Wysoki ping na laptopie gdy druga osoba korzysta z internetu oraz QOS

Witam serdecznie! Pisałem już na wielu forach i nigdzie nie udzielono mi pomocy. Otóż mam laptopa lenovo g500 przez którego łączę się z WIFI. Mój brat posiada komputer PC który łączy się z routerem Tp-Link MR 3420 v2 przez kabel ethernet. Gdy brat włącza komputer mój ping skacze do 700 a później następują skoki do 300-400. Gdy tylko mój laptop działa ping jest normalny tj. około 50. I tutaj moje pytanie, w czym tkwi problem? Czy trzeba by było użyć QOS żeby rozdzielić to łącze na równo? Oba komputery bez wirusów, przeskanowane Malware oraz antywirusami. Proszę o pomoc, w razie potrzeby udzielę wzystkich potrzebnych informacji. Z góry dziękuję za pomoc !

Wysoki ping jest w momencie podłączenia komputera czy tylko jeśli ta druga osoba otwiera strony?
Jaka prędkość łącza?

Ping skacze podczas uruchamiania jego komputera i później podczas oglądania filmów na YT lub przeglądania stron. Internet 4 mb/s radiówka u lokalnego dostawcy.

Widać łącze nie wyrabia.
Można by spróbować z QoS ale na GargoylePL bo na oryginalnym sofcie zarządzanie pakietami nie jest tak zaawansowane
Domyślam się że Tobie łącze potrzebne jest do grania, a drugi komputer tylko przegląda internet.

Owszem. Za "dobrych czasów" namiętnie grywałem w CS Go i nie było żadnych problemów nawet kiedy we dwóch korzystaliśmy. Brat tylko ogląda filmy i sprawdza coś na facebooku. Chciałbym nadmienić że problem ten pojawił się w momencie zmiany routera. Wcześniej mieliśmy jakiś Airlive który strasznie przerywał internet. Zmienilismy na ten obecny, 3 razy przyszli majstrzy którzy rzekomo naprawili wyszczerbione kable, lecz problem pozostał. Kupiliśmy ten no i klopc. Brat ma miodzio internet a ja klops :frowning:

Proponuję wgrać te Gargoyle w wersji 1.6.2.2. dostępne na eko.one.pl
Krótki poradnik jak konfiguruje się QoS: http://openrouter.info/forum/viewtopic.php?f=22&t=977

Mógłbyś mi dokładnie wytłumaczyć jak mam to zrobić żeby pasowało to do mojego łącza ? bo chcę żeby u mnie było 2mb/s i u brata 2mb/s.

Zacznij od przypisania adresu IP do MACa w DHCP na routerze.
Zrób speedtest jak łącze jest nieobciążone i zanotuj wartości. to są Twoje realne parametry ale w konfiguracji wpisuj wartości o 5 do 10 % mniejsze, bo inaczej QoS nie zadziała.
Ustawiaj tak jak jest podane w tym poradniku zmieniając wartość dla wysyłania na 50% Twojego uploadu:
Najpierw wpisz całkowite pasmo pobierania/wysyłania odejmując około 10 % zmierzonego łącza.
potem w konfiguracji "QoS - Edycja klasy usługi" Wpisujesz dowolną nazwę (np polowauploadu)
% pasma wpiszujesz 50%
i maksymalne pasmo na połowę zmierzonego uploadu.
W następnym oknie wpisujesz adres IP źródłowy komputera który ma mieć ograniczony upload i wybierasz klasę jaką ma się stosować ( polowauploadu)
To musisz zrobić drugi raz dla IP drugiego komputera.
Z QoS pobieranie jest identycznie tylko zamiast IP źródłowy wpisujesz IP docelowy