oprogramowanie (openWRT) i konfiguracja MultiWAN.
W tedy wylatuje WR841 (ostatecznie może działać jako AP) jeżeli potrzebujesz tam dostęp bezprzewodowy a internet radiowy podłączony będzie do WAN1, dalej jako modem ADSL kupujesz W8816 konfigurujesz jako Bridge (działa tylko jako modem) a konfigurację dostępu do internetu robisz przez PPPoE na WAN2.
Na głównym routerze masz możliwość zarządzania siecią i dostępem do internetu plus pewnie jakiś switch (rozdzielacz) 8-16 portów aby rozdzielić sieć na pozostałe urządzenia.
Oczywiście to jest moje subiektywne spojrzenie na problem, to co ja bym zrobił z taką siecią.

dziękuję za odpowiedź. Widzę, że wiązałoby się to ze sporymi zakupami (router dual + router ADSL+ swich) i zostałyby mi 3 routery do sprzedania (ewentualnie jeden zostawiam jako AP), a czy gdyby na razie zostawić ten układ w spokoju, a zająć się tylko domkiem w ogrodzie i siecią bezprzewodową w nim- to co zrobić?
Poplątanie sieci wynikło z tego , że na początku była tylko neostrada (router W8901G), potem brakowało w nim portów do urządzeń i dokupiłam N600, a potem doszła radiówka i WR841N. Komp nr 1 jest praktycznie cały czas włączony, a nr 2 sporadycznie i dlatego nr 2 ma ten gorszy internet od tepsy (2Mb) i tego tp-linka na USB żeby łapać szybszą sieć "home1" i móc drukować z sieci. Czy przy tym dualu na obu kompach będzie możliwość przełączania się między neo i radiówką? W tej chwili mam taką możliwość na kompie nr 2.

Tak oczywiście, poczytaj sobie do dual wan lub multiwan -

http://www.tp-link.com.pl/products/details/TL-ER6120.html
Niestety za darmo nic nie zrobisz na typowych routerach SOHO - domowych.

a czy nie ma routera dual od razu z wifi? wtedy dochodzi tylko switch

Tak jak pisałem możesz przerobić jakiegoś TP-Linka na dual wan ale musisz wgrać alternatywne oprogramowanie. Dobrze jak by z większą ilością pamięci np. WDR4300, Archer C7v2, WR1043NDv2, masz wtedy dual WAN i router bezprzewodowy.
No ale tu trochę wiedzy i samozaparcia będzie potrzeba aby to skonfigurować..

a ten N600 (TD-W9980) się nie nada?
Wiedzy mi pewnie zabraknie, bo samozaparcia mi nie brakuje...

koncepcji na radykalne uproszczenie tej sieci to nie mam wcale (chociaż pomysł zamieszczony powyżej jest OK więc nawet nie myślałem o tym)
natomiast kwestię WiFi w ogrodzi załatwiłbym dołączając DIR505 skonfigurowany jako AP

ale jak wpiąć ten DIR-505 -nie mam w ultrabooku portu LAN, a jak wepnę do transmitera to nie działa ( pojawia się sieć d-link, ale po wpisaniu hasła z obudowy urządzenia pojawia sie dostęp ograniczony)- czy muszę coś jeszcze ustawić?

Niestety nie znam tego urządzenia, tak jak ty musiał bym zacząć od instrukcji obsługi. Pewnie konfiguracja jako AP czy router bezprzewodowy rozwiąże twój problem z siecią bezprzewodową. Musisz się w pierwszej kolejności zalogować na niego i skonfigurować sieć bezprzewodową, przy konfiguracji AP sprawdź czy nie sieje swoim DHCP w sieci (brama internetowa)

jeśli się nie mylę DIR505 ma tylko jeden port Ethernet
na 100% najłatwiej będzie podłączyć go do transmitera PLC i skonfigurować go jako router bezprzewodowy (gniazdo Ethernet jest wtedy interfejsem WAN, a WiFi jest LANem)

bardzo dziękuję za pomoc- będę próbować po południu. Pewnie pozbieram na ten router dualWAN ER6120 tylko muszę policzyć ile portów potrzebuję w swichu.

Nie bardzo tu rozumiem. Ted dual WAN zbiera mi internet od 2 dostawców w jedno. To ten drugi router jest tylko po to żeby mieć wifi, czy musi być dlatego ,że dual nie nadaje się do ADSL i czy mogę wtedy jako ten bridge wykorzystać N600?

szczerze?

  1. wydaje mi się, że niepotrzebnie kombinujesz - jeśli radiówka działa OK to ja bym się pozbył całkowicie łącza ADSL (skoro ono działa kiepsko)
    i postawił całą sieć w oparciu o jeden centralny router, jeśli brakuje portów to może bardziej potrzebujesz switcha (można użyć w tym celu stary router, który może być także dodatkowym AP)
  2. no chyba, że MUSISZ mieć 100% niezawodność połączenia z internetem (tylko to przemawia za konfiguracją dual-wan w trybie failover)
  3. ta sieć sprawia wrażenie zbudowanej na miarę iboodowych "okazji" (które takowymi tylko się wydają być) - np. DIR505 który wydaje się być takim kwiatkiem do kożucha
    PS

przydałby się model, N600 to tylko napis na obudowie występujący na całym stadzie CAŁKIEM różnych routerów

przepraszam-to jest Tp-Link TD-W9980, może rzeczywiście "olać" tą neostradę i przy okazji telefon stacjonarny. Z radiówką jest niestety kłopot jak trochę popada- mamy ją od kwietnia więc narazie nie przeszła jeszcze testu "zimowego" i mąż ją notorycznie obciąża wysokimi transferami pobierania.
DIR505 był przeznaczony na wyjazdy do wzmacniania sygnału w hotelach lub tworzenia AP.

no tak to trochę zmienia postać rzeczy
zatem proponuję powstrzymać się z większymi zmianami do czasu ostatecznego stwierdzenia niezawodności nowego operatora
technologie bezprzewodowe mają niestety to do siebie, że ich praca zależy od warunków pogodowych