Trochę informacji na temat Neffos X1 Max

Neffos X1 Max, to najmocniejszy jak do tej pory smartfon TP-Link'a dostępny na polskim rynku. Od dosłownie dwóch dni bawię się nim i postanowiłem napisać kilka słów odnośnie tego modelu. Nie będzie to swojego rodzaju żadna recenzja (taka pełnowymiarowa), bo na jej potrzeby wypadałoby poświęcić nieco więcej czasu. Niemniej jednak, chciałem zebrać te bardziej użyteczne rzeczy, które rzuciły mi się w oczy po tych paru dniach użytkownika Neffos'a X1 Max.

Parametry smartfona Neffos X1 Max

W przypadku smartfona Neffos X1 Max mamy do czynienia z dość przyzwoitym telefonem, którego parametry prezentują się poniżej:

CHIPSET       | MTK Helio P10 MT6755
CPU           | 4x 1.2 GHz & 4x 2.0 GHz ARM Cortex A53 CPU
GPU           | ARM mali-T860MP2 728MHz
Pamięć        | 3 GB / 4 GB
Android       | Android 6.0 (Marshmallow)
Flash         | 32 GB / 64 GB
MicroSD       | Up to 128 GB
Bateria       | 3000 mAh
Wymiary       | 152.8 x 76 x 7.85 mm
Wyświetlacz   | 1920 x 1080 pikseli 5.5" (403.4 PPI)
Aparat główny | 13.0 MP
Aparat selfie | 5.0 MP
Czujniki      | odcisków, Halla, kompas, żyroskop, akcelerometr, światła, zbliżeniowy
WiFi          | 2,4 GHz i 5 GHz
FDD-LTE       |  1/3/5/7/8/20
GPS           | GPS/A-GPS, GLONASS

Jest on w zasadzie bardzo podobny do Neffos'a X1, z tym, że nieco większy i mocniejszy. Poniżej są jeszcze fotki z CPU-Z:

Android 6.0 z możliwością migracji do 7.0

Chwilę po włączeniu telefonu i podłączeniu go do sieci WiFi (obsługuje 2,4 GHz i 5 GHz) pojawiła się informacja na temat aktualizacji systemu do wersji 7.0. Po aktualizacji była dostępna jeszcze jedna poprawka, tym razem nieco mniejsza:

Niestety mimo tych aktualizacji, Neffos X1 Max również jest wrażliwy na ostatnio wykrytą podatność z wykorzystaniem Bluetooth -- BlueBorne:

Kilka błędów związanych z Androidem w Neffos X1 Max

Co ciekawe, wygląda na to, że Android 7.0 obecny w Neffos X1 Max ma kilka błędów, przynajmniej tak mi się wydaje. Choć może to nie bug tylko ficzer? Tak czy inaczej, po aktualizacji Androida do 7.0 nie ma już żadne dźwięku podczas uruchamiania telefonu. W zasadzie mi ten dźwięk zawsze przeszkadzał, to i dobrze, że go już nie ma, choć też z drugiej strony to gdyby ktoś chciał uruchomić ten telefon bez naszej wiedzy, to może mu to przyjść o wiele łatwiej.

Kolejny błąd tkwi w ustawieniach klawiatury ekranowej. Jak widać na poniższym obrazku, mamy możliwość włączenia kilku klawiatur, z tym, że jedna z klawiatur musi być aktywna zawsze. Jeśli ta druga pozycja zostanie wyłączona, to Gboard staje się nieaktywny (nie można zmienić pozycji przełącznika) i co z tym się wiąże, nie można zmienić ustawień klawiatury klikając w pozycję klawiatury.

Wcięło też gdzieś informacje o statystykach pamięci w ustawieniach. Z tego co pamiętam, to po tej większej aktualizacji systemu, w menu były dostępne dwie opcje "Pamięć". Jedna z nich odnosiła się do pamięci flash, a druga do pamięci RAM. Po tej mniejszej aktualizacji obecna jest tylko jedna "Pamięć" wskazująca na statystyki zajętości pamięci flash.

