[WA854RE] Status połączenia z interenetem w panelu administracyjnym

Po irytujących doświadczeniach z extenderem D-Linka, stałem się posiadaczem modelu TL-WA854RE (najnowsze firmware).
Zastanawia mnie jednak jedna kwestia - mimo że jestem podłączony do internetu, modę swobodnie surfować, ściągać pliki itd. to w panelu administracyjnym w statusie połączenia między routerem a internetem mam znak zapytania, tak jakby tego połączenia nie było...
W sumie to oczywiście nie przeszkadza ;), ale jest irytujące. Odświeżanie tego statusu nie pomaga, przelogowanie się do panelu też nie. Extender uparcie twierdzi, że połączenia z netem nie ma.
Dotychczas tylko raz miałem w tej sekcji "pełne połączenie", tzn. dostawałem informację, że połączenie z netem jest - było to bezpośrednio po pierwszej konfiguracji urządzenia. Potem jednak dokonałem odpowiednich zmian w konfiguracji (SSID itp.), urządzenie się zresetowało i od tamtej pory uważa, że połączenia nie ma.
Czy można coś z tym zrobić, czy też trzeba po prostu żyć z tym faktem? :wink:

Pokaż to w którym miejscu dokładnie to masz.

Chodzi o coś takiego:

Natomiast bawiąc się jeszcze konfiguracją, zaobserwowałem ciekawostkę - tzn. dzieje się tak tylko przy statycznym IP ustawionym w konfiguracji (Network/LAN). Jeśli zmienię na IP dynamiczne, to wtedy powyższy obrazek jest cały "zielony" i pokazuje, że połączenie jest.

Ponieważ mam w domu sporo urządzeń podpiętych do sieci, poustawiałem im stałe IP - czy to znaczy, że extender nie może mieć stałego IP w tej samej podsieci co inne urządzenia?

Z tego, co widzę w panelu modemu extender teraz (przy dynamicznym IP) podłącza się do routera z adresem 192.168.0.13, a ja chciałem mu dać statyczny adres 192.168.0.20 (pulę dostępnych adresów mam ograniczoną do 21).

Chyba że przekombinowałem z tym statycznym IP - bo domyślnie miał je mieć i extender i laptop, który się do niego podłącza (oczywiście różne)... Może któryś z nich powinien pracować w trybie automatycznym?

Aczkolwiek przy aktualnych ustawieniach:

  • dynamiczne IP na extenderze
  • dynamiczne IP na laptopie do niego podłączanym

mam następujące przydzielone IP: extender 192.168.0.13 i laptop 192.168.0.15. A jeśli ustawię je na sztywno jako 192.168.0.20 i 192.168.0.6 (takie sztywne IP miał wcześniej laptop), to będzie źle?

Ustaw wszystko na dynamiczne przydzielanie IP i zobaczysz czy będzie działać. W kartach sieciowych ustaw na automatyczne pobieranie adresu IP.

Przy ustawieniach na dynamiczne adresy IP wszystko chodzi bez problemu.
Ale z doświadczenia wiem, że czasem zdarzają się sytuacje, w których coś mi się "wcina" w sieć, tzn. np. ktoś przychodzi ze swoim kompem, podłącza się do mojej sieci, dostaje automatem adres, a tu okazuje się, że ten adres jest już na sztywno ustawiony w jednej z moich maszyn.
Nawet bym wszystko poustawiał na dynamiczne IP, ale mam w sieci dwa serwery NAS i one muszą mieć stałe wewnętrzne IP z uwagi na ustawienia mojego oprogramowania. Stąd właśnie mój pęd do przydzielania wszystkim maszynom stałych IP - wtedy wiem co i do czego mi się wewnątrz sieci podłącza.
Czy zatem jest jakaś sensowna konfiguracja ze stałym IP, która będzie chodzić? I generalnie - czy extender może w końcu mieć to stałe IP i podłączane do niego sprzęty też?

Router to jaki model? Na nim masz pulę DHCP o której pisałeś? NAS podłaczony jest do routera?

Router to ostatni "krzyk mody" z UPC - Ubee EVW3226U. Niestety nie jest zbyt bogaty w opcje konfiguracyjne (chociaż bije na głowę wcześniej wypożyczane Thomsony).
Tak, pula adresów jest ustawiona na nim - podaje się tam liczbę adresów, jaką ma odliczać od standardowego 192.168.0.1 (nie podaje się jak w wielu modelach przedziału adresów). NAS-y podpięte są bezpośrednio do routera, a dwa komputery do switcha, także jeden port LAN jest wolny.