WDR4300 - ustawienia

Witam
Prosiłbym o pomoc w ustawieniu mojego tp-linka. Problem jest taki że komputer podłączony do niego jak i urządzenia (dysk i drukarka) nie są widziane przez komputery podłączone do przełącznika planet SW-8001 do którego mam doprowadzony internet. Przy połączeniu poprzez wifi jest wszystko w porządku. Próbowałem przypisać Tplinkowi adresację w zakresie 192.168.5.200 ale to powoduje konflity ip. Mam podstawowe doświadczenie więc zwracam się do Was o pomoc, co i jak zmienić by to po kablach działało. Pozdrawiam

Ustaw Adres LAN IP w tplinku na 192.168.5.3 i wyłącz na nim serwer DHCP.
Kabel ze switcha podłącz do portu LAN (żółty), Port WAN zostaw pusty.

Dzięki za szybka odpowiedź. Prawie wszystko zadziałało, nie umiem się jednak dostać teraz do dysku podłączonego do routera. Wpisując w komendzie "uruchom"

a po wcisnieciu diagnostyka

Próbowałeś logować się przez adres IP routera zamiast nazwy domenowej?

Nie bardzo wiem jak. Wpisując w poleceniu uruchom? jeśli tak to otwiera się panel konfiguracji routera. Ja się chce dostać do dysku usb do niego podłączonego.
Ok już jest OK dzięki za podpowiedź, wpisywałem http//:192.168.5.3 a miało być [img]192.168.5.3

Dokładnie tak. Jeżeli problem rozwiązany proszę zamknij wątek. W razie problemów zapraszamy ponownie do nas na forum.

Jeszcze jeden szkopuł mi się napatoczył, mianowicie teraz moja sieć wygląda tak:

wszystko działa fajnie tylko że denerwują mnie te dynamiczne IP
Pytanie brzmi czy aby wszystkim moim urządzeniom przypisać stałe IP muszę wymienić ten switch Planet sw-8001 na jakiś router zarządzany?

Ponawiam pytanie
Pytanie brzmi czy aby wszystkim moim urządzeniom przypisać stałe IP muszę wymienić ten switch Planet sw-8001 na jakiś router zarządzany?

Co nadaje adresację w sieci z DHCP?

Hmm tego to nie wiem Myślę że usługodawca ISP. To jest możliwe? myślałem tylko że nawet jeśli dostaję dynamiczne IP od usługodawcy to że router zarządzany byłby to w stanie zmienić na statyczne IP dla moich odbiorników

Jak masz dostarczony ten internet?

światłowód - złącze - potem jakiś terminal Dasan 645G i z tego do switcha i dalej na tp linka

Do Dasana masz dostęp przez przeglądarkę? Jeżeli tak to możesz ustawić pewnie DHCP przydzielane dla adresów fizycznych (maców). Jeżeli nie masz dostępu to pozostaje zakup routera i wstawienie go za Dasanem.

Dasana dostałem od dostawcy internetu i jako tako dostępu nie mam. Czy dostawca mógłby to zmienić?

Pewnie tak ale to już do niego pytanie. Zawsze możesz wpisać sobie do urządzeń adresację na stałe tu nie ma problemu.

Spróbuj wejść do tego dasana przez adres bramy ( 192.168.5.1) domyślnie webinterfejs nadaje na porcie 8080 login i hasło user/user.
Więc sprawdź http://192.168.5.1:8080/
Jeśli chciał byś zarządzać adresami IP bez konfiguracji dasana to musisz zastosować w sieci router ( zamiast lub przed switchem)

wejść do niego się nie da. Komunikat "Nie można wyświetlić strony" ping na 192.168.5.1 zwraca "host nieosiągalny" Chyba muszę się porozglądać za routerem. Jaki byście polecili zamiast tego switcha? nie musi mieć wi-fi byle miał więcej niż 4 porty max 8

Za taki router z 8 portami zawsze przepłacisz lepiej zostawić switch-a i kupić router 4 portowy plus WAN.

Rzeczywiscie...nawet ceny 4 portowych przewodowych powalają na kolana za taki np. : TP-Link TL-R600VPN cena ok.300 zł Myslałem ze cena takich będzie oscylować w ok 100 zł kiedy to za mojego wdr 4300 dałem niespełna 220 zł jakiś czas temu. Ma wifi dwupasmowe 2x usb, a te przewodowce tego nie oferują wiec skad taka cena? chyba stanie na drugim wdr 4300 :slight_smile:

To routery SMB czyli klasa wyżej niż SOHO więc nie ma co porównywać.

Jeżeli nie potrzebujesz 5GHz to bierz WR1043NDv2