Wymiana routera

Witam. Jestem w przeddzień zakupu nowego routera,ponieważ mój obecny tp-link 740n zaczyna odmawiać posłuszeństwa po 4 latach. Moją uwagę zwrócił model oferowany w dziale "Nowości" - TP-Link Archer C20.
Jak powinien być przeprowadzony proces wymiany routera krok po kroku,czy to będzie skomplikowana czynność?
Dzięki z góry.

Wszystko zależy od dostawcy.
Wymiana Routera może być:
bezproblemowa - przez podłączenie istniejących kabli
wymagającej delikatnej lub konfiguracji - ustawienie parametrów połączenia ( np pppoe lub statyczne IP)
wymagającej większych ustawień np klonowanie MAC, zmiana IP routera. itp.
Reszta to ustawienie sieci bezprzewodowej wg swojego upodobania.

U niektórych dostawców wymagane jest podanie adresu mac urządzenia.

Witam ponownie. Wysłałem maila do mojego dostawcy o chęci wymiany obecnego routera na nowy i dostałą taką oto odpowiedź:
"Wymiana routera jest prosta, tak jak Pan napisał, wypinamy poprzedni, podpinamy nowy, ale zawsze należy zrestartowac modem z zasilania."
Czy ten proces naprawdę może być tak nieskomplikowany i nie trzeba będzie dokonać jakiejkolwiek dodatkowej konfiguracji?
Dzięki z góry.

może być, nie znamy przecież dostawcy…
jakkolwiek nie znamy też konfiguracji twojej obecnej sieci, a dla wygody zazwyczaj warto nowy router skonfigurować tak samo jak stary (np. ustawić ten sam SSID i klucz do sieci WiFi, aby nie trzeba było konfigurować od nowa wszystkich urządzeń z niego korzystających)
a biorąc pod uwagę ten fragment

dostajesz dzierżawę adresu IP z DHCP bez żadnych specjalnych ograniczeń

A jeśli odłączę "stary" router i podłączę nowy to mogę od razu przystąpić do jego skonfigurowania czy niezbędne będzie usunięcie jakiś pozostałości po tamtym routerze?

Jeśli na nowym routerze ustawisz takie samo hasło i zabezpieczenia WiFi (zakładam że NIE używasz funkcji WPS/QSS) oraz w ustawieniach LAN ustawisz albo DHCP, albo poustawiasz statyczne IP (jeśli używałeś statycznych) takie same jak na poprzednim, to wszystkie urządzenia powinny się podłączyć do nowego routera bez problemów.

jedyną istotną "pozostałością" podczas konfiguracji jest zapamiętany przez providera jego adres MAC
ale skoro wystarczy wyłączenie+włączenie modemu, to tak zrób, potem możesz konfigurować
jeśli skonfigurujesz identycznie ze starym, to "pozostałości" na wszystkich urządzeniach pozwolą im działać jak na starym routerze bez konfigurowania ich od nowa
starego routera nie przywracaj do ustawień fabrycznych - będziesz mógł w razie czego podejrzeć stare ustawienia (jeśli czegoś istotnego nie zanotowałeś)