TPlink Archer C5 (AC1200) FTP zewnętrzne

Witam, mam problem z w/w routerem, nie mogę uruchomić na nim FTP zewnętrzne.
Nie bardzo wiem co ustawić, bo już w sumie nie ma co, być może problem leży po stronie dostawcy, czy ktoś podpowie, co muszę wykonać, aby taki FTP działał.

Wyjaśnij dokładniej, co chcesz uzyskać - jakie urządzenie ma być serwerem plików FTP, skąd mają być serwowane plików, oraz sprawdź jaki masz adres WAN w konfiguracji TP-Linka, a jaki się pojawia po wejściu na checkmyip.com
Co to za operator?

Dziękuje Jakub za zainteresowanie.
-Co chcę uzyskać? Dostęp, do plików domowych z sieci zewnętrznej
-jakie urządzenie ma być serwerem plików FTP? TPlink Archer C5

  • wejściu na checkmyip.com tam pokazuje się stały adres IP, który otrzymałem od dostawcy

Sam router (dostęp) konfigurował dostawca, nie wiem, czy to ważne, ale sam router jest przeźroczysty i RJ podłączona jest do LAN, być może tu leży problem,

  • A gdzie są przechowywane pliki do FTP? Podłączyłeś jakiś dysk/klucz USB?
  • Ta druga kwestia jest dość krytyczna: jeżeli router działa w trybie bridge (zwanym czasem mostem) to IP jest przypisane do komputera, a nie routera, a sam router nie realizuje żadnych funkcji sieciowych na poziomie warstw powyżej 3 ISO/OSI - więc nie może służyć za serwer FTP. Do tego musi normalnie robić za zwykły router, realizować NAT (jedno IP udostępniać wielu urządzeniom w sieci lokalnej).
    Tryb pracy routera można sprawdzić w jego ustawieniach oraz po tym, że w trybie bridge nie działa np. sieć bezprzewodowa WiFi - można podłączyć do niego tylko jedno urządzenie przez ethernet/LAN i to w ustawieniach karty sieciowej LAN komputera pojawi się (zwykle) ten zewnętrzny adres IP, który widać w checkmyip.com.

Pliki są na pendrive, który jest podłączony do tego routera.
Raczej nie jest w trybie bridge, bo sieć działa bezproblemowo, do LAN też mam podłączony TV i XBOX,
i wszystko działa bez zarzutu.
Wnioskuje, że sam router spełnia rolę tylko rozprowadzenia sieci bezprzewodowej, a steruje siecią urządzenie, które mam na dachu z anteną a do którego dostępu nie mam.
Czy dobrze myślę?

Jak działa WiFi, to kompletnie nie jest przezroczysty - tylko realizuje NAT jak każdy router domowy. Co prawda możliwe, że podłączasz internet od operatora do portu LAN, a nie WAN, wtedy faktycznie to urządzenie na dachu realizowałoby funkcję routera, ale w to akurat wątpię. Bardziej możliwe jest właśnie to, że to to urządzenie na dachu jest przezroczyste w tym rozumieniu (jest to zwykle klient WiFi, czyli odwrotność karty sieciowej WiFi).
Wracając do podstaw: czy możesz się zalogować do swojego routera i sprawdzić na stronie statusu, czy podany tam IP jest taki sam jest ten przydzielony przez operatora?

Istnieje też niezerowa szansa, że o ile IP masz stały, o tyle ruch przychodzący od strony Internetu inicjujący połączenia jest blokowany przez operatora - ale to masz podane już w umowie - czy masz prawo i możliwość stawiania serwerów.

Dzwoniłem do dostawcy, i tak jak myślałem, na dachu mam urządzenie (micritic chyba), które obsługuje DHCP
Mam możliwość postawienia serwera, bo taka była umowa, chcę symetryczny internet i stałe IP dla serwera.
Mam dostęp do swojego routera, adres jest wpisany inny niż ten stały.
Co mnie zastanawia to, to że nie mam przypisanego z autamatu adresu FTP w routerze, a wewnętrzny jest.
Operator pyta się, tylko co ma przekierować, ale co mam mu podać jak nic nie mogę ustawić.
Załączam screen, jak wygląda zakładka USB (adres wew. FTP to IP ustawione w routerze)

To urządzenie nazywa się Mikrotik (a dokładniej to firma produkująca wiele różnych urządzeń) i faktycznie jest często używane ze względu na niską cenę i stabilność.
Jeżeli mikrotik robi tobie NAT to faktycznie musisz uruchomić u siebie usługę wystawioną na interfejs WAN twojego routera, a następnie operator wystawia tę usługę na świat (IP zewnętrzne jest na tym mikrtotiku lub też dalej).
Dla FTP potrzebujesz, aby operator przekierować port 21 - na nim chodzi FTP. Przy okazji pamiętaj, że przeglądarki internetowe powoli porzucają obsługę FTP.

Już jakieś barwy się pojawiły :stuck_out_tongue:
Port 21 podobno jest już przekierowany, dodatkowo przekierował też 80 (www),
Nie korzystam z przeglądarek, do FTP i poruszania się po systemie używam Total Commandera
Jakubie i tu chyba sedno mojego tematu: jak ustawić usługę na interfejs WAN?

Ostatnia reguła na towim zrucie (ftp://0.0.0.0:21) dokładnie to robi.
0.0.0.0 - oznacza wpuszczanie ruchu ze wszystkich adresów IP i/lub na wszystkich interfejsach (prawdopodobnie chodzi w TP-Link o interfejs WAN niezaleznie od tego, jaki tam jest faktycznie teraz IP).
Czyli powinno działać - w każdym razie przy fwd portu TYLKO 21 - w trybie passive ftp (stary tryb active prawie się nie używa, ale jest często domyślny w wielu klientach ftp i przez niego po połączeniu nie zobaczysz np. listy plików).

No właśnie Jakubie, jakbym mógł tym, adresem się połączyć to nie zabierałbym Ci zapewne Twojego cennego czasu.
Kombinowałem na różne sposoby, ale nie da rady się połączyć przez w/w adres.
IMHO, albo gdzieś trzeba coś w routerze ustawić (z tym walczę cały czas, w wolnych chwilach), albo router sam automatycznie by przypisał, gdyby np. sam zarządzał DHCP.

0.0.0.0 to tylko taka zaślepka (oznacza "wszystkie adresy IPv4 świata").
Ty ze świata masz łączyć się swoim realnym adresem zewnętrznym od operatora:
ftp://prawdziwy.adres.od.operatora/
To nie ma związku z DHCP (przypisaniem adresów maszynom w sieci lokalnej/LAN).
Internet MUSI być jednak podłączony przez port WAN, żeby to działało.

Czyli w moim przypadku, śmiało mogę cofnąć, aneks do umowy, bo w tej konfiguracji i tak nie uzyskam zamierzonego celu.
Pozdrawiam i dziękuje za pomoc

Nie dogadaliśmy się. Na tym etapie nie wiemy tego.

  1. Masz ustawić tak jak jest ustawione z tym 0.0.0.0 w routerze. To jest OK.
  2. Masz wziąć telefon lub komputer, połączyć się przez inne łącze internetowe (np. z telefonu) i sprawdzić, czy ftp://prawdziwy.adres.od.operatora/ działa.

Nie, nie działa (też już tak próbowałem)

No to teraz idziesz do operatora z pytaniem czemu nie działa i podajesz mu namiar na swój port 21.
Jak lubisz wyzwania, to możesz dla testu podłączyć się komputerem do swojego portu WLAN routera i sprawdzić, czy FTP działa. Niestety musisz trochę się najpierw pomęczyć z konfiguracją:

  • ustaw adres IP stały interfejsu WLAN routera np. na 10.0.0.2 z maską 255.255.255.0 i gateway 10.0.0.1.
  • interfejs ethernet komputera swojego ustaw na stały IP 10.0.0.1 z tą sama maską, bez gateway.
  • podłącz się kablem ethernet do gniada WLAN (nie zrobisz tego testu przez wifi).
  • sprawdź, czy na 10.0.0.2 port 21 jest twój FTP i pliki.
    Będziesz miał pewność, że twój router działa prawidłowo i operator nie będzie ci gadał głupot, że twoja wina.

Router działa prawidłowo, operator wycofał aneks i po ptokach.

U mnie w routerze adresem IP WAN nie jest ten publiczny adres IP tylko routera (192.168.66.125) oznacza to, że dostawca blokuje, i nie ma mowy by postawic jakikolwiek serwer FTP ,VPN(PPTP) by polaczyc sie zdalnie z siecia, zgadza sie czy jest inna mozliwosc?

Nie tyle dostawca blokuje, a po prostu dostarcza ci dostęp do Internetu za pomocą sieci nieroutowalnej/wewnętrznej.
Nie oznacza to, że nic nie wystawisz na 100%, ale domyślnie, o ile nie masz specjalnej usługi od operatora, która dostarcza ci wyjście na świat nie będzie to działało. Tak, operator może przekazywać dostęp do Internetu i routowalnego adresu IP za pomocą adresów wewnętrznych.
Nawet jeżeli usługodawca daje ci taką usługę, to jeszcze musisz dowiedzieć się, na jakim adresie twój router pojawi się w Internecie.