Statystyki wykorzystania pamięci RAM

Gdzie się podziała ta druga pamięć -- nie wiem. Nie oznacza to oczywiście, że nie możemy sprawdzić statystyk wykorzystania pamięci przez uruchomione aplikacje. Na szczęście też nie trzeba instalować dodatkowych programików, które mogą nam to zadanie ułatwić. Android ma wbudowana narzędzia deweloperskie, w których widnieje pozycja "Opcje programistyczne" (trzeba postukać parę razy w numer komplikacji w Informacjach o telefonie) i tu już możemy ładnie odczytać, które aplikacje mamy uruchomione oraz ile one zajmują nam pamięci:

Trochę zbędnych rzeczy powyłączałem i jak widać wyżej, w Neffos X1 Max do dyspozycji mamy około 3G pamięci operacyjnej RAM, z czego zajętych jest około 1G. Warto też wspomnieć, że w ofercie TP-Link jest również Neffos X1 Max z 4G pamięci RAM.

Flash

W przypadku Neffos X1 Max możemy mieć do czynienia z wersją 32G (przy 3G RAM) lub 64G (przy 4G RAM), no i do mnie trafił ten nieco słabszy model. Poniżej jest układ partycji, na którym widać, że na dane użytkownika jest przeznaczonych nieco ponad 25G i w zasadzie z karty SD można powoli zacząć przestać korzystać.

Podobnie jak i w Neffos X1 również w Neffos X1 Max dane użytkownika są domyślnie szyfrowane, co można wywnioskować z obecności urządzenia dm-1 (device-mapper) widocznego na drugiej fotce.

Bateria, ładowarka i szybkie ładowanie

W zestawie była dołączona nieco zaawansowana ładowarka, bo obsługująca 3 rodzaje napięć: 5V/3A, 9V/2A oraz 12V/1.5A:

12

Dokładnie to nie mam pojęcia jak tego typu ładowarka działa i czy te napięcia są przełączane w trakcie ładowania smartfona ale ze wskazań mojego gniazdka HS110 wychodzi, że smartfon będąc praktycznie całkowicie rozładowanym pobiera około 17,1W energii.

Taki pobór prądu nie jest mały i sprawia, że smartfon trochę się grzeje podczas ładowania, zwłaszcza gdy jego bateria jest całkowicie rozładowana, co można zaobserwować na poniższym wykresie:

Jeśli chodzi zaś o temperaturę przy zwykłym użytkowaniu telefonu, to zdaje się ona nie wychodzić poza 30 stopni, choć to też zależy oczywiście od tego co tak naprawdę robimy na samym telefonie. Grunt, że przy oglądaniu materiałów na YT w 720p telefon nie parzy w łapki.

Poniżej zaś jest nieco rozciągnięta skala pokazująca proces ładowania Neffos'a X1 Max i jak możemy zaobserwować, smartfon w około 30 minut zdążył się naładować około 60-65%, czyli posiada szybkie ładowanie.

USB-OTG

Wsparcie dla USB-OTG jest jak najbardziej zapewnione w Neffos X1 Max i można podłączyć do tego urządzenia w zasadzie każdą myszkę, klawiaturę i pendrive. Nie jest jednak wspierany linux'owy system plików z rodziny EXT[2,3,4].

Root i TWRP

Będę oczywiście próbował napisać konfigurację dla TWRP, czyli alternatywnego trybu recovery. Myślę też, że nie powinno być problemów z ukorzeniem Androida w Neffos X1 Max (root), choć to zadanie musi jeszcze poczekać.

Na razie tylko tyle informacji. :slight_smile:

No to wziąłem się do ukorzeniania (root) tego smartfona Neffos X1. Póki co z tego co widzę, to znów coś się pozmieniało i pewnie ta aktualizacja do Androida 7.0 (lub też ta druga aktualizacja) za to odpowiada. Generalnie, to nie ma w zasadzie jak uzyskać potrzebnego info do zmapowania flasha na potrzeby SP Flash Tool -- żadne z plików, które przechowują dane o układzie flasha nie są w stanie tych danych zwrócić, bo albo plik nie istnieje, albo jest pusty, albo access denied. :smiley: Ostatecznie udało się napisać w tymczasowy plik scatter.txt i jak widać niżej flash zrzuca się na dysk:

