WR741ND - nie włącza się do końca i nie wykrywa ustawień sieci

Witam,
Mam dwa problemy z routerem wymienionym w temacie. Pierwszy i podstawowy to fakt, że router nie włącza się do końca. Po włączeniu zasilania na panelu świecą się tylko dwie diody od lewej (tzn. symbol power on i kłódki). Można czekać nawet godzinę, ale sprzęt nie uruchamia ani wifi, ani połączenia po kablu. Jest podpięty kablem do komputera, jednak nie da się nawet nawiązać połączenia z routerem. Pomaga około 5-krotne miękkie resetowanie, w trakcie którego odcinam zasilanie na około 20s i włączam je od nowa. Wtedy router działa jak trzeba, jednak nie chcę czekać i resetować go cały czas, żeby w końcu raczył zadziałać. Kable były sprawdzane wielokrotnie, nie jest to również problem z komputerem, bo po samym podaniu napięcia router zawsze emitował sygnał wifi, teraz nawet nie ruszy. Nie były podejmowane próby zmieniania firmware.
Drugi problem to taki, że router nagle z dnia na dzień przestał wykrywać ustawienia sieci podawane przez DHCP od mojego ISP. Raczej usługodawca nic nie zmieniał, ponieważ sztywne ustawienie adresów powoduje powrócenie połączenia. Nie grzebane było również przedtem nic w panelu.
Jeśli ktoś może doradzić mi, jak te problemy rozwiązać, bardzo proszę o pomoc. Sprzęt ma zaledwie rok, a tu już takie z nim kłopoty.

W pierwszej kolejności trzeba uaktualnić oprogramowanie. Ważnym jest jaka wersja tego routera V-ile?

Myślę, że o to chodzi:
Hardware Version: WR741ND v4 00000000
Firmware Version: 3.16.5 Build 130325 Rel.62568n

Sprawdź na innym zasilaczu o podobnych parametrach.

http://www.tp-link.com.pl/resources/software/TL-WR741ND_V4_150119.zip najnowsze fw. Pobierz i uaktualnij.

Jutro zajmę się aktualizacją.
Szukam jeszcze odpowiedniego zasilacza do podmiany, jednak na razie udało mi się znaleźć zasilacz od jakiegoś Edimaxa, który jest na 12V i 0,1A. Podłączać go, czy nie ryzykować, że się spali?

Za słaba wydajność prądowa szukaj czegoś koło 0,8A czy 1A. Router sam sobie pobierze tyle prądu ile będzie potrzebował. Ważniejsze jest napięcie znamionowe.

Tak jest, a prąd może być nawet 40ADC i tym się nie przejmuj.

Mamy postęp :slight_smile:
Po aktualizacji router bez problemu sam znajduje ustawienia sieci, już nie trzeba ich wpisywać na sztywno. Teraz jeszcze pozostaje mi sprawdzenie, jak będzie się uruchamiał przez jakiś czas. Po testach dam znać.
EDIT:
Nie udało mi się nigdzie znaleźć pasującego zasilacza, tak więc chcę sobie kupić zamiennik, który mógłby mi również posłużyć do zasilania innych urządzeń. W oko wpadło mi coś takiego: http://allegro.pl/zasilacz-uniwersalny-impulsowy-3-12v-1200ma-wtyki-i4856116848.html , akurat ma napięcie i natężenie w sam raz do tego routera, tylko moje pytanie brzmi, czy nie uszkodzę sobie tym sprzętu? :stuck_out_tongue:

Zasilacz będzie pasował. Sprzętu raczej nie uszkodzisz.

Router włącza się jak trzeba, nie zawiesza się. Jest jednak kolejny problem: wysyła pakiety, ale ich nie odbiera. Wygląda to tak, że komputer i inne urządzenia pokazują, że nie ma problemów z połączeniem, ale internet nie działa. Czasami jeszcze uda się załadować jedną stronę i ucina połączenie. W panelu widzę to tak: wyśle około 70 pakietów, w tym samym czasie odbierze jeden lub dwa. Hosty zdalne odpowiadają na ping i traceroute bez zgubienia pakietów. Zastanawiam się, czy to nie wina ustawień. Po aktualizacji router sam sobie je pobrał (co prawda inne, niż wcześniejsze, na których działał statycznie, ale działało do wczorajszego wieczora, więc nic nie zmieniałam). Na poprzednich ustawieniach też jest to samo.

Inne urządzenia to jakie masz na myśli? Ostatnio miałem identyczny przypadek i okazało się że wadliwy był system operacyjny na komputerze. Reinstalacja systemu pomogła w 100%.

Oprócz komputera jeszcze tablet z Androidem 5.1 oraz telefon z 2.3.6, ale już po problemie. Brak internetu zbiegł się z awarią u Orange, z którego linii pośrednio korzystam przez innego ISP. Poza tym teoria z systemami chyba by się u mnie nie sprawdziła, bo mam Windows 7 i XP i jeszcze Xubuntu, a na wszystkich było to samo. :wink:
W każdym razie, sprawa okazała się prozaiczna, bo wystarczyło zaktualizować oprogramowanie routera, by problemy znikły. Dziękuję bardzo wszystkim za pomoc.