W543G oraz W340G

Łączyłem się na nowo z siecią. Po raz, życzenie szefa, po dwa, routery są w dwóch budynkach, ojca i syna.
Znalazłem jakąś nieścisłość. W W543G nie mogę zmienić ani kanału, ani trybu (b/g), wszystko jest zablokowane i w statusie szaleje z kanałami a tryb jest ustawiony na g gdzie w W340G jest kanał na 1 a tryb na b/g.

To może problemem jest poziom sygnału z tego WR430g? Jakie masz wskazania z site survey na WR543g? Łączysz się w ogóle z dobrą siecią, skoro nie masz tego routera w zasięgu wzroku?

19-23 db mam. Mam 1 sieć i na 100% się z nią łączę.

Czyli źle nie jest.
Pozostaje reset do ustawień fabrycznych na WR340g i ponowna konfiguracja.

Więc tak. Reset ustawień rezultat przyniósł. Jednak efekt odwrotny od zamierzanego.
Ogólnie zamysł był taki. Jest słaby zasięg w jednym domu (tylko na parapecie jednego okna). Miałem do dyspozycji urządzenia WR340G, WR543G, WR941ND. WR340G jest urządzeniem łączącym się z internetem (radiowy), żaden inny nie podoła temu. Był podłączony WR941ND kablem, jeden obok drugiego no i sygnał lepszy ale ciągle mało, bo na parapecie ciężko korzystać. Padłem na pomysł aby zmienić pozycję WR941ND na bliższą drugiego budynku, ze strychu na pierwsze piętro i na parapet. Szef nie chce kabli, pozbywa się ich, więc kablem nie mogłem ze strychu na 1 piętro dać. Znalazłem jednak u niego WR543G, mam taki sam w domu. Pomyślałem, że WR543G będzie łącznikiem z WR340G (bezprzewodowo) z WR941ND (półmetrowym kablem). Zabieg wykonany. Jakoś zasięgu o niebo lepsza. Niestety, internet zwolnił dwu, bądź trzykrotnie nawet. Strony mozolnie się ładują. Czy ktoś wie jaka to przyczyna? Generalnie schemat wygląda tak: Sygnał->WR340G->WR543G->WR941ND->Komputer.
Dodam jeszcze, że użyłem zabezpieczenia WEP, ustawione na auto i 64bitowy klucz (1234567890). Inaczej WR543G nie łączył się a zabezpieczenie musiałem jakieś dać.

Przyczyna taka że to nie są najnowsze urządzenia, Jakość mostu WiFi przy zasięgu 19-23dB nie jest najlepsza, Dodatkowo każdy sprzęt wprowadza opóźnienia.

Widzę że na dachu masz Mikrotika może da się wykorzystać jego kabel aby połączyć oba routery.
Pomijając NATy ( w340g i WR543 )
Sprzęt też wypadało by zmienić na coś nowszego, po taniości to W841N.
Jaką prędkość oferuje dostawca?

Sygnał podbiłem do 30 db. Dostawca oferuje 4 MB, nie mierzyłem jednak speedtestem ale wp.pl wczytuje się 45 sek.