TPLink w8970 z usb ftp + netiaspot

Witam.
Piszę w sprawie konfiguracji TPLinka W8970+USB FTP z netiaspotem.
No więc, mam w tej chwili wszystko skonfigurowane następująco:

  • netia spot w trybie bridge,
  • w8970 w trybie wireless router z włączonym PPPoE gdzie podaje login/hasło z netii, mam zanaczone IPv4, w routerze mam ustawiona IP na 192.168.2.1 i przydziela z puli .2.100 do .2.199 (jak router był 192.168.1.1 czyli domyślnie to nie chciał działać z netiaspotem, nie wiem czy kiedy aktywuję tryb bridge to mogę wrócić do domyślnego IP .1.1 czy też nie, na razie jest z końcówką 2.1 i działa), DHCP ustawieniach routera wyłączone (DHCP Server/disable),
  • pendrive usb fat32 wpięty w router i udostępniony do dostępu przez internet.
    Sprawy mam dwie.
  • Pierwsza to czy istnieje optymalna konfiguracja podłączenia netiaspota z routerem w8970 lub ogólnie z tplinkiem? Działanie netiaspota uznaję za dramatycznie słabe. I chcę, żeby sieć i jej przepustowość była komfortowa a nie wnerwiająca podczas korzystania. Ogólnie opisane ustawienia powyżej sprawiają, że mój tandem działa. Z wykształcenia jestem górnikiem i w tematach konfiguracji sieci orientuje się na tyle, żeby dawać sobie radę skonfigurować sobie router do współpracy ze zwykłym modemem (dialog/vectra) itp. Teraz ustawienie netiaspota z tplinkiem i fakt, że wymiana netiaspota na jeden router z modemem jest kłopotliwa zmusiło mnie do szukania informacji i nie do końca jestem przekonany, że wszystko zrobiłem dobrze.
  • Druga to czy można ustawić aby usb ftp miał stałe IP? To jest, że jak ustawię sobie dostęp do tego dysku z pracy itp. to nawet jak będzie w mieszkaniu chwilowy brak prądy i urządzenia się zresetują to IP mi się nie zmieni. Czy do tego jest potrzebne stałe IP od usługodawcy, czy da się to jakoś ustawić w routerze (netiaspot w trybie bridge nie daje żadnych możliwości konfiguracyjnych). Teraz IP dysku usb ftp które odczytuje z menu routera USB Settings/FTP Server wygląda np. 70.70.7.70, lecz jak zabraknie prądu/żona znów włączy opiekacz, piekarnik,czajnik,mikrofalę razem i bezpiecznik wywali lub z jakiegokolwiek powodu netiaspot się uruchomi ponownie to IP netiaspota a tym samym dysku usb w routerze tplink się zmienia... i bez sprawdzenia go fizycznie z sieci domowej nie mam do niego dostępu.

Pozdrawiam!

Jeśli jesteś zadowolony z działania i przepustowość jest OK to nie ma co zmieniać.

Poczytaj o DDNS. Darmowy jest na noip.com:

Dzięki za szybkę odpowiedź.
W zasadzie, teraz na W8970 sieć działa super. Moje wątpliwości budziło ustawienie IP routera na 192.168.2.1- ale w sumie to chyba nic nie zmienia i wyłączenie DHCP o którym wyczytałem w internecie i w zasadzie też raczej nie powinno szkodzić. Mam też włączony firewall domyślny. Sieć jest dobrze zabezpieczona wpa/wpa2 więc chyba jest ok.
Poczytam o DDNS, po pierwszym rzuceniu okiem chyba to jest dla mnie i nawet darmowa opcja.
Dzięki jeszcze raz!

Wyłączyłeś DHCP na TP-Linku? Lepiej włącz. to przy konfiguracji jako AP się wyłącza.

No miałem wyłączone, wyczytałem gdzieś żeby wyłączyć... . Tak się zastanawiałem nad tym bo nie przeszkadzało jak sprawdzałem z włączonym, już włączyłem i dzięki za uwagę.
Założyłem konto na noip.com, fajna sprawa się wydaje.
Po założeniu konta i określeniu nazwy hosta XX.ddns.net podczas rejestracji wszedłem do panel Moje Konto w opcję Dynamiczny DDNS i tam jest zapisany host z nazwą XX.ddns.net i z adresem IP (podejrzewam, że adres IP ściągnął sobie taki jaki aktualnie mój netiaspot miał). Rozumiem, że to już jest gotowe do użycia w TPlinku?

Nazwę konta oraz dane do logowania musisz wprowadzić w konfiguracji TP-linka i domeny DDNS.

Tak, tak dokładnie jak w instrukcji z forum. No i świetnie, wydawało mi się to wręcz za proste.
Dziękuję za pomoc!
PS. Badam temat Free DNS i znalazłem jeszcze changeip.com. Też wydaje się fajne i również jest darmowe. W noip.com widzę, że okres ważności darmowej nazwy hosta to 30 dni.

No ale router musi też wspierać te domeny aby myśleć o ich pracy bezpośrednio na nim.

Nie wiem czy się coś zmieniło ostatnio ale zawsze było to 30 dni od ostatniej zmiany adresu IP
Jeśli ten adres zmienia się codziennie to konto masz cały czas darmowe

No ale router musi też wspierać te domeny aby myśleć o ich pracy bezpośrednio na nim.[/quote]
Oczywiście, to z listy rozwijanej w menu routera się określa (i sprawdza czy jest).

Nie wiem czy się coś zmieniło ostatnio ale zawsze było to 30 dni od ostatniej zmiany adresu IP
Jeśli ten adres zmienia się codziennie to konto masz cały czas darmowe[/quote]
Aha, rozumiem, najmniej raz na 30 dni wyjeżdżam do rodziny na weekend i wyłączam wszystkie sprzęty. Wtedy po ponownym włączeniu IP się nadaje nowe. W zasadzie częściej Netiaspot mi muli i go resetuję i wtedy z tego co pamiętam też dostaje nowe IP.
Dziękuję za pomoc, już wszystko mi się wyjaśniło.
Pozdrawiam!

na 100% nie chodzi o zmianę IP - używałem tego przynajmniej parę lat na niezmiennym adresie IP (mimo, że teoretycznie przydzielanym dynamicznie przez operatora)
wtedy w/g regulaminu chodziło o aktualizacje dokonywane przez klienta, a tego mam chyba zawsze ustawionego na wymuszoną aktualizację co 3 dni + oczywiście aktualizacje po zmianie IP, nie wiem jak się zachowuje klient wbudowany w w/w router (i czy można go konfigurować)
porównanie konta darmowego i wersji płatnych jest tu:
https://www.noip.com/remote-access
jeśli się nie mylę za darmo w tej chwili dostępne są tylko adresy *.ddns.net

niestety nie mogę znaleźć aktualnego regulaminu
dla bezpłatnej wersji, ale można przyjąć, że nieużywane konto przepada po 30 dniach (tj. np. na dłuższy czas odłączymy router),
chociaż (wydaje mi się, że) w takim wypadku przychodzą jeszcze e-maile, w których jest kilkudniowy okres na kliknięcie linku aktywacyjnego (zapobiegającego skasowaniu konta) i z tego powodu nie zalecam oznaczenia reklam od nich przychodzących na pocztę jako spamu - bo wtedy można przegapić informację o konieczności aktywacji/potwierdzenia (takiego maila dostałem przynajmniej raz, nie mogę go odszukać, ale gwarantuję, że to działa)

Witam.
Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi i pomoc!
Wyjaśniło się już jak wygląda sytuacja z żywotnością hosta w wariancie darmowym, jest to miesiąc.
Gdy termin zbliża się ku końcowi otrzymujemy maila od NOIP w moim przypadku miał tytuł : Please confirm your hostname now or it will be deleted.
W mailu tym są informacje, że w ciągu 7 dni twój host zostanie skasowany, jeżeli chcesz przedłużyć to kliknij w odnośnik w mailu lub w bezpośredni link. Pokrótce opisane są też zalety płatnego konta NOIP jak na przykład brak ograniczenia czasowego hostname.
Po kliknięciu w odnośnik przedłużający ważność nazwy hosta jesteśmy przekierowani do strony NOIP na której atakuje nas najpierw okienko opisujące płatne opcje ale jest i opcja by przedłużyć nazwę hosta i dalej korzystać bezpłatnie. Czyli tak jak powyżej pisał szopen.
Ten temat mam załatwiony, teraz będę walczył jak pójść na przód i z pendrive działającego nako serwer ftp zrobić serwer chmury z użycien np. ownCloud do którego jest klienr desktopowy i mobilny.
Pozdrawiam!