Mogliby w końcu tego SP Flash Tool zaktualizować na linux, bo ta wersja co jest nie obsługuje MT6755 i trzeba zrzucać ten flash na Win. :smiley:

A tutaj rezultat: :slight_smile:

No to TWRP i root jest już tylko kwestią czasu, no i teraz poprawienie pliku scatter.txt też nie będzie stanowić problemów. :smiley:

No i udało się w końcu ukorzenić/zrootować Androida w Neffos X1 Max: :smiley:

TWRP też wyszedł bez problemu choć trzeba było okroić kilka rzeczy bo się nie zmieściły do obrazu 16 MiB. Dziwne trochę, bo Neffos X1 nie miał problemów, a tutaj przy standardowej konfiguracji brakło miejsca i trzeba było coś wywalić min. SuperSU. :slight_smile:

Jak będę miał chwilę w weekend to zrobię HowTo na temat ukorzeniania Androida w Neffos X1 Max.

Co do samego smartfona jeszcze, to chyba są jakieś problemy z szyfrowaniem. Nie chodzi tutaj o samego Neffos X1 Max, bo w przypadku Neffos X1 były podobne problemy i się zastanawiałem czy tego typu objawy są charakterystyczne tylko i wyłącznie dla mojego modelu. Wygląda jednak, że wszystkie Neffos'y z serii X mają błędnie zaimplementowane szyfrowanie.

W czym problem? Jak się zajrzy w log TWRP, to można wyczytać coś takiego:

I:Device is encrypted with the default password, attempting to decrypt.
...
Password matches
Data successfully decrypted, new block device: '/dev/block/dm-0'
...
Successfully decrypted with default password.
...
/data | /dev/block/dm-0 | Size: 25073MB Used: 2750MB Free: 21974MB Backup Size: 2750MB
Flags: Can_Be_Mounted Can_Be_Wiped Can_Be_Backed_Up Wipe_During_Factory_Reset Wipe_Available_in_GUI IsPresent Can_Be_Encrypted Is_Encrypted Is_Decrypted Has_Data_Media Can_Encrypt_Backup Use_Userdata_Encryption Is_Storage Is_Settings_Storage
Symlink_Path: /data/media/0
Symlink_Mount_Point: /sdcard
Primary_Block_Device: /dev/block/mmcblk0p28
Decrypted_Block_Device: /dev/block/dm-0
Crypto_Key_Location: /dev/block/platform/mtk-msdc.0/11230000.msdc0/by-name/metadata
Display_Name: data
Storage_Name: data
Backup_Path: /data
Backup_Name: data
Backup_Display_Name: data
Storage_Path: /data/media/0
Current_File_System: ext4
Fstab_File_System: ext4
Backup_Method: files
MTP_Storage_ID: 65537

W skrócie TWRP był w stanie automatycznie odszyfrować zawartość partycji /data/ posługując się jakimś domyślnym hasłem. Tego typu zdarzenie nie powinno mieć miejsca, bo przecie Neffos X1 Max ma wsparcie dla szyfrowania sprzętowego i zgodnie z informacją zawartą poniżej, dwa czynniki powinny być uwzględnione przy deszyfrowaniu danych -- klucz sprzętowy i klucz użytkownika, np. PIN/hasło od blokady ekranu.

A tutaj ten cały proces jest ładnie rozrysowany:

Dziwnym sposobem, PIN jest pomijany i nie ma wpływu na wynikowy klucz. Zatem nie ważne czy użytkownik ustawi sobie jakieś hasło, to i tak można jego dane zdeszyfrować bez problemu i wystarczy wgrać moje TWRP przy pomocy SP Flash Tool.

Dziwna sprawa ale wypadało by się zapytać TP-Link o co tutaj może chodzić.

1 polubienie

W końcu pojawił się Xposed dla Androida 7.0 i 7.1 (Nougat), który jest min w Neffos X1 Max:
https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=74081902&postcount=43

Sprawdziłem czy działa i wychodzi na to, że nie ma jakichś większych problemów:

Po zainstalowaniu trzeba trochę poczekać przy pierwszym uruchomieniu.

Moduły też się instalują i działają poprawnie.