WA850RE + Livebox 2.0 = Livebox się wiesza

Bywa, że na ekranie statusu WA850RE wyświetla się, że jest internet na obecnej konfiguracji, jednak takie przypadki zdarzają się rzadko po wielu restartach. Jak już mam internet przez extender, to długo się tym nie cieszę, bo zaraz Livebox się zawiesza, tzn. jak zmieniam połączenie z extendera bezpośrednio do routera, to nawet wtedy nie mam internetu (tzn. Livebox świeci się na zielono, ale żadna strona się nie otwiera).
Znacznie częściej jest jednak tak, że siedzę bezpośrednio na routerze, podłączam extender do gniazdka, przełączam się na komputerze na extender i jak sprawdzam status extendera, to nie ma połączenia z internetem. Gdy wracam bezpośrednio na router, to też połączenia już nie ma (chociaż świeci się na zielono, to tylko restart pomaga).
Kupiłem extender wczoraj i ciągle testuję (w poniedziałek jednak mogę wymienić na inne urządzenie). Konfigurację zrobiłem wg instrukcji TP-LINK dla WA850RE, opuściłem tylko dezaktywację DHCP na Liveboxie, choć i tego próbowałem. Podsumowując, chciałbym zauważyć dwie sprawy: 1) extender na obecnej konfiguracji rzadko łączy się z internetem, choć z routerem zawsze; 2) a to chyba dlatego, że Livebox się zawiesza, tj. Livebox sam traci połączenie.
Załączam konfigurację i zrzut z inssidera:

Extender na czerwono, a mój Livebox to Livebox-3AA4

Z informacji dodatkowych: router mam na parterze, extender na 1 piętrze, a komputer na 2. Wszystkie pokoje ustawione są jeden na drugim w linii prostej. Na extenderze mam 3 kreski, a na komputerze full albo o jedną mniej.
Proszę o pomoc albo o wskazanie urządzenia które będzie działać z Liveboxem, to na takie wymienię.

W liveboxie ustaw sobie wifi na kanał 1( nie może być na auto), a szerokość kanału, jak można, to na 20MHz.
W extenderze zmień w DHCP Settings: default gateway na 192.168.1.1
Zapisz ustawienia i uruchom urządzenie ponownie.

Zmieniłem kanał, szerokości nie dałem rady znaleźć na Liveboxie (daj proszę jakieś wskazówki gdzie szukać). Na extenderze z kolei nie udało się zmienić default gateway, ponieważ po restarcie urządzenia ten adres wraca do końcówki 254.
Udało mi się teraz połączyć przez extender z internetem, ale to chyba przypadek, ponieważ resetowałem 4 razy. Załączam ipconfig /all z extendera, gdy jestem podłączony do internetu:

Co robić dalej? Zmieniać jakieś ustawienia, restartować dalej, żeby zobaczyć, czy dalej pojawia się problem?

Sprawdź czy pojawia się problem bo wygląda na o że dostałeś IP z DHCP liveboxa.

Wystarczyło, że przełączyłem na komputerze sieć na bezpośrednio z routera, żeby znów zawiesić router (tzn. nie było połączenia, strony się nie otwierały). Wróciłem z powrotem na extender, sprawdziłem ipconfig i DHCP miałem znów z końcówką 254. Wszedłem w panel extendera, zmieniłem default gateway na końcówkę 1, zrestartowałem urządzenie i znów dostałem interent w extenderze.
To nie jest zbytnio pożądane, ponieważ bezpośrednio do routera mogą chcieć podłączyć się inni domownicy i nie wiem, czy będą mogli (wynajmuję pokój tak w ogóle).
Druga sprawa, która wymaga testowania to stabilność. Dam znać, czy zrywa połączenie, ale proszę o wskazówki, jak rozwiązać problem przesiadania się z extendera na router i w drugą stronę (jeżeli to możliwe).

Wygląda na to że extender przejmuje rolę serwera DHCP nad liveboxa i podaje mu błędny adres bramy.
Wyłącz DHCP na extenderze. niech sam livebox przydziela adresy.

Wyłączyłem tak jak napisałeś i wygląda na to, że teraz mogę przełączać się z extendera na router i odwrotnie i nie ma problemu. Pozostaje kwestia stabilności, ale to wymaga testów i dam znać może jutro jak działa. Chyba że zaraz będzie się wieszać :stuck_out_tongue:

Po 24 godzinach pracy extender ani razu się nie zawiesił, jestem zadowolony.
Jako ciekawostkę podam, że router mam na parterze, a komputer dopiero na 2 piętrze (w linii prostej: pokój na pokoju), a extender też mam na 2 piętrze, zaraz obok komputera i zarówno zasięg jest super, jak i prędkość. Na extenderze mam 3 kreski (komputer to ultrabook i chyba ze względu na rozmiar mam jakąś słabszą kartę wifi, bo już wcześniej zauważyłem, że na starym laptopie sygnał jest lepszy), a zarówno na parterze bezpośrednio przy routerze jak i na 2 piętrze przez extender mam ponad 10 mbps, zero różnicy w prędkości.
Polecam!