Tp-wa730re

Witam,
posiadam w domku 2 rodzinnym poniższą konfigurację sprzętową i za diabła nie mogę okiełznać modelu TP-WA730RE skonfigurowanego jako Access Point dla 2 rodziny, dla której chciałbym ograniczyć przepustowości pasma na routerze (2) wg przypisanego numeru IP routera (4)

  1. SAGECOM f@st Orange - modem ADSL na wejściu w trybie router LAN i WiFi (IP:192.168.1.1)
  2. Draytek Vigor 2910 - Router do podziału pasma, firewall (IP: 192.168.100.1)
  3. TL-WA830RE - skonfigurowany jako Access Point dla urządzeń domowych mojej rodziny (adresacja 192.168.100.xxx)
  4. TL-WA730RE - skonfigurowany jako Access Point dla urządzeń domowych drugiej rodziny (chciałbym przypisać inną adresację np. 192.168.2.xxx)

Wszystkie urządzenia wpięte do lokalnej sieci LAN Ethernet.

Wszystko działa(ło) idealnie do momentu gdzie wstawiłem (4) w celu udostępnienia ograniczonego pasma internetowego (ustawianego na [2]) dla komputerów łączących się przez ten Access Point. Nie wiem czy dobrze kombinuję, ale w konfiguracji (4) ustaliłem STATIC IP na 192.168.2.1 oraz włączyłem DHCP by urządzenia sąsiada pracowały w odrębnej podsieci. Niestety wszystkie urządzenia, które łączą się do niego (4) otrzymują IP z puli 192.168.100.xxx !!! czyli z urządzenia (2).

Wg tego co pisze na stronie 35 instrukcji obsługi ze strony producenta Link to powinna ta funkcja dokładnie tak działać jak zamierzam ją wykorzystać a niestety tak nie jest.

Najprawdopodobniej jest gdzieś błąd w moim toku rozumowania więc proszę o podpowiedź co jest nie tak.

Osobiście bym zastąpił tego TL-WA730RE innym urządzeniem np. TP link WR740N czy też i WR1043ND wgrał na niego alternatywne Fv.Gargoyle i skonfigurował jako Brama sieciowa klient+Ap (WISP) i tym sposobem odseperował bym siec.Tak ja bym uczynił .

Dziękuję za sugestię. Odbyłem właśnie krótką rozmowę z miłym panem z infolinii TP-LINKA, który uświadomił mnie, że ten model nie ma NAT-a a co za tym idze... no właśnie.
Nie brałem pod uwagę modelu, który sugerujesz (WR740N) a nieco droższy TL-WR841ND.
Odnośnie Gargoyle czy DD-WRT to przyznam szczerze, że dopiero wczoraj wieczorem zacząłem rozpoznawać ten temat alternatywnego softu, ale do chwili obecnej dalej nie kminię różnicy między DD-WRT a Gargoyle poza odmienną szatą graficzną. Zapoznałęm się z demem jednego i drugiego i wygląda na to, że w obu wersjach można wszystko spokojnie skonfigurować, ba DD-WRT jest dla mnie bardziej poukładany i czytelny.
PS. Czy bez DD-WRT z Gargoylem czy bez, na podanym przez Ciebie sprzęcie nie zrobię zamierzonego przez siebie przykładu? Zaznaczam, iż po to stoi Draytek by to z jego poziomu zarządzać pasmem, firewallem, regułami czasowymi, itp.

Te urządzenia które podałem jako przykładowe na firmowym sofcie nie wspierają tych trybów pracy . Natomiast jeśli mowa o połączeniu kablowym któregokolwiek modelu to uzyskasz podsieć wpinając się kablem do portu WAN odpowiednio zmieniając adres Lanowy (192.168.x.1)i wtedy masz NAT .Narysuj nam to może będzie łatwiej nam pomóc.

jak wgrasz do WA750RE gargole to z AP zrobisz router z NAT.
Można spróbować bardziej zaawansowanej konfiguracji i na drayteku utworzyc VLAN z osobna podsiecią i przypisać to do jedngo portu LAN. Do tego portu podłacz AP, a całym ruchem by zarządzał draytek.