Tryb pracy WiFi

W Garygoyle jest kilka trybow pracy WiFi

  • AP czyli punkt dostepu
  • AP+WDS
  • Ad Hoc

Czy wyjasnil by ktos roznice i zastosowanie tych trybow ?

AP - Punkt dostępu. Pozwala na łączenie się wielu klientów WiFi ( telefony komputery itp.)
AP + WDS - To co wyżej plus możliwość dołączenia klienta WDS( routera) który rozszerzy sieć WiFi swoim AP.
Ad Hoc - tutaj sprzęt może być klientem i serwerem dla urządzeń które działają w trybie AdHoc. ( np na komputerze jest ustawiona sieć AdHoc do której dołączony jest router)
Może powiedz czego wymagasz/potrzebujesz od routera?

Potrzebujesz wyjaśnień czy konkretnej konfiguracji sprzętu- jakiego?

Tak przydało by się trochę wyjaśnień gdyż nie jestem bystry w temacie :slight_smile:
Przedstawię konfiguracje sieci może warto coś pozmieniać
Modem usb GSM (192.168.0.1) wpięty do rutera Sapido (192.168.1.1) i umieszczony w miejscu dobrego zasięgu sieci od niego kablem do MR3420 (192.168.2.2 Brama 192.168.1.1) do portu WAN potem po Lan x 4 MR3020 (192.168.2.3 -4 -5 -6 Brama 192.168.2.2)
gdy był WDR4300 zamiast MR3420 w tej konfiguracji były problemy z połączeniem kilku urządzeń wifi do WDR4300 i w statusie podłączonych urządzeń pokazywało (nieznane) (może to wina firmware bo siec 5Ghz tez znikała)
WDR4300 dobrze działał gdy na 4 ruterach MR3020 było włączone DCHP(Kablowe) każdy miał IP 192.168.3.3 -4.4 -5.5 -6.6 ale wtedy było 5 odrębnych sieci
Wszystkie urządzenie ustawione na AP
jeśli czegoś nie napisałem w opisie to dopisze

chyba się za bardzo rozpędziłem to proszę tylko o lepsze wyjaśnienie AP i AP+WDS
chodzi o to ze jak ruter z netem będzie w trybie AP to drugi ruter nie zadziała z nim jako "Most bezprzewodowy/przekaźnik" tak ? innych różnic nie ma ?

Most bezprzewodowy/przekaźnik nie korzysta z funkcji WDS więc nie jest mu to potrzebne. Z WDS TP-Link korzysta przy fabrycznym oprogramowaniu.
Z Twojej konfiguracji można by było zlikwidować routing z MR3420 przestawiając go jako AP a routingiem zajmować się będzie Sapido.

Tak ale ze jest to internet komorkowy (teoretycznie bez limitu ) jednak limit jest to na MR3420 sa poprzydzielane limity danych dla kazdego użytkownika a w Sapido nie ma takiej opcji

To ja nie mam lepszych pomysłów jak ustawić Twoją sieć. Chyba lepszych rozwiązań już nie ma. Może ktoś się jeszcze wypowie.

Siec dziala prawidlowo tak tylko spytalem :slight_smile: glownym celem pytania byly AP i WDS o ktorych juz wiem cos wiecej :slight_smile:

A co sie bedzie dzialo jak na MR3020 wylacze DHCP ? MR3420 przydzieli adresy ? Czy nie polaczy sie wiecej urzadzen do MR3020 